Kildare (hrabstwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kildare (irl. Contae Chill Dara) – hrabstwo w Irlandii położone na południowy zachód od Dublina, w prowincji Leinster. Stolicą hrabstwa jest Naas.

Wicklow (irl. Contae Chill Mhantáin, ang. County Wicklow) – hrabstwo na wschodnim wybrzeżu Irlandii, położonym bezpośrednio nad Morzem Irlandzkim. Hrabstwo Wicklow graniczy od północy z Hrabstwem Dún Laoghaire-Rathdown, od południa z Hrabstwem Wexford, a od zachodu z hrabstwami Carlow i Kildare. Centrum administracyjne hrabstwa znajduje się w mieście Wicklow.Maynooth (/məˈnuːθ/, irl. Maigh Nuad) - to miasto w Irlandii liczące około 12 510 mieszkańców (2011). Miasto położone jest w północnej części hrabstwa Kildare, na drodze R148 między Kilcock i Leixlip.

W VI wieku w Monasterevin Św. Evin założył opactwo Moore (Moore Abbey). Najstarszym i najbardziej historycznym w hrabstwie jest miasto Kildare. Hrabstwo jest również znane jako „hrabstwo krótkich traw” (Shortgrass County).

Populacja zachodniego Kildare wzrosła bardzo szybko; liczba ludzi wzrosła od roku 1996 do 2002 o 28 952, co daje 21,4%. Maynooth jest historycznym i edukacyjnym centrum hrabstwa, w którym znajdują się National University of Ireland i St Patrick’s College. W Leixlip znajduje się ogromna fabryka Intela.

Newbridge lub Droichead Nua – (irl.: Droichead Nua) miasto w hrabstwie Kildare w Irlandii. Populacja w 2011 roku wynosiła 21 561 mieszkańców. Newbridge jest drugim pod względem wielkości miastem w hrabstwie Kildare.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W hrabstwie Kildare mieści się również konna trasa Curragh z wieloma stadninami.

Kildare graniczy z hrabstwami Carlow, Fingal, Laois, Meath, Offaly, Dublin Południowy oraz Wicklow.

Miasta hrabstwa Kildare[ | edytuj kod]

 • Athy
 • Celbridge
 • Kilcock
 • Kildare
 • Leixlip
 • Maynooth
 • Monasterevin
 • Naas
 • Newbridge (również jako Droichead Nua)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Census 2011 Population Classified by Area (ang.). [dostęp 2012-10-20].
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Meath (irl. Contae na Mí ) – hrabstwo w Irlandii, często nieformalnie nazywane The Royal County (królewskie hrabstwo). Stolicą hrabstwa jest Navan, gdzie mieszczą się siedziby władz, pomimo że Trim ma znaczenie historyczne, łącznie z lokalizacją sądu, normańskiego zamku i anglo-normańskiego parlamentu.
  Kildare (irl. Cill Dara, st. irl. Cell Dara – "kościół dębu") – miasto w Irlandii, w hrabstwie Kildare, 50km na zachód od Dublina.
  Hrabstwo – tym mianem określa się jednostkę podziału administracyjnego, najczęściej odpowiadającą polskiemu powiatowi. Podział terytorialny na hrabstwa przetrwał do dziś w krajach anglosaskich (ang. shire); m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych i na Węgrzech (komitat – węg. megye).
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Celbridge (irl. Cill Droichid) – miasto w Irlandii, w hrabstwie Kildare położone przy rzece Liffey. Miasto jest położone 22 km od Dublina.

  Reklama