Key West

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Najbardziej wysunięty na południe punkt Stanów Zjednoczonych
Seven Miles Bridge
Statek wycieczkowy przy Mallory Sqr w Key West
Key West w 1856 roku

Key West – miasto w Stanach Zjednoczonych, w archipelagu Florida Keys, port turystyczny nad Cieśniną Florydzką o największej głębokości pomiędzy Nowym Orleanem i Norfolkiem. Znajduje się na wyspie Key West, północnej części Stock Island, Dredgers Key (znanej jako Sigsbee Park), Fleming Key i Tank Island (znanej jako Sunset Key). Na terenie wysp Sigsbee Park i Fleming Key znajduje się baza wojskowa Naval Air Station Key West – z tego powodu wyspy te są niedostępne dla turystów. Siedziba hrabstwa Monroe. Około 24,5 tys. mieszkańców. Stolica historycznego Conch Republic. Znajdują się tu południowe krańce magistral U.S. Route 1, Florida State Road A1A, ścieżki East Coast Greenway i nieistniejącej od 1935 roku linii kolejowej Florida East Coast Railway.

John Wilkes Booth (ur. 10 maja 1838 w Bel Air (Maryland); zm. 26 kwietnia 1865 w Port Royal (Wirginia)) – aktor szekspirowski, zabójca prezydenta Abrahama Lincolna.Fort Myers – miasto w Stanach Zjednoczonych, w południowo-zachodniej części stanu Floryda, nad rzeką Caloosahatchee (uchodzącą do Zatoki Meksykańskiej). Około 60 tys. mieszkańców. Obszar metropolitalny Cape Coral-Fort Myers ma około 624 tys. mieszkańców (2008).

Uznawane za najbardziej wysunięty na południe punkt kontynentalnych Stanów Zjednoczonych, 171 km na północ od Hawany i 208 km (260 km samochodem) na południowy zachód od Miami. Najmniejsza odległość od lądu Kuby wynosi 151 km. Znajduje się tu Port lotniczy Key West. Wielkość wyspy, to 6,4 km długości i 3,2 km maksymalnej szerokości. Jako część Florida Keys, oddziela Ocean Atlantycki od Zatoki Meksykańskiej.

Prezydent Stanów Zjednoczonych – głowa państwa, szef administracji federalnej, naczelny dowódca sił zbrojnych, szef rządu, a także lider swojej partii. Konstytucja nadała mu wiele prerogatyw, co sprawia iż zajmuje on kluczowe miejsce w systemie politycznym Stanów Zjednoczonych.Calvin Richard Klein (ur. 19 listopada 1942 roku w Nowym Jorku) – syn węgierskiego imigranta, amerykański projektant mody.

Niemal corocznie – w okresie od czerwca do października – nawiedzane przez huragany. Duża liczba hoteli i pensjonatów. Obok wysp hawajskich jedna z najbardziej znanych wysp turystyczno-wypoczynkowych w Stanach Zjednoczonych. Key West stanowi też historyczną bazę Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych – obecnie straży przybrzeżnej Stanów Zjednoczonych oraz najdalej na południe wysunięta bazę wojskowego lotnictwa morskiego na terytorium Stanów Zjednoczonych – Naval Air Station Key West. Naval Air Station Key West jest ważnym miejscem szkolenia lotnictwa marynarki wojennej ze względu na odpowiadające warunki pogodowe. Średnia temp. roczna na Key West wynosi 26 stopni Celsjusza, i nigdy nie notuje się wartości poniżej zera. W mieście znajduje się Harry S. Truman Little White House, zimowa rezydencja Harry’ego Trumana, byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. W centralnej dzielnicy miasta, w północno-zachodniej części wyspy, ciągnie się najważniejsza ulica miasta – Duval Street.

Stagnacja gospodarcza – stan gospodarki, w którym, w dłuższym okresie, rozmiary produkcji, dochody podmiotów gospodarczych, nakłady inwestycyjne i obroty handlowe utrzymują się na względnie stałym, zwykle stosunkowo niskim poziomie, czemu towarzyszy przeważnie wysoki poziom bezrobocia. Stagnacja może dotyczyć całosci gospodarki, jak i jednego wskaźnika (np. inwestycji, eksportu, popytu, konsumpcji).Anglicy (ang. English people) – naród germański zamieszkujący głównie Wielką Brytanię, zwłaszcza Anglię (ok. 45 mln), posługujący się językiem angielskim z grupy języków germańskich. Poza Zjednoczonym Królestwem mieszkają głównie w Republice Południowej Afryki, Związku Australijskim, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Anglicy wyznają głównie anglikanizm. Ich kultura zaczęła się kształtować w średniowieczu pod wpływami celtyckimi, romańskimi (gł. francuskimi) oraz skandynawskimi (głównie normańskimi i nordyckimi). Od czasów nowożytnych zaczęła wpływać na kulturę reszty świata. Za pierwszego Anglika uważa się człowieka z Boxgrove, którego szczątki znaleziono w hrabstwie West Sussex.

Według legendy, na wyspie ciąży indiańska klątwa, zgodnie z którą, kto raz znajdzie się na wyspie, do końca życia będzie chciał na nią powrócić.

Historia[ | edytuj kod]

Key West przed i w trakcie kolonizacji[ | edytuj kod]

W czasach prekolumbijskich wyspa Key West była zamieszkana przez Indian Calusa. Wyspa została odkryta w 1521 roku przez Ponce de Leon. Po przyłączeniu Florydy do Nowej Hiszpanii, na wyspie wybudowano małą wioskę rybacko-ratowniczą z małym garnizonem.

Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Huragan Katrina – jeden z trzydziestu najbardziej morderczych huraganów, jakie kiedykolwiek nawiedziły Stany Zjednoczone. Wśród zarejestrowanych atlantyckich cyklonów był to szósty pod względem siły wiatru. Huragan uformował się 23 sierpnia 2005 roku na Bahamach. Wkrótce potem przeszedł przez południową Florydę, powodując pierwsze ofiary śmiertelne, jeszcze jako huragan trzeciej kategorii w Skali Saffira Simpsona. Po przejściu nad Zatoką Meksykańską siła wiatru wzrosła do ponad 250 km/h. Katrina stała się wtedy huraganem piątej kategorii. Największe zniszczenia cyklon ten spowodował w Nowym Orleanie, w stanie Luizjana. System przeciwpowodziowy w mieście okazał się nieszczelny w ponad pięćdziesięciu miejscach – prawie każdy wał przeciwpowodziowy w mieście został ostatecznie zniszczony przez burzę. Zalane zostało 80% miasta. W wyniku huraganu zginęło 1836 osób, a 705 zostało uznane za zaginione. Ten bilans uczynił Katrinę najbardziej morderczym huraganem od czasu Huraganu Okeechobee, który nawiedził miasto w 1928 roku. Zniszczenia w samym Nowym Orleanie wyniosły ponad 81 miliardów dolarów. Tym samym był to jeden z cyklonów, które przyniosły w Stanach Zjednoczonych największe straty materialne.

Cayo Hueso[ | edytuj kod]

Wyspa pierwotnie znana była jako Cayo Hueso (Wyspa Kości), co do dziś znajduje odbicie w stosowanej niekiedy nazwie „Bone Island”, z powodu znalezionych na niej kości pochodzących od ciał umarłych Indian, którzy kiedyś byli chowani na cmentarzu znajdującym się na tej wyspie. W krajach hiszpańskojęzycznych do dnia dzisiejszego używana jest nazwa [1] (dosł. hiszp. „niska wyspa” lub „rafa koralowa”). Wyspa Key West była najdalej wysuniętą na zachód wyspą należącą do archipelagu Florida Keys, która posiadała dostęp do wody pitnej.

Miami – miasto na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, w południowo-wschodniej Florydzie, w Stanach Zjednoczonych. Siedziba hrabstwa Miami-Dade, najludniejszego hrabstwa Florydy, a zarazem ósmego najbardziej zaludnionego hrabstwa Stanów Zjednoczonych za sprawą populacji liczącej 2 500 625 mieszkańców. Samo miasto zamieszkiwane jest przez 399 457 osób, co czyni je 42. największym amerykańskim miastem; Miami stanowi centralne i najludniejsze miasto obszaru metropolitalnego South Florida. Według danych US Census Bureau, obszar metropolitalny Miami liczy ok. 5,5 milionów mieszkańców, dzięki czemu jest 7. najludniejszym i 5. największym obszarem miejskim Stanów Zjednoczonych.John Dewey (ur. 20 października 1859 w Burlington w stanie Vermont, zm. 1 czerwca 1952 w Nowym Jorku) – filozof, pedagog, czołowy przedstawiciel amerykańskiego progresywizmu. Twórca koncepcji szkoły pracy (1896–1902) w Chicago. Wykładał między innymi na uniwersytetach w Nowym Jorku na Uniwersytecie Columbia od 1904 oraz w Chicago.

