Kim Gordon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kim Gordon (ur. 28 kwietnia 1953 w Rochester w stanie Nowy Jork) – amerykańska basistka i wokalistka zespołu Sonic Youth. Udziela się w wielu projektach muzycznych, jest liderką zespołu Free Kitten. Współprodukowała płytę Pretty on the Inside grupy Hole. Była modelką Calvina Kleina.

Rochester – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Nowy Jork, nad jeziorem Ontario i rzeką Genesee pomiędzy Buffalo i Syracuse. Miasto ma 219 773 mieszkańców, obszar metropolitalny 1,04 mln mieszkańców (dane z 2000 roku).Sonic Youth Recordings – amerykańska, niezależna wytwórnia muzyczna założona przez członków zespołu rockowego Sonic Youth w 1996, w celu nagrywania i wydawania muzyki tworzonej przez zespół i znajomych, bez presji na komercjalizacje ze strony wielkich wytwórni. Muzycy skupieni woku wytwórni rozwijają się w kierunku swobodnej improwizacji i muzyki eksperymentalnej.

Córka profesora socjologii i krawcowej. W 1980 roku po ukończeniu „Otis College of Art and Design” przeprowadziła się do Nowego Jorku. W 1981 roku razem ze swoim chłopakiem (od 1984 do 2013 mężem) Thurstonem Moore'em oraz gitarzystą Lee Ranaldo założyła zespół Sonic Youth.

28 kwietnia jest 118. (w latach przestępnych 119.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 247 dni. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Kim Gordon pobrała się z Thurstonem w 1984 roku, ich córka – Coco Hayley Gordon Moore – urodziła się w 1994 r.

W 2000 roku wydawnictwo Sonic Youth Recordings wydało jej dokonania w trio z DJ Olive'em i Ikue Mori, gdzie grała na gitarze i śpiewała (SYR5).

Przypisy[ | edytuj kod]

Hole − istniejący w latach 1989-2002 rockowy zespół, który został założony przez wokalistkę i gitarzystkę Courtney Love i gitarzystę Erica Erlandsona. W 2009 Courtney Love reaktywowała zespół w całkiem nowym składzie. Zespół rozpadł się ponownie w 2012.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Warto wiedzieć że... beta

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Lee Ranaldo (ur. 3 lutego 1956) – amerykański gitarzysta, wokalista i współzałożyciel zespołu muzycznego Sonic Youth.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Thurston Moore (ur. 25 lipca 1958 w Coral Gables) – amerykański gitarzysta i wokalista zespołu Sonic Youth, udzielający się w wielu innych projektach. Mąż Kim Gordon, gitarzystki grupy, którą wspólnie założyli. Para pobrała się w 1984 roku, a ich córka urodziła się w 1994 roku.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

Reklama