Kiev

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kiev 60 TTL
Kiev 60 modyfikowany do formatu 6×4,5 MLU z obiektywem Arsat 30mm "rybie oko"
Kiev 88CM modyfikowany z obiektywem Arsat 1:2.8/80 mm

Kiev - nazwa aparatów fotograficznych produkcji radzieckiej i ukraińskiej produkowanych przez zakłady Arsenal w Kijowie. Nazwa Kiev zapisywana była także cyrylicą jako КИЕВ.

Aparat małoobrazkowy - aparat fotograficzny, w którym materiałem światłoczułym jest perforowany na brzegach film o szerokości 35 mm - taki jak w przemyśle filmowym. Najbardziej typowym i obecnie właściwie jedynym formatem klatki aparatu małoobrazkowego jest 24×36 mm. Na filmie o standardowej długości mieści się do 28 lub 40 takich klatek numerowanych kolejno X, 00, 0, 1-36(37). Istniały również aparaty małoobrazkowe o formacie klatki 18×24 mm - takie klatki były naświetlane na filmie pionowo i mieściło się ich 2 razy więcej.Kijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) – stolica i największe miasto Ukrainy, nad rzeką Dniepr. Był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Aparaty małoobrazkowe[ | edytuj kod]

Produkcja aparatów fotograficznych w kijowskich zakładach Arsenal rozpoczęła się od przeniesienia w 1946 r. z Drezna całej, ledwie uruchomionej po zniszczeniach wojennych linii produkcyjnej aparatów małoobrazkowych Contax, wraz z zatrudnionymi przy niej fachowcami. Contaxom produkowanym w zakładach Arsenal nadano nazwę Kiev, przy czym modele produkowane do 1955 r. były dokładną kontynuacją przedwojennych pierwowzorów.

Contax – marka aparatów fotograficznych produkowanych od 1930 roku przez koncern Zeiss Ikon. Dziś to synonim wysokiej jakości, podobnie jak np. Hasselblad.Pentacon Six – nazwa aparatów średnioformatowych produkowanych w NRD latach 1956-1990, początkowo pod nazwą Praktisix. Aparaty te są średnioformatowymi lustrzankami jednoobiektywowymi z wymiennymi obiektywami i wymiennym układem celowniczym. Nie są wyposażone w wymienne kasety na film. Aparaty Pentacon Six używają błon fotograficznych typu 120 i 220, tworząc kwadratowe klatki w formacie 6 cm x 6 cm (a ściśle rzecz biorąc 56 mm x 56 mm).

Innym aparatem o nazwie Kiev jest lustrzanka jednoobiektywowa nosząca oznaczenie 19M, wyposażona w mocowanie obiektywów zgodne z bagnetem Nikon F.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Aparat fotograficzny, potocznie aparat – urządzenie służące do wykonywania zdjęć fotograficznych. Pierwowzorem aparatu fotograficznego było urządzenie nazywane camera obscura.
Victor Hasselblad AB – szwedzki koncern fotograficzny. Powstał z wyodrębnienia w 1908 samodzielnej jednostki z rodzinnego przedsiębiorstwa F.W. Hasselblad & Co. Na początku swojej działalności koncentrował się na handlu importowanymi z USA aparatami fotograficznymi marki Kodak. Motorem napędowym koncernu fotograficznego był spadkobierca fortuny Victor Hasselblad (ur. 1906), który lata młodości spędził na przemierzaniu świata, zatrudniając się w różnych przedsiębiorstwach z branży fotograficznej. W tym czasie powstało też wiele notatek oraz szkiców mających na celu zbudowanie jak najlepszego aparatu fotograficznego. Po powrocie z wojaży, Victor Hasselblad otworzył sklep fotograficzny w centrum miasta. Po wybuchu II wojny światowej w 1940 szwedzki rząd zwrócił się do słynnego wówczas specjalisty mechaniki fotograficznej z pytaniem o możliwość skopiowania niemieckiego aparatu. W odpowiedzi Hasselblad zaproponował stworzenie własnej konstrukcji.

Reklama