Dużo przedsiębiorstw znajdujących się na wyspie zawiera w swojej nazwie hiszpańskojęzyczną nazwę wyspy – są to m.in. Casa Cayo Hueso, Cayo Hueso Consultants, Cayo Hueso y Habana Historeum itp.

Hiszpanie i Rdzenni Amerykanie, którzy zamieszkiwali wyspę Key West, po przejęciu Florydy przez Wielką Brytanię w 1763 wyprowadzili się do Hawany. Hiszpania odzyskała kontrolę nad Florydą 20 lat później. Skutkiem tego było zamieszkanie wyspy przez rybaków z Kuby i Wielkiej Brytanii, którzy przeprowadzili się na wyspę po uzyskaniu niepodległości przez Stany Zjednoczone. Choć wyspa terytorialnie należała do Hiszpanii, to w rzeczywistości żaden naród przez pewien czas nie sprawował nad nią kontroli.

Niepodległość – niezależność państwa od formalnego wpływu innych jednostek politycznych. Niepodległość można również określić jako suwerenność potencjalną.Abraham Lincoln (ur. 12 lutego 1809 w hrabstwie Hardin, Kentucky, zm. 15 kwietnia 1865 w Waszyngtonie) – szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych.

Odkupienie wyspy[ | edytuj kod]

W 1815 roku gubernator Kuby przekazał wyspę oficerowi Armada Española, Juanowi Pablo Salasowi, odbywającemu służbę w Saint Augustine. Po odzyskaniu kontroli nad Florydą przez Stany Zjednoczone w 1821 roku, Salas sprzedał Key West generałowi Johnowi Geddesowi za 575 dolarów; następnie sprzedał ją biznesmenowi Johnowi Simontonowi 19 stycznia 1822, podczas spotkania w kawiarence w Hawanie za sumę 2 tys. dolarów. Geddes bezskutecznie próbował zachować część swoich praw do posiadania części wyspy ze względu na Simontona, który z pomocą swoich przyjaciół w Waszyngtonie był w stanie przejąć wszystkie prawa do posiadania wyspy. Simonton był właścicielem wielu przedsiębiorstw w Mobile w Alabamie. Zakupił wyspę ze względu na swojego przyjaciela, Johna Whiteheada, który zwracał dużą uwagę na jej strategiczne położenie – uważał, że Key West jest idealnym miejscem do wybudowania przystani. John Whitehead został osierocony po katastrofie morskiej, jaka zdarzyła się w pobliżu Key West w 1819. Wyspa została nazwana Gibraltarem Zachodu ze względu na jej strategiczne położenie w pobliżu Cieśniny Florydzkiej, przy ok. 140-kilometrowym szlaku morskim łączącym Ocean Atlantycki z Zatoką Meksykańską.

Lotnictwo morskie (lotnictwo marynarki wojennej) - rodzaj lotnictwa wojskowego podporządkowany dowództwu marynarki wojennej. Grom dźwiękowy – efekt akustyczny towarzyszący rozchodzeniu się fali uderzeniowej, występujący także po jej rozprężeniu się. Wytwarzany przez obiekt poruszający się z prędkością naddźwiękową, wybuch lub piorun.

Matthew C. Perry i przemianowanie na Thompson’s Island[ | edytuj kod]

25 marca 1822 komodor Matthew C. Perry odbył wyprawę szkunerem Shark do Key West w celu posadzenia tu flagi Stanów Zjednoczonych, co miało być znakiem przyłączenia archipelagu Florida Keys do Stanów Zjednoczonych.

Po przyłączeniu Florida Keys do Stanów Zjednoczonych, nazwę wyspy zmieniono z Cayo Hueso na Thompson’s Island, na cześć sekretarza Marynarki Wojennej Stanów ZjednoczonychSmitha Thompsona, natomiast tutejszy port został nazwany Port Rodgers na cześć bohatera wojny brytyjsko-amerykańskiej i oficera marynarki służącego w United States Navy, Johna Rodgersa. Tego samego roku na wyspie rozpoczęło się stałe osadnictwo. W 1823 roku komodor David Porter z United States Navy objął dyktatorską władzę (według niektórych źródeł – przekraczając swoje uprawnienia) nad Key West. Porter został zobowiązany przez United States Navy do zaprzestania aktów piractwa na terenie Key West.

Cieśnina – zwężenie obszaru wodnego, łączące dwa akweny (oceany, morza lub jeziora), a rozdzielające dwa obszary lądowe. Szeroką cieśninę morską, zwłaszcza oddzielającą wyspę od kontynentu określa się mianem kanału morskiego. Obce statki mogą przekraczać wody cieśnin należące do państwa nadbrzeżnego w oparciu o prawo niezakłóconego tranzytu.Tramwaj zwany pożądaniem (A Streetcar Named Desire) – sztuka autorstwa Tennessee Williamsa z 1947 roku. Wystawiana na scenach teatralnych w kraju i na świecie. W Polsce ostatnią inscenizacją tego dramatu było przedstawienie Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Premiera odbyła się w październiku 2009 roku.

Pierwsi założyciele[ | edytuj kod]

Wkrótce po wykupieniu wyspy Key West od Juana Pablo Salasa, John Simonton podzielił ją na trzy działki, które następnie sprzedał:

 • Johnowi Mountainowi i amerykańskiemu konsulowi Johnowi Warnerowi – odsprzedali swoją działkę Pardonowi C. Greenowi, który zamieszkał tu na stałe
 • Johnowi Whiteheadowi, przyjacielowi Johna Simontona, który poradził mu, aby zakupić wyspę Key West
 • Johnowi W.C. Fleemingowi (obecnie jego nazwisko jest zapisywane jako Fleming).
 • John Simonton mieszkał zimą w Key West, natomiast lato spędzał w Waszyngtonie, gdzie lobbował w celu rozwoju wyspy i utworzeniu na niej bazy marynarki wojennej. Zmarł w 1854 roku.

  DISH Network – druga co do wielkości amerykańska platforma cyfrowa działająca od marca 1996 r. Platforma powstała jako usługa firmy EchoStar, a obecnie jest samodzielną spółką giełdową notowaną na NASDAQ. Jej głównymi konkurentami są sieci kablowe i największa platforma satelitarna DirecTV. Jej dekodery współpracują z Google TV. Abonament jest dostępny tylko dla mieszkańców USA (włącznie z Alaską, Hawajami i Portoryko).Naval Air Station Key West (NAS Key West) - najdalej na południe wysunięta baza lotnictwa wojskowego US Navy (i Stanów Zjednoczonych w ogóle) na terytorium USA. Położona na wyspie i w mieście Key West w hrabstwie Monroe County w archipelagu Florida Keys, 90 mil (144 km) na północ od Hawany na Kubie i 150 mil (240 km) na południe od Miami na Florydzie. Zasięgiem swoich operacji lotniczych obejmuje obszar archipelagu, obszar Zatoki Meksykańskiej oraz zachodniego, środkowego Atlantyku na południe od obszaru objętego obszarem operacyjnym bazy lotniczej Homestead Air Reserve Base.

  Pardon C. Greene jest jedynym spośród czterech „ojców założycieli” Key West, który osiedlił się na stałe na wyspie. Był szefem przedsiębiorstwa P.C. Greene and Company. Był członkiem tutejszej rady miasta; przez pewien czas był burmistrzem Key West. Zmarł w 1838 roku w wieku 57 lat.

  John Whitehead mieszkał w Key West przez zaledwie osiem lat. W latach 1824–1827 był partnerem spółki P.C. Greene and Company. Przez całe życie był kawalerem. Opuścił wyspę w 1832 roku. Wrócił na nią tylko raz, w czasie wojny secesyjnej w 1861 roku. Zmarł w 1862 roku.

