Kevork Malikyan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kevork Malikyan (ur. 2 czerwca 1943 w Diyarbakır) – brytyjski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy ormiańskiego pochodzenia.

Lot Feniksa (ang. Flight of the Phoenix) – amerykański film przygodowy z 2004, będący remakiem filmu Start Feniksa (1965). IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie ormiańskiej w Turcji. Po ukończeniu szkoły średniej dla ormiańskich chłopców w Stambule, w latach 60. podjął studia aktorskie w Wielkiej Brytanii. W 1968 wystąpił gościnnie w serialach Doktor Who i Święty. W kolejnych latach regularnie pojawiał się w stosunkowo niewielkich rolach w wielu serialach telewizyjnych i filmach kinowych, m.in. Midnight Express. Był wykorzystywany głównie jako aktor charakterystyczny, grający postaci rozmaitych Południowców, do czego miał znakomite warunki fizyczne: śródziemnomorskie rysy twarzy, ciemną karnację i czarne loki.

Renaissance – animowany thriller sci-fi z 2006 roku w koprodukcji francusko-brytyjsko-luksemburskiej w reżyserii Christiana Volckmana.Jetro, właśc. Reuel (Reuel, hebr. רְעוּאֵל – Bóg jest pasterzem, Jetro, hebr. יִתְרוֹ – tytuł grzecznościowy) – postać biblijna, kapłan madianicki i ojciec siedmiu córek. Jedna z nich, Sefora, była żoną Mojżesza.

W latach 1977-1979 był członkiem stałej obsady sitcomu Mind Your Language, w którym wcielał się w postać Maxa, greckiego marynarza o szarmanckim sposobie bycia, który wraz z innymi cudzoziemcami uczęszcza na wieczorowy kurs angielskiego. W 1989 wystąpił w roli Kazima w amerykańskiej superprodukcji Indiana Jones i ostatnia krucjata. Do nowszych filmów z jego udziałem należą Lot Feniksa (2004), Renaissance (2006; rola dubbingowa) czy Uprowadzona 2 (2012). Pozostaje również aktywny w teatrze. W latach 2009–2010 występował w inscenizacji Księgi tysiąca i jednej nocy, przygotowanej przez Royal Shakespeare Company i wystawionej w The Courtyard Theatre w Stratford-upon-Avon.

Dubbing (dawniej dublaż) – tworzenie ścieżki dialogowej filmu, serialu lub gry, polegające na podłożeniu ścieżki z lokalną wersją językową. Głosy podkładają często wyspecjalizowani aktorzy głosowi. Mianem dubbingu potocznie określa się również dogrywanie w studiu dialogów do już udźwiękowionego materiału w celu polepszenia jego jakości.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

W 2014 wystąpił w filmie Exodus: Bogowie i królowie jako Jetro.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Kevork Malikyan w bazie IMDb (ang.)
 • Kevork Malikyan w bazie Filmweb
 • Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  The Royal Shakespeare Company (RSC) jest jednym z największych brytyjskich zespołów teatralnych. Wywodzi się z tradycji dziewiętnastowiecznych. Główna siedziba zespołu znajduje się w Stratford-upon-Avon. Zatrudnia 700 pracowników i daje około 20 premier rocznie.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Doktor Who (ang. Doctor Who) – brytyjski serial science-fiction, produkowany przez BBC od 1963 roku. Jego twórcami są Sydney Newman, C. E. Webber oraz Donald Wilson. W 1989 roku jego produkcja została zawieszona. Po nieudanej próbie przywrócenia serialu w 1996 roku, którą był pilot w formie filmu telewizyjnego, program ponownie powrócił na antenę dopiero w 2005 roku, dzięki Russellowi T Daviesowi, który był producentem wykonawczym serialu oraz jego naczelnym scenarzystą aż do 2010 roku. Obecnie serial składa się z blisko 800 odcinków, a jego naczelnym producentem wykonawczym jest Steven Moffat.
  Stratford-upon-Avon – miasto w Anglii, w hrabstwie Warwickshire, nad rzeką Avon. Położone 38 km na południowy wschód od Birmingham i 14 km na południowy zachód od stolicy hrabstwa – Warwick. Miasto zamieszkuje około 24 tys. mieszkańców. Rzymska nazwa miejscowości brzmi Strata Via, po polsku: Brodnica. Została tak nazwana ze względu na znajdującą się tam płytką przeprawę przez rzekę Avon.
  Diyarbakır, staroż. Amida (arab. Diarbekir lub Diyarbakir, tur. Amid, Kara-Amid, aram. Amidu, asyr. Amedu) – miasto nad rzeką Tygrys w południowo-wschodniej Turcji, stolica prowincji o tej samej nazwie.

  Reklama