Kilian

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kilianimię męskie pochodzenia celtyckiego, etymologicznie wiążące się ze słowem gillean „mnich”. Angielska, polska i niemiecka forma imienia Cillian pochodzi od słowa ceallach oznaczającego „wojna” lub ceall oznaczającego „kościół”. Istnieją zapisy tego imienia w Polsce pochodzące jeszcze ze średniowiecza.

Cillian Murphy (irl.: Cillian Ó Murchú; ur. 25 maja 1976 roku w Douglas, w Cork) - irlandzki aktor filmowy i teatralny.Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.

Żeńskim odpowiednikiem jest Kiliana.

Kilian imieniny obchodzi 8 lipca, w dzień św. Kiliana z Würzburga, biskupa i męczennika.

Znane osoby noszące imię Kilian:

 • Cillian Murphy – irlandzki aktor
 • Cillian Sheridan – irlandzki piłkarz
 • Kylian Mbappé – francuski piłkarz
 • Killian Overmeire (ur. 1985) – belgijski piłkarz
 • Killian Peier – szwajcarski skoczek narciarski
 • Zapoznaj się również z:

 • St. Kilian
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kilian z Würzburga.. DEON.pl z inicjatywy SJ i Wydawnictwa WAM. [dostęp 2013-03-03].
  Cillian Sheridan (ur. 23 lutego 1989 w Bailieborough) – irlandzki piłkarz występujący na pozycji napastnika. Zawodnik klubu APOEL FC.Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Warto wiedzieć że... beta

  St. Kilian, Sankt Kilian – dzielnica miasta Schleusingen w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia w powiecie Hildburghausen. Do 5 lipca 2018 samodzielna gmina.
  Killian Overmeire (ur. 6 grudnia 1985 w Gandawie) – belgijski piłkarz grający na pozycji pomocnika. Mierzy 188 cm. Obecnie jest zawodnikiem klubu KSC Lokeren.
  Kilian z Würzburga, niem. Kilian von Würzburg (ur. w Mullagh w Irlandii, zm. ok. 689 w Würzburgu we Frankonii) – iroszkocki mnich, biskup, męczennik, misjonarz, apostoł Frankonii, święty Kościoła katolickiego i ewangelickiego.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Kiliana — imię żeńskie; żeński odpowiednik męskiego imienia Kilian pochodzenia celtyckiego, od ceallach oznaczającego "wojna" lub ceall oznaczającego "kościół". Patronem tego imienia jest św. Kilian.

  Reklama