  Cieśnina Florydzka (ang. Straits of Florida, Florida Strait(s), hiszp. Estrecho de la Florida) - cieśnina między półwyspem Floryda a Kubą i wyspami Bahama, łącząca Zatokę Meksykańską z Atlantykiem.Miasteczko uniwersyteckie, także miasteczko akademickie – część miasta, w której znajdują się budynki uniwersytetu, akademii lub innej szkoły wyższej, m.in. biblioteka, domy studenckie i in.

  John W.C. Fleeming z pochodzenia był Anglikiem, pracował jako handlarz w mieście Mobile w stanie Alabama, gdzie zaprzyjaźnił się z Johnem Simontonem. Fleeming spędził kilka miesięcy w Key West w 1822 roku, a następnie wyjechał do Massachusetts, gdzie ożenił się. Wrócił do Key West w 1832 roku z zamiarem rozwoju produkcji soli na wyspie, ale zmarł w tym samym roku w wieku 51 lat.

  National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) (pol. Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna lub Narodowa Administracja ds. Oceanów i Atmosfery) – amerykańska agencja rządowa zajmująca się prognozą pogody, ostrzeżeniami sztormowymi, ostrzeżeniami przed innymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi (m.in. rekonesansem cyklonów tropikalnych). Pomimo, że jest nakierowana na działalność operacyjną (modele numeryczne, prognoza pogody, prognoza falowania, zbieranie danych), to część działalności zajmują badania naukowe. NOAA ma spektakularne sukcesy w opracowaniu reanalizy danych meteorologicznych używanych w badaniach klimatu. Ma bogatą historię w rozwoju globalnych i regionalnych numerycznych prognoz pogody i rozwoju satelitarnych technik w meteorologii, hydrologii i oceanografii.Komu bije dzwon (For Whom the Bell Tolls) – powieść Ernesta Hemingwaya, opublikowana w 1940. Obok opowiadania Stary człowiek i morze jest uważana za najważniejsze dzieło autora. Opowiada ona o oddziale partyzanckim walczącym po stronie Republikanów podczas hiszpańskiej wojny domowej. Jest studium psychologicznym człowieka będącego świadkiem okrucieństw wojny.

  Nazwiska czterech „ojców założycieli” współczesnego Key West zostały umieszczone w nazwach głównych arterii Key West, które zostały nadane w 1829 roku przez Williama Adee Whiteheada, młodszego brata Johna Whiteheada. Większa część nadanych wtedy nazw używana jest w Key West do dnia dzisiejszego. Duval Street, główna ulica Key West, została nadana na cześć pierwszego gubernatora Terytorium Florydy, Williama Pope Duvala, który rządził w latach 1822–1834 – był najdłużej rządzącym gubernatorem w historii Florydy.

  Super Bowl - finałowy mecz o mistrzostwo w futbolu amerykańskim zawodowej ligi National Football League (NFL). Całość ceremonii określana jest jako Super Bowl Sunday w skrócie Super Sunday i stała się nieformalnym amerykańskim świętem narodowym. Dzień finału jest także drugim, po Święcie Dziękczynienia, dniem z największą ilością spożytego jedzenia w Stanach Zjednoczonych.Florida Keys – archipelag obejmujący około 1700 wysp koralowych i wysepek tworzących łańcuch długości 240 km od południowo-wschodniego krańca półwyspu Floryda po niezamieszkane wyspy Dry Tortugas. Łączna powierzchnia lądowa archipelagu wynosi 355,6 km². Według danych spisowych z 2000 roku wyspy zamieszkiwało 79 535 osób. Daje to średnią gęstość zaludnienia 223,66 os/km², jednakże rozmieszczenie ludności jest nierównomierne, największe miasto, Key West, skupia 32% mieszkańców archipelagu.

  William Whitehead w 1834 roku został redaktorem naczelnym lokalnej gazety „Enquirer”. Był twórcą pomysłu polegającego na wysyłaniu kopii gazet „Enquirer” oraz „Key West Gazette” (poprzednik gazety „Enquirer”) do urzędnika hrabstwa Monroe, aby kolejne pokolenia mogły dowiedzieć się, jak wyglądało codzienne życie mieszkańców rozwijającego się miasta Key West. Do dnia dzisiejszego zachowały się gazety wydawane w latach 1820–1840.

  The Real World – amerykański reality show. Serial emitowany w MTV relacjonujący życie młodych niedoświadczonych życiowo ludzi. Siedem nieznanych sobie wcześniej osób z różnych stron świata i środowisk decyduje się na spędzenie kilku miesięcy pod jednym dachem w obecności kamer. Dzięki Real World możemy się dowiedzieć jakie problemy i spięcia powoduje przebywanie ze sobą 24 godziny na dobę. Wszystkie z dotychczasowych edycji programu cieszyły się ogromną popularnością, obfitując w zaskakujące zwroty akcji i skandale z udziałem samych bohaterów.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  W 1852 roku w Key West został wybudowany pierwszy tutejszy kościół katolicki – St. Mary’s Star-Of-The-Sea. Rok 1864 stał się przełomowy dla kościoła, kiedy z Montrealu przyjechało pięć Sióstr Świętych Imion Jezusa i Maryi (ang. Sisters of the Holy Names of Jesus and Mary) – założyły tu pierwszą szkołę katolicką w Południowej Florydzie, The Convent of Mary Immaculate, najstarszą szkołę katolicką na Florydzie. Obecnie szkoła nosi nazwę Mary Immaculate Star of the Sea School.

  Huragan Georges – siódmy nazwany sztorm tropikalny, czwarty huragan oraz drugi główny tego typu incydent w sezonie huraganowym na Atlantyku w 1998 roku. Maksymalny wiatr wyniósł 155 mph (250 km/h), cyklon osiągnął maksymalnie 4. kategorię skali Saffira-Simpsona.National Park Service (Służba Parków Narodowych) – agencja federalna Stanów Zjednoczonych, której zadaniem jest dbanie o zasoby naturalne i historyczne kraju w taki sposób, by mogły służyć w nienaruszonym stanie także przyszłym pokoleniom. Agencja podlega Departamentowi Spraw Wewnętrznych. Została ustanowiona na mocy aktu prawnego Kongresu Stanów Zjednoczonych podpisanego przez prezydenta Woodrowa Wilsona 25 sierpnia 1916 roku. W roku 2006 budżet National Park Service wynosił 2,256 miliarda dolarów.

  Burmistrzowie Key West[ | edytuj kod]

  Burmistrzowie Key West odzwierciedlali dziedzictwo kulturowe i etniczne tego miasta. Burmistrzami Key West byli m.in.: pierwszy w historii burmistrz kubańskiego pochodzenia oraz jeden z pierwszych burmistrzów będących homoseksualistami.

  Conchowie[ | edytuj kod]

  Stara fotografia przedstawiająca żółwie morskie u wybrzeży Key West, ok. 1900 roku

  Dużą część mieszkańców Key West stanowili imigranci z Bahamów, znani jako Conchowie (ang. Conchs), którzy zaczęli przybywać w latach 30. XIX w. Dużą część przybywających tu Conchów stanowili synowie i córki lojalistów uczestniczących w rewolucji amerykańskiej. W XX wieku wielu mieszkańców Key West zaczęło określać siebie terminem „Conchs” – termin ten jest obecnie stosowany przez wszystkich mieszkańców Key West. Niektórzy mieszkańcy używają terminu „Conch” (pol. muszla) (lub alternatywnie „Saltwater Conch” (ang. słonowodna muszla)) w odniesieniu do osoby urodzonej w Key West, natomiast termin „Freshwater Conch” (ang. słodkowodna muszla) odnosi się do osoby, która nie urodziła się w Key West, ale mieszkała w Key West przez siedem lat lub więcej. Jednak pierwotne znaczenie terminu „Conch” oznacza człowieka będącego europejskiego pochodzenia, który wyemigrował z Bahamów. Mówi się, że po urodzeniu dziecka w domu Conchów jego rodzina umieszcza muszlę na słupie znajdującym się naprzeciwko ich domu.

  Elizabeth Bishop (ur. 8 lutego 1911 w Worcester, zm. 6 października 1979) w Bostonie) – amerykańska poetka, tłumaczka, powieściopisarka, uważana za jedną z najważniejszych poetek anglojęzycznych XX w.Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.

  Wiele czarnych imigrantów przybyłych z Bahamów, którzy przeprowadzali się do Key West, osiedlali się w dzielnicy Bahama Village, należącej do większego dystryktu Old Town.

  Przedsiębiorstwa, które znajdowały się w Key West na początku XIX wieku, zajmowały się głównie produkcją soli, rybołówstwem i ratownictwem morskim. W Key West rozwijała się również gałąź przemysłu zajmująca się rozbieraniem wraków, dzięki czemu w latach 60. XX w. miasto stało się największym i najbogatszym miastem na Florydzie – Key West posiadało również najwyższy wskaźnik dochodów na jednego mieszkańca w Stanach Zjednoczonych. Duża liczba mieszkańców Key West pracowała w firmach mających na celu rozbieranie wraków z pobliskich raf na Florydzie, dzięki czemu w domach tego miasta znajdowało się bardzo dużo ekskluzywnych mebli, które pochodziły z wraków rozebranych statków.

  Comcast Corporation – amerykańska korporacja powstała w 1963 roku jako American Cable Systems. Obecnie jest ona największym operatorem kablowym jak też największym dostawcą usług internetowych w USA, w dochodach wyprzedzając dwukrotnie takich rywali jak Time Warner Cable czy Cox Communications (odpowiednio druga i trzecia pod względem liczby abonentów telewizji kablowej USA). Dostarcza telewizję kablową, szerokopasmowy Internet oraz wiele usług telefonicznych zarówno mieszkalnych jak i handlowych w 39 stanach USA oraz w Dystrykcie Kolumbii. Comcast ma również znaczny udział w sieci telewizyjnej i radiowej (posiada m.in. E! Entertainment Television, The Style Network, G4, Versus, Golf Channel) i sieci dystrybucji (posiadając ThePlatform).Kuchnia meksykańska – sztuka kulinarna Meksyku i okolic, łącząca tradycje tubylczych Indian i wpływów hiszpańskich konkwistadorów. Opiera się głównie na kukurydzy i roślinach strączkowych (około 20 różnych gatunków fasoli) i różnych odmianach papryki i chili . .

  Wojna secesyjna i koniec XIX wieku[ | edytuj kod]

  Fort Zachary Taylor w Key West, wykorzystywany w czasach wojny secesyjnej zawiera największą kolekcję armat kiedykolwiek zebranych w jednym miejscu

  W czasach wojny secesyjnej, podczas gdy Floryda dołączyła do Skonfederowanych Stanów Ameryki, Key West pozostał w rękach amerykańskiej Unii ze względu na znajdujący się tu port wojenny Fort Zachary Taylor. Mimo to, większość mieszkańców Key West była po stronie Konfederacji, co pokazywali m.in. poprzez wywieszanie przy swoich domach flagi Konfederatów. Fort Zachary Taylor, budowany w latach 1845–1866, był ważną placówką militarną działającą w Key West w czasach wojny secesyjnej. W 1861 roku rozpoczęła się budowa dwóch innych fortów (wież Martello), East Martello Tower i West Martello Tower, które miały służyć jako miejsce do umieszczenia zbrojowni i baterii należących do Fort Zachary Taylor. Po ukończeniu budowy, Martello Towers zostały połączone z Fort Zachary Taylor za pomocą torów kolejowych, którymi miały podążać wagony z amunicją. Fort Jefferson, znajdujący się około 68 mil (109 km) od Key West, na wyspie Garden Key należącej do archipelagu Dry Tortugas, po zakończeniu wojny secesyjnej został wykorzystany jako więzienie dla doktora Samuela A. Mudda, skazanego za pomoc Johnowi Wilkes Boothowi w zamordowaniu prezydenta Abrahama Lincolna oraz opatrzeniu mu złamanej nogi.

  United States Census Bureau (oficjalna nazwa Bureau of the Census) – rządowa agencja wchodząca w skład Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych, która jest odpowiedzialna za spis ludności Stanów Zjednoczonych (United States Census).St. Augustine – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Floryda, w hrabstwie St. Johns. W 2004 roku miasto zamieszkiwało ok. 12 tysięcy mieszkańców. Zostało założone w roku 1565. Jest to najstarsza europejska osada w kontynentalnej części USA. Przez 235 lat była to polityczna i militarna stolica hiszpańskiej prowincji Floryda.

  Pod koniec XIX wieku w Stanach Zjednoczonych spadły zyski z produkcji soli i ratownictwa morskiego, jednak gospodarce Key West udało się odbić dzięki rozwinięciu przemysłu tytoniowego, w tym produkcji cygar.

  Po zakończeniu nieudanej wojny o niepodległość na Kubie rozgrywającej się latach 60. i 70. XIX w. wielu Kubańczyków wyprowadziło się do Key West w celu znalezienia schronienia.

  W 1889 roku Key West stał się największym i najbogatszym miastem na Florydzie.

  Judy Blume (ur. 12 lutego 1938) - amerykańska pisarka. Tworzy głównie dla dzieci i młodzieży. Porusza tematy kontrowersyjne, takie jak rasizm, seksualność, rozwody. Miewała problemy z cenzurą w szkolnych bibliotekach i religijną prawicą.Seven Mile Bridge (Most Siedmiomilowy) - most na archipelagu wysp Florida Keys. Wybudowany został w latach 1979-82. Łączy ze sobą wyspy Little Duck Key (kierunek SW) oraz Key Vaca (kierunek NE). Jest punktem granicznym między Lower Keys, a Middle Keys. Długość mostu to 10,9 km. W swej centralnej części osiąga maksymalną wysokość 19,5 m. Stanowi główną atrakcję trasy US-1 biegnącej z Miami do jednej z najbardziej znanych miejscowości turystycznych w Stanach Zjednoczonych - Key West. Z siedmiomilowego mostu rozciąga się widok na Ocean Atlantycki oraz Zatokę Meksykańską. Wzdłuż mostu ciągnie się (od strony Zatoki Meksykańskiej) tzw. Seven Mile Old Bridge. Jest to pierwsza wersja siedmiomilowego mostu.

  Transport drogowy i kolejowy[ | edytuj kod]

  W celu ułatwienia mieszkańcom dojazdu do zakładów pracy, w 1885 r. sfinansowano pierwszy publiczny system komunikacyjny miasta, w postaci ciągniętych przez muły wagoników szynowych, który zmieniony w 1899 r. w system elektryczny, ostatecznie przestał funkcjonować w roku 1920.

  Bronson Anthony Arroyo (ur. 24 lutego 1977) – amerykański baseballista, występujący na pozycji miotacza w Arizona Diamondbacks.Straż Graniczna (SG) – jednolita, umundurowana, w pełni zawodowa formacja typu policyjnego. Została powołana do życia ustawą z dnia 12 października 1990, jej funkcjonowanie rozpoczęło się 16 maja 1991 wraz z rozformowaniem Wojsk Ochrony Pogranicza (WOP). Wykonuje zadania związane z ochroną granicy państwowej i kontrolą ruchu granicznego. Nadzór nad formacją sprawuje Minister Spraw Wewnętrznych. Komendant Główny Straży Granicznej jest centralnym organem administracji rządowej w sprawach ochrony granicy państwowej.

  W 1912 roku Key West został połączony ze stałym lądem i z Florydą za pomocą linii kolejowej Overseas Railway z inicjatywy Henry’ego Flaglera, twórcy linii kolejowej Florida East Coast Railway (FEC). Oprócz tego, Flagler utworzył w Key West lokomotywownię, którą wybudowano w Trumbo Point. Huragan Labor Day, który przeszedł nad Florydą w 1935 roku, wyrządził ogromne szkody materialne i zabił setki mieszkańców, w tym około 400 weteranów walczących podczas I wojny światowej, którzy pomagali m.in. w budowie U.S. Route 1. Linia kolejowa biegnąca do Key West została tak mocno zniszczona, że nie udało się podjąć prac mających na celu jej naprawę.

  Rock alternatywny (ang. alternative rock) – grupa stylów muzyki rockowej powstałych w latach osiemdziesiątych i połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. Gitarowy, niekomercyjny i często nagrywany bez przejmowania się jakością dźwięku rock alternatywny był dokładnym przeciwieństwem większości odmian muzyki popularnej lat osiemdziesiątych z jej cukierkowym brzmieniem syntezatorów i sterylną produkcją nagrań.United States Secretary of the Navy (SECNAV) (Sekretarz Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych) – bezpośredni cywilny zwierzchnik Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Do 1947 roku była to jedna z pozycji wchodzących w skład gabinetu Stanów Zjednoczonych. Po reorganizacji w 1947 roku, Departament Marynarki Wojennej wchodzi w skład Departamentu Obrony, a bezpośrednim zwierzchnikiem sekretarza Marynarki Wojennej jest sekretarz obrony. Od 2009 roku sekretarzem Marynarki Wojennej jest Ray Mabus.

  W 1938 roku, w miejscu zniszczonej linii kolejowej wybudowano drogę samochodową, która posłużyła jako kontynuacja drogi międzystanowej U.S. Route 1. Obecnie odcinek magistrali U.S. Route 1 biegnący przez archipelag Florida Keys nosi nazwę Overseas Highway. W 1939 roku magistrala została przebyta przez ówczesnego prezydenta Franklina Delano Roosevelta.

  United States Postal Service (USPS) - niezależna agencja Rządu Stanów Zjednoczonych, utworzona w 1971 r. , jako "niezależna placówka działu wykonawczego" . Jest jedną z niewielu agencji, której upoważnienie wynika bezpośrednio z Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Faktycznie, powstała w 1775 r., jako United States Post Office (U.S.P.O.), w wyniku postanowień Drugiego Kongresu Kontynentalnego.Kubańczycy − to wieloetniczny naród pochodzenia głównie europejskiego i afrykańskiego, jednak obecnie liczni są mieszańcy obu tych grup - mulaci. Posługują się oni językiem hiszpańskim. Kubańczyków jest ponad 13 mln. Poza Kubą (11 mln) zamieszkują licznie także Stany Zjednoczone (2 mln). Dominującym wśród nich wyznaniem jest katolicyzm.

  Winter White House[ | edytuj kod]

  W ostatnich latach Key West było często odwiedzane przez prezydentów Stanów Zjednoczonych. Harry Truman w czasie swojej prezydentury odbył 11 wizyt do Key West, podczas których spędził tu aż 175 dni; po zakończeniu swojej prezydentury odbył jeszcze kilka wizyt do Key West.

  W 1939 roku Key West zostało odwiedzone przez ówczesnego prezydenta Franklina Delano Roosevelta, w tym czasie miasto przeżywało stagnację gospodarczą. Niedługo później w mieście wybudowano bazę wojskową U.S. Navy, co przyniosło miastu ponowny rozwój i podwojenie liczby ludności do roku 1960. Oprócz Trumana, w Key West wizytował również prezydent Dwight Eisenhower, który przebywał tu po doznaniu ataku serca. W listopadzie 1962 roku, miesiąc po ustąpieniu kryzysu kubańskiego, Key West zostało odwiedzone przez Johna F. Kennedy’ego. W Key West odbyło się również spotkanie rodzinne Jimmy’ego Cartera po zakończeniu jego kadencji.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Wojna brytyjsko-amerykańska, zwana też wojną Jamesa Madisona lub wojną roku 1812 (ang. War of 1812) – wojna pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią rozpoczęta amerykańską deklaracją wypowiedzenia wojny 18 czerwca 1812 i formalnie zakończona traktatem gandawskim zawartym 24 grudnia 1814. Mimo to znaczące działania wojenne trwały jeszcze w 1815 roku, kiedy miały miejsce: bitwa pod Nowym Orleanem i bitwa pod Fort Bowyer. Głównym teatrem wojny było pogranicze między Stanami Zjednoczonymi i brytyjską Kanadą.

  Ernest Hemingway[ | edytuj kod]

  Ernest Hemingway House, popularna atrakcja turystyczna w Key West

  W domu pod adresem 314 Simonton Street w Key West, w roku 1929, Hemingway napisał powieść Pożegnanie z bronią. Dzięki właścicielowi pobliskiego sklepu z narzędziami, Charlesowi Thompsonowi, Hemingway zaczął interesować się łowieniem ryb głębinowych. W Key West, podczas wędkowania morskiego, poznał Joe Russella, który stał się pierwowzorem Freddiego z powieści Mieć i nie mieć. Rękopis tej powieści, po śmierci Hemingwaya, został znaleziony w znanym w Stanach Zjednoczonych pubie Sloppy Joe w Key West.

  Żeglarstwo – niegdyś odmiana transportu, dziś dyscyplina sportów wodnych, oraz rodzaj turystyki lub rekreacji, a także forma szkoleń – zarówno dla późniejszych marynarzy, oficerów i kapitanów jednostek, jak i jako tzw. szkoła charakterów dla młodzieży. Żeglarstwo uprawiane jest na jednostkach pływających napędzanych siłą wiatru za pośrednictwem żagli.John Mellencamp, John Cougar, Johny Cougar, John Cougar Mellencamp (ur. 7 października 1951 w Seymour, USA) – amerykański wokalista, gitarzysta i autor piosenek. W 2008 r. wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

  W 1931 r., w ramach spóźnionego prezentu ślubnego od wuja swojej żony Pauliny, Hemingway otrzymał dom przy 907 Whitehead Street gdzie zamieszkał i który do dziś pełni rolę poświęconego pisarzowi muzeum. Legenda mówi, że rodzina Hemingwayów zakupiła basen, który w latach 30. XX w. był wart 20 tys. dolarów (równowartość 330 tys. dolarów w 2013 r.). Cena basenu była tak wysoka, że Hemingway musiał wydać wszystkie pieniądze, które posiadał. Hemingway napisał tu następujące powieści: Śmierć po południu, Komu bije dzwon, Śniegi Kilimandżaro i Krótkie szczęśliwe życie Francisa Macombera. W powieści „Mieć i nie mieć” przeplata się zarys społeczeństwa ubogiego Key West – jest to jedyna nowela w dorobku Hemingwaya, która rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych.

  Redaktor naczelny – osoba odpowiadająca za całość czasopisma (dziennika lub innego periodyku) albo programu telewizyjnego. W praktyce jest to osoba, która kieruje całością działań redakcji od strony merytorycznej i odpowiada za kształt oraz zawartość czasopisma. Redaktor naczelny kieruje także pracą zespołu dziennikarzy, często odpowiadając także za ich przyjmowanie i zwalnianie.Lobbing (z jęz. frankońskiego laubja i łac. lobium, lobia - krużganek, pasaż). Słowo lobby oznacza w jęz. ang. salę recepcyjną w hotelu lub parlamencie, stąd lobbying to dosłownie: "działalność wykonywana w lobby". Z czasem określenie to przylgnęło do praktyki kontaktowania się z decydentami politycznymi, szczególnie w lobby angielskiej Izby Gmin lub amerykańskiego Kongresu. Powszechnie lobbingiem nazywa się wywieranie wpływu przez zawodowych rzeczników interesów (lobbistów, lobbystów) na władze publiczne. Określeniem analogicznym do "lobbingu" i popularnym w Polsce w I poł. XX w. było "antyszambrowanie" (od antichambre: przedpokój). Każda dziedzina nauki inaczej postrzega zjawisko lobbingu, stąd wiele często odmiennych definicji.

  Na terenie domu Ernesta Hemingwaya mieszkają koty, które są potomkami Snowballa, kota, którego właścicielem był Hemingway. Koty te są pod opieką pracowników muzeum Hemingwaya. Mimo skarg że strony Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, koty te mają swobodny kontakt z turystami odwiedzającymi to muzeum – w Key West nie obowiązuje ogólnokrajowe prawo pozwalające na posiadanie maksymalnie czterech zwierząt domowych na terenie gospodarstwa domowego.

  Tabloid (z ang. tabloid), bulwarówka – typ gazety, przeważnie dziennika. Także specjalny format edycyjny (37-40 cm x 27-30 cm).Mekka (pełna nazwa: Makkat ul-Mukarramah, znana również jako Makka; ar. مكة) – święte miasto islamu, miasto w zachodniej części Arabii Saudyjskiej, stolica prowincji Al-Hidżaz, położona u podnóża masywu górskiego (277 m n.p.m.) Dżabal al-Karnajt, w wąskiej i piaszczystej Dolinie Abrahama. Zamieszkuje ją ok. 1,7 mln ludzi. Trzecie co do wielkości miasto kraju.

  Tennessee Williams[ | edytuj kod]

  Tennessee Williams był pierwszym regularnym gościem odwiedzającym Key West – pierwszy raz odwiedził je w 1941 roku. W 1947 roku, w tutejszym hotelu La Concha Hotel stworzył pierwszy projekt książki pt. Tramwaj zwany pożądaniem. W 1949 roku Williams zakupił tu swój dom, w którym mieszkał do końca życia – Williams zmarł w 1983 roku. W przeciwieństwie do sporych rozmiarów domu Ernesta Hemingwaya, który znajdował się w dzielnicy Old Town, dom Williamsa był bardzo skromnym bungalowem znajdującym się przy 1431 Duncan Street w dzielnicy New Town. Obecnie dom jest własnością prywatną i jest niedostępny dla przyjeżdżających tu turystów. W 1956 roku na wyspie nakręcono nagrodzoną Oscarem ekranizację sztuki Williamsa pt. Tatuowana róża. Na terenie kampusu Florida Keys Community College w Stock Island znajduje się teatr Tennessee Williams Theatre, poświęcony twórczości Williamsa.

  Ryby głębinowe – ekologiczna grupa ryb żyjących na dużych głębokościach, w strefie batialnej lub w strefie abysalnej oceanów i mórz, rzadziej w jeziorach, często poniżej 2000 m p.p.m., w warunkach stabilnej niskiej temperatury i stabilnego zasolenia, wysokiego ciśnienia oraz całkowitym braku światła.Norfolk – miasto we wschodniej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Wirginia. Leży nad Zatoką Chesapeake, niedaleko jej połączenia z Atlantykiem. Jeden z głównych portów USA przeładowujący rocznie 47 mln ton towarów, wśród których jednym z podstawowych jest węgiel.

  Williams wynajmował dużo domów na terenie Stanów Zjednoczonych, jednak był właścicielem tylko jednego domu, który znajdował się na Key West.

  Mimo że Hemingway i Williams mieszkali w Key West w tym samym czasie, to rzekomo spotkali się tylko raz, w Finca Vigía, domu Ernesta Hemingwaya, położonego na przedmieściach Hawany.

  Kubańczycy[ | edytuj kod]

  Kubańska kanapka, możliwa do zakupienia w wielu kawiarniach i restauracjach w Key West

  Podróż z Key West do Hawany jest znacznie krótsza niż podróż do Miami. W 1890 roku Key West liczyło prawie 18800 mieszkańców, dzięki czemu było największym i najbogatszym miastem na Florydzie. Połowa mieszkańców Key West była pochodzenia kubańskiego, dlatego burmistrzami Key West często zostawali Kubańczycy – jednym z nich był syn Carlosa Manuela de Céspedesa ojca Republiki Kuby, który został wybrany na burmistrza w 1876 roku. W mieście znajdowało się około 200 fabryk prowadzonych przez Kubańczyków, produkujących ponad 100 milionów cygar rocznie. Począwszy w 1891 roku, José Martí kilka razy wizytował w Key West, gdzie mobilizował kubańskich uchodźców do rewolucji i walki o niepodległość Kuby.

  Przed dotarciem Krzysztofa Kolumba do Ameryki i podbojem tego kontynentu dokonanym przez hiszpańskich konkwistadorów była to ziemia zamieszkana przez autochtoniczne ludy, które wytworzyły własne cywilizacje. Najstarsze ślady pobytu człowieka na terenach Ameryki odnaleziono w Tepexpan i Tlapacoya w Meksyku oraz w jaskini Pikimachay koło Ayacucho w Peru. Są to ślady datowane na 20 tysięcy lat p.n.e. Zazwyczaj przyjmuje się, że pierwsi ludzie na tereny Ameryki przybyli z Azji, przez Cieśninę Beringa, około 25-30 tysięcy lat temu. Rozwój różnych kultur tego obszaru uważa się za niezależny od rozwoju kultur Eurazji. Jednak nasza wiedza o początkach i źródłach rozwoju nadal jest niewielka. Pewnym jest, że zapoczątkowała ją chwila przejścia z koczowniczego trybu życia na osiadły, podjęcie uprawy kukurydzy oraz ziemniaka (Peru). Najstarsze cywilizacje obszaru Ameryki związane są z rytmem uprawy kukurydzy. Kalendarz świąt, odprawianych rytuałów, składania ofiar opiekuńczym bogom, podporządkowane były różnym etapom wzrostu tej rośliny. Mity interpretowały rzeczywistość, wyjaśniały zdarzenia towarzyszące życiu człowieka. Sztuka obrazująca mity miała za zadanie stworzyć wyobrażenie bogów, potrzebne przedmioty kultu. Jej twórcami byli przedstawiciele stanu kapłańskiego. Dzieła tworzone były w izolacji, przy zachowaniu niezbędnych rytuałów. Tkwiła w nich magiczna siła symbolu, wyrażona przez kolor, użyty materiał (np. jadeit był kamieniem przynoszącym szczęście, z niego wykonywano symboliczne serce posągów; kolor czerwony należał do boga deszczu Tlaloca a czarny do Tezcatlipoki, użycie czarnego i czerwonego razem znaczyło wiedzę).Franklin Delano Roosevelt ([ˈfræŋklɪn ˈdɛlənoʊ ˈroʊzəˌvɛlt], ur. 30 stycznia 1882 w Hyde Parku, zm. 12 kwietnia 1945 w Warm Springs) – amerykański polityk, 32. prezydent Stanów Zjednoczonych, wybierany na ten urząd w latach 1933–1945 czterokrotnie z ramienia Partii Demokratycznej. Jedyny w historii prezydent USA pełniący urząd dłużej niż dwie kadencje, co doprowadziło do wejścia w życie w 1951 XXII Poprawki do Konstytucji, ograniczającej liczbę kadencji do dwóch (wcześniej był to tylko konwenans konstytucyjny oparty na decyzji pierwszego prezydenta USA George’a Washingtona, który zrezygnował z ubiegania się o trzecią kadencję, twierdząc, że byłaby ona niedemokratyczna).

  W 1898 roku z portu w Key West wypłynął amerykański krążownik pancerny USS Maine, który został zatopiony w porcie w Hawanie – wydarzenie to zostało uznane jako początek wojny amerykańsko-hiszpańskiej. Marynarze, którzy zginęli na pokładzie USS Maine, zostali pochowani w Key West. Śledztwo w sprawie zatopienia krążownika było prowadzone przez United States Navy w Key West Customs House.

  Huragan – zjawisko silnego wiatru, w którym średnia prędkość wynosi powyżej 33 m/s (nie mniej niż 12° w skali Beauforta). Siłę huraganów mierzy się za pomocą skali Saffira-Simpsona, gdzie 5 stanowi zjawisko o nasileniu ekstremalnym. Najczęściej mianem huraganów określa się odpowiednio silne cyklony tropikalne. Huragan jest nazwą stosowaną dla zjawisk występujących nad akwenami Oceanu Atlantyckiego, natomiast tajfun – dla sztormów nad akwenami Oceanu Indyjskiego czy Oceanu Spokojnego.Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.

  W 1926 roku w Key West założono przedsiębiorstwo Pan American World Airways, której zadaniem było organizowanie lotów z Key West do Hawany. W 1927 roku przedsiębiorstwo podpisało kontrakt z United States Post Office na transportowanie przesyłek pocztowych ze Stanów Zjednoczonych na Kubę oraz z Kuby do Stanów Zjednoczonych. Droga powietrza, którą transportowano przesyłki pocztowe, nosiła nazwę „Key West, Florida Havana Mail Route”. John F. Kennedy w swoich wystąpieniach przeciwko Fidel Castro często wspominał o Key West. Kennedy odbył podróż do Key West miesiąc po ustąpieniu kryzysu kubańskiego.

  Lojaliści, zwani także torysami – obok patriotów jedna z dwóch dominujących opcji politycznych w okresie narastającego napięcia pomiędzy koloniami brytyjskimi w Ameryce Północnej a Wielką Brytanią w okresie poprzedzającym rewolucję amerykańską jak i w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Lojaliści stali na pozycjach utrzymania brytyjskiej kontroli nad koloniami. Jednym z najbardziej aktywnych lojalistów był William Franklin, były królewski gubernator New Jersey, syn Benjamina.Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych (ang. United States Coast Guard – USCG) − najmniejszy z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych, ale tylko pięć państw świata, może pochwalić się swoimi marynarkami wojennymi większymi od US Coast Guard. Jej zadaniem jest obrona narodowa, ochrona bezpieczeństwa morskiego, wsparcie przy egzekwowaniu amerykańskiego prawa na wodach okalających terytorium Stanów Zjednoczonych, oraz ochrona środowiska naturalnego. Łączy funkcje wojskowe i cywilne. Służy w niej około 40 tys. ludzi. Straż Wybrzeża podlega Departamentowi Bezpieczeństwa Krajowego, a nie Departamentowi Obrony, tak jak pozostałe rodzaje sił zbrojnych.

  Przed zakończeniem rewolucji kubańskiej w 1959 roku odbywały się regularne podróże lotnicze i morskie z Key West do Hawany.

  Pod koniec lat 70. XX w. rozpoczęły się masowe emigracje Kubańczyków na teren Stanów Zjednoczonych. Kubańczycy, którzy przybyli w tamtym czasie do Stanów Zjednoczonych, wciąż tu mieszkają. Od tamtego czasu odbyło się niewiele lotów z Hawany do Key West – ostatni lot odbył się w kwietniu 2003 r.

  Conch Republic[ | edytuj kod]

  W 1982 roku, Straż Graniczna Stanów Zjednoczonych ustanowiła blokadę drogi US-1 w mieście Florida City – jej celem było niedopuszczenie do przenikania nielegalnych emigrantów z Kuby na kontynentalną część Stanów Zjednoczonych. Korki spowodowane blokadą, wiążące się ze szczegółowymi kontrolami każdego zmierzającego na północ samochodu, uderzały w turystykę regionu, która jest dzisiaj podstawową gałęzią gospodarki Florida Keys. Korki spowodowane przez kontrole drogowe osiągały długość 17 mil (27 km). Mieszkańcy archipelagu poczuli się też urażeni faktem traktowania ich jak obywateli drugiej kategorii, którzy muszą udowadniać swoje obywatelstwo Stanów Zjednoczonych. W odpowiedzi na blokadę, Key West wraz z pozostałymi wyspami Florida Keys – w sposób żartobliwy – ogłosiły „niepodległość”, deklarując powstanie Conch Republic. Flagi, koszulki i inne emblematy „Republiki Muszli” do dziś są bardzo dobrze sprzedającymi się pamiątkami, a godło Conch Republic turystycznym symbolem Florida Keys.

  Erotyka (z greckiego ἔρως, eros – pociąg miłosny) – termin powszechnie rozumiany jako odnoszenie się do stanu lub antycypacji podniecenia seksualnego; natarczywy impuls seksualny, pożądanie lub myśl, a także filozoficzna kontemplacja dotycząca estetyki seksualnego pożądania, zmysłowości i miłości romantycznej.Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  Naval Air Station Key West[ | edytuj kod]

  USS Stephen W. Groves (FFG-29) podczas zachodu słońca w Key West, 22 lipca 2007 roku

  Key West zawsze było ważnym posterunkiem wojskowym, ponieważ znajduje się na północnym krańcu Cieśniny Florydzkiej łączącej Atlantyk z Zatoką Meksykańską (południowy kraniec kanału znajduje się 90 mil (140 km) na południe, na Kubie). Z tego powodu Key West od lat 20. XIX w. jest zwane „Gibraltarem Zachodu.” Na wyspie znajduje się wybudowany przez Stany Zjednoczone Fort Zachary Taylor. Amerykańska marynarka wojenna United States Navy wybudowała na wyspie małą bazę, z której USS Maine wypłynął do Hawany na początku wojny amerykańsko-hiszpańskiej.

  Marathon – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Floryda, w hrabstwie Monroe, na archipelagu Florida Keys, nad Oceanem Atlantyckim. USS Maine (ACR-1) to amerykański krążownik pancerny, klasyfikowany także jako pancernik, pierwszy okręt o tej nazwie, słynny z powodu swojego zatonięcia, będącego bodźcem do wojny amerykańsko-hiszpańskiej.
  Key West z kosmosu, październik 2002 r

  Na początku II wojny światowej United States Navy zwiększyła wielkość tutejszej bazy wojskowej z 200 m² do 12 km² – baza rozrosła się na teren wyspy Boca Chica Key (7 km²) i sztucznej wyspy Fleming Key. United States Navy wybudowała również wodociąg na terenie wyspy Fleming Key, dzięki czemu tutejsza baza wojskowa mogła zostać zaopatrzona w słodką wodę. W szczytowym okresie w bazie znajdowało się ok. 15000 pracowników wojskowych i 3400 cywilów. Na terenie bazy znajdowały się:

  Działka ewidencyjna (działka geodezyjna, katastralna) – najmniejsza jednostka powierzchniowa podziału kraju dla celów ewidencji gruntów i budynków (katastru nieruchomości).Nurkowanie – przebywanie pod wodą przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu lub na tzw. zatrzymanym oddechu (freediving), w celach rekreacyjnych, sportowych, naukowych, technicznych, ratunkowych lub militarnych. Nurkowanie ze sprzętem (ang. scuba diving) oraz nurkowanie na zatrzymanym oddechu jest zaliczane do sportów ekstremalnych.
 • Naval Air Station Key West – jest to główny obiekt znajdujący się na wyspie Boca Chica Key. Jego zadaniem jest szkolenie nowych pilotów. Tutejszy personel zamieszkuje wyspę Sigsbee Park. W 1990 roku United States Navy wypracowała porozumienie z National Park Service mające na celu zaprzestanie pojawiania się gromów dźwiękowych w pobliżu Fort Jefferson znajdującego się na wyspie Dry Tortugas. Około 54 km na zachód od Naval Air Station Key West, w pobliżu Dry Tortugas w ciągu roku odbywa się wiele misji szkoleniowych, podczas których są wytwarzane gromy dźwiękowe. Celem bombardowań podczas tych misji jest uziemiony statek o długości 306 stóp (93 m), który jest widoczny tylko podczas przelotu na niskiej wysokości. Obecnie nie są przeprowadzane misje mające na celu zrzucanie bomb na statek.
 • Truman Annex – dzielnica Key West, granicząca z Fort Zachary Taylor. Znajduje się w niej Fleet Sonar School, port oraz Winter White House – zimowa siedziba prezydenta Harry’ego Trumana. Do połowy lat 40. XX wieku dzielnica nosiła nazwę Fort Taylor Annex. Obecnie w dzielnicy znajduje się wiele przedsiębiorstw zarządzanych przez biznesmenów pochodzących z i spoza Key West.
 • Trumbo Annex – dzielnica Key West, w której znajdują się doki i stacja kolejowa, na której rozpoczynała się nieistniejąca już linia kolejowa Overseas Railroad.
 • Port w Key West[ | edytuj kod]

  Statki turystyczne cumujące w porcie w Key West

  W mieście znajdują się trzy porty, w których mogą cumować statki. Jeden z nich znajduje się w dzielnicy Truman Annex i nosi nazwę Navy Mole – został wybudowany przez United States Navy. Pierwszym statkiem wycieczkowym, jaki zacumował w porcie w Key West, w dzielnicy Truman Annex, był Sunward – cumował tu w 1969 roku.

  {{Aktor infobox}} Przestarzałe pola: "nagrody". Robert Fuller (ur. 29 lipca 1933) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Burmistrz (śrwniem. burc-meister lub burger-meister „zwierzchnik gminy miejskiej lub wiejskiej”) – w wielu krajach najwyższy rangą urzędnik władz lokalnych np. miasta lub gminy.

  W 1984 roku w dzielnicy Mallory Square została otwarta nowa przystań dla statków. Decyzja dotycząca wybudowania przystani spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem mieszkańców, którzy obawiali się, że otwarcie jej uniemożliwi oglądanie zachodów słońca na Mallory Square. Obecnie statki wycieczkowe przypływające do miasta mają możliwość cumowania we wszystkich trzech portach.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Tennessee Williams, właśc. Thomas Lanier Williams III (ur. 26 marca 1911 w Columbus w stanie Missisipi, zm. 25 lutego 1983 w Nowym Jorku) – amerykański dramaturg, prozaik i poeta. Jeden z najważniejszych dramatopisarzy XX wieku.

  Jesienią 2013 roku w Key West odbędzie się referendum, podczas którego zostanie podjęta decyzja w sprawie przekazania miastu 36 mln dolarów na poszerzenie kanału, którym będą mogły przepływać większe statki wycieczkowe. Przeprowadzenie tej inwestycji spowoduje, że do miasta będzie przybywać więcej turystów, dzięki czemu wzrosną przychody z turystyki. Przeciw przeprowadzeniu inwestycji są mieszkańcy Key West, którzy prawdopodobnie będą musieli przyzwyczaić się do obecności większej liczby przybywających tu turystów.

  Jimmy Carter, właściwie James Earl Carter, junior (ur. 1 października 1924 w Plains) – amerykański polityk, działacz Partii Demokratycznej, 39. Prezydent USA w latach 1977 do 1981, a także międzynarodowy działacz humanitarny i na rzecz praw człowieka, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2002, baptysta, Człowiek Roku 1976 według magazynu „Time” oraz autor wielu książek.Pauline Marie Pfeiffer (ur. 22 lipca 1895 r. w Parkersburg, zm. 1 października 1951 roku) — amerykańska dziennikarka i druga żona pisarza Ernesta Hemingwaya.

  W 2009 roku do Key West przybyło 859409 pasażerów statków wycieczkowych.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Cmentarz w Key West, najwyższe wzniesienie na terenie miasta

  Współrzędne miasta Key West to 24.559166, −81.784031

  Key West graniczy z:

 • od północy: z Zatoką Meksykańską, Fleming Key i Sigsbee Park
 • od północnego zachodu: z Sunset Key i Wisteria Island
 • od północnego wschodu: z North Stock Island i Key Haven
 • od zachodu: z Zatoką Meksykańską i Marquesas Keys
 • od wschodu: ze Stock Island i Cow Key
 • od południowego zachodu: z Zatoką Meksykańską i Sand Key
 • od południowego wschodu: z Oceanem Atlantyckim
 • od południa: z Oceanem Atlantyckim
 • Najwyżej położonym punktem na wyspie jest wzniesienie Solares Hill (6 m n.p.m.) – wielkość tego wzniesienia wynosi 4000 m².

  Przystań – miejsce odpowiednio przystosowane do przybijania, cumowania i postoju jachtów i innych niewielkich jednostek pływających. Wyznacza się je w osłoniętych miejscach: brzegi rzek, jeziora czy wyspy.Trawa morska – określenie niektórych roślin lub surowca roślinnego o wyglądzie trawiastym, w istocie bez związku z trawami sensu stricto. Występuje w następującym znaczeniach:

  Według United States Census Bureau, całkowita powierzchnia Key West wynosi 19 km², z czego 15 km² to powierzchnia lądowa, natomiast powierzchnia wód wynosi 3,9 km² (19,73%).

  W latach 40. XX w. powierzchnia wyspy została dwukrotnie zwiększona poprzez usypanie nowego terenu, na którym zostaną wybudowane nowe budynki. Na nowo usypanej powierzchni wyspy utworzono dzielnicę New Town, na której wybudowano m.in. nowe centra handlowe, osiedla mieszkalne, szkoły, boiska sportowe oraz port lotniczy Key West.

  Pożegnanie z bronią (ang. A Farewell to Arms) – powieść Ernesta Hemingwaya wydana w roku 1929. Pierwsze polskie wydanie ukazało się w roku 1931.Henry Morrison Flagler, amerykański przemysłowiec, ur. 2 stycznia 1830 w Hopewell, w hrabstwie Ontario w stanie Nowy Jork, zm. 20 maja 1913 w Palm Beach na Florydzie, współzałożyciel korporacji Standard Oil.

  Key West jest podzielone na cztery dzielnice: Old Town, Casa Marina, Mid-Town i New Town, z czego każda z nich dzieli się na kilka mniejszych dzielnic.

  Wyspa Key West, podobnie jak większość wysp położonych w archipelagu Florida Keys, znajduje się na linii oddzielającej Ocean Atlantycki od Zatoki Meksykańskiej. Ciepłe prądy znajdujące się w Zatoce Meksykańskiej powodują, że na jej dnie rosną duże ilości trawy morskiej. Cieśnina, w której mieszają się wody Oceanu Atlantyckiego i Zatoki Meksykańskiej, nosi nazwę „Cieśnina Florydzka”.

  Stepin Fetchit, właśc. Lincoln Theodore Monroe Andrew Perry (ur. 30 maja 1902 w Key West, zm. 19 listopada 1985 w Los Angeles) – amerykański komik i aktor. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Old Town[ | edytuj kod]

  Key West Museum of Art & History

  Najstarsza część miasta Key West nosi nazwę „Old Town” – znajdują się w niej m.in. Key West Historic District (zabytkowa dzielnica miasta Key West), plaza Mallory Square, ulica Duval Street, Truman Annex i Fort Zachary Taylor. Duża liczba budynków znajdujących się w Old Town to budynki zachowane w pierwotnym kształcie.

  USS Stephen W. Groves - dwudziesta pierwsza amerykańska fregata rakietowa z serii okrętów typu Oliver Hazard Perry. Jednostkę nazwano imieniem Stephena W. Grovesa (1917–1942), pilota lotnictwa morskiego który został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Marynarki (ang.Navy Cross) za swoje bohaterstwo podczas bitwy o Midway.Republika Kuby (nazwa oficjalna República de Cuba) – państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo to składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, a największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara.

  Większość budynków położonych na terenie Old Town została wybudowana w latach 1886–1912. Tutejsza architektura wyróżnia się m.in. drewnianą budową oraz złożonością z dwóch pięter.

  Położenie geograficzne[ | edytuj kod]

  Jedną z największych atrakcji w mieście jest obelisk znajdujący się przy skrzyżowaniu ulic South Street i Whitehead Street, który informuje, że Key West jest najbardziej wysuniętym na południe miastem znajdującym się na terenie Kontynentalnych Stanów Zjednoczonych. Wcześniej w tym samym miejscu znajdował się znak, który również informował, że Key West jest skrajnym punktem Kontynentalnych Stanów Zjednoczonych. W 1983 roku znak zastąpiono znajdującym się tu obeliskiem, ponieważ był on często kradziony.

  Tubylczy Amerykanin (inaczej rdzenny Amerykanin, czasem też "rodowity Amerykanin", ang. Native American) – wieloznaczne pojęcie, które w zależności od autora i kontekstu może oznaczać:Licencja na zabijanie (Licence to Kill) – brytyjski film sensacyjny z 1989 roku, szesnasty z serii filmów o Jamesie Bondzie.

  W rzeczywistości prawdziwy skrajny punkt znajduje się na terenie bazy wojskowej United States Navy (na zachód od obelisku, w dzielnicy Truman Annex), jednak turyści nie mają pozwolenia na wchodzenie na jej teren.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Skuter wodny - rodzaj motorówki 1-4 osobowej, służącej do uprawiania rekreacji i sportu na wodzie. Cechą charakterystyczną jest pozycja pasażerów, którzy siedzą na wierzchu kadłuba, a nie we wnętrzu. Skuter wodny napędzany jest silnikiem, najczęściej spalinowym o kilkudziesięciu KM mocy, współpracującym z pędnikiem wodnoodrzutowym. Najszybsze modele skuterów osiągają prędkość około 60 węzłów (115 km/h).
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.
  Skonfederowane Stany Ameryki (CSA) miały w swej historii kolejno trzy oficjalne flagi narodowe, jednak w potocznych wyobrażeniach współcześnie jako "flaga Południa", "flaga Rebelii" lub "flaga Konfederacji" funkcjonuje flaga Southern Cross, która nie była flagą państwową CSA i nie była zasadniczo używana w takiej formie.
  David Maurice Robinson, znany też pod pseudonimem „The Admiral” (ur. 6 sierpnia 1965 w Key West na Florydzie) – amerykański koszykarz, występujący przez całą zawodową karierę w San Antonio Spurs w lidze NBA.
  Muzeum – instytucja powołana do gromadzenia, badania oraz opieki nad obiektami posiadającymi pewną wartość historyczną bądź artystyczną. W większych muzeach niewielka część z tych obiektów jest udostępniana publiczności w postaci wystaw stałych lub czasowych, natomiast reszta jest przechowywana w specjalnie do tego przystosowanych magazynach.
  Hawana (hiszp. San Cristóbal de La Habana lub skrócone La Habana) − miasto nad Zatoką Meksykańską, stolica Kuby i największe miasto oraz port na wyspie i w całych Karaibach. Główny ośrodek przemysłowy kraju. Przemysł tytoniowy, petrochemiczny, włókienniczy, elektromaszynowy. Węzeł komunikacji lądowej, morskiej i lotniczej (międzynarodowe lotnisko im. José Martí). Uniwersytet od 1728 roku.

  Reklama