Kevin Bacon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kevin Norwood Bacon (ur. 8 lipca 1958 w Filadelfii) – amerykański aktor, reżyser i producent filmowy. Laureat Złotego Globa. Jego filmografia obejmuje m.in.: dramat muzyczny Footloose (1984), kontrowersyjny dreszczowiec prawniczy o spisku historycznym JFK (1991), dramat prawniczy Ludzie honoru (1992), dramat historyczny Apollo 13 (1995) i dramat Rzeka tajemnic (2003). Użyczył głosu tytułowego bohatera w Balto (1995) i przyjmował mroczniejsze role, takie jak sadystyczny strażnik w Uśpionych (1996) i kłopotliwy były napastnik dzieci w Złym dotyku (2004).

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Przyszedł na świat w Filadelfii w stanie Pensylwania jako najmłodsze z sześciorga dzieci nauczycielki szkoły podstawowej i byłej działaczki liberalnej Ruth Hildy (z domu Holmes; 1916-1991) i szanowanego urbanisty Edmunda Norwooda Bacona (1910-2005). Mając trzynaście lat, wiedział, że chce być aktorem. Cztery lata później był jednym z najmłodszych uczniów Circle in the Square Theater School w Nowym Jorku. Uczęszczał do Julia R. Masterman High School. W 1976 ukończył Kent School.

Podkomisarz Brenda Johnson (ang. The Closer) – amerykański serial kryminalny, emitowany od 2005 r. przez stację telewizyjną TNT (w Polsce od 2008 r. przez TVP2)IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Kariera[ | edytuj kod]

Po ekranowym debiucie jako srogi Chip Diller w komedii Johna Landisa Menażeria (Animal House, 1978) u boku Johna Belushiego, Tima Mathesona, Toma Hulce'a i Karen Allen, zagrał na scenie off-Broadwayu w spektaklach: Odzyskać dziecko (Getting Out, 1978), Album (1980) i Forty Deuce (1982) jako Ricky.

Po raz pierwszy pojawił się na małym ekranie w dwóch operach mydlanych CBS: Poszukiwanie jutra (Search for Tomorrow, 1979) w roli Todda Adamsona i Guiding Light (1980-81) jako T.J. „Tim” Werner. Zebrał znakomite recenzje za postać sarkastycznego Timothy’ego Fenwicka w tragikomedii Barry’ego Levinsona Diner (1982) z udziałem Mickeya Rourke’a, Steve’a Guttenberga, Tima Daly’ego i Ellen Barkin. W 1982 zdobył nagrodę Obie za kreację Franka Wozniaka w spektaklu Paula Rudnicka Biedne małe owieczki (Poor Little Lambs). W 1983 zadebiutował na Broadwayu w roli Phila McCanna w przedstawieniu Słabi chłopcy (The Slab Boys) u boku Seana Penna i Vala Kilmera. Przełomem w jego karierze okazała się kreacja Rena McCormicka, nastolatka z Chicago w dramacie muzycznym Footloose (1984). Stał się idolem nastolatek trafiając na okładki takich magazynów jak „Bravo” i „People”.

Morderstwo pierwszego stopnia (org. Murder in the First) – amerykańsko-francuski dramat sądowy z 1995 roku w reż. Marca Rocco.Guiding Light (Świetlny przewodnik, The Guiding Light przed 1975, GL) - amerykański serial radiowy/telewizyjny, nadawany od 25 stycznia 1937 do 29 czerwca 1956 w radiu, a od 30 czerwca 1952 do 18 września 2009 w telewizji. Była to jedna z pierwszych oper mydlanych w historii srebrnego ekranu i najdłużej emitowany serial na świecie. Wyemitowano 15.762 odcinki, a wliczając radiowe - ponad 18.000.

Rola 17-letniego skazańca Henriego Younga w dramacie sądowym Morderstwo pierwszego stopnia (Murder in the First, 1995) przyniosła mu Nagrodę Critics' Choice. W 2010 otrzymał Złoty Glob dla najlepszego aktora w miniserialu lub filmie telewizyjnym za rolę amerykańskiego podpułkownika piechoty morskiej, Michaela Strobla, który bierze udział w misji eskortowania zwłok zabitego w Iraku młodego żołnierza w telewizyjnym dramacie wojennym HBO Podróż powrotna (Taking Chance, 2009). W 2013 został uhonorowany nagrodą Saturna w kategorii najlepszy aktor telewizyjny za postać byłego agenta FBI - Ryana Hardy w serialu Fox The Following (2013–2015). Jako John Swigert w dramacie historycznym Apollo 13 (1995) odebrał nagrodę Gildii Aktorów Ekranowych za wybitny występ filmowego zespołu aktorskiego.

Balto − amerykański film animowany z 1995 roku, opowiadający o losach psa Balto. Powstały dwie kontynuacje filmu: Balto II: Wilcza wyprawa (2002) i Balto III: Wicher zmian (2004).Sean Justin Penn (ur. 17 sierpnia 1960 w Santa Monica, Kalifornia) – amerykański aktor, producent, scenarzysta, reżyser i dziennikarz. Dwukrotny laureat Oscara.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Ellen Rona Barkin (ur. 16 kwietnia 1954 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka filmowa, zdobywczyni nagrody Emmy i dwóch nominacji do nagród Złotego Globu.
John Leonard „Jack” Swigert, Jr. (ur. 30 sierpnia 1931 w Denver, zm. 27 grudnia 1982 w Waszyngtonie) – amerykański astronauta, członek-elekt Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych.
Ludzie honoru – amerykański film z 1992 w reżyserii Roba Reinera. Scenariusz na podstawie własnej sztuki napisał Aaron Sorkin. W rolach głównych wystąpili Tom Cruise, Demi Moore, Jack Nicholson, Kevin Bacon, Kiefer Sutherland, Kevin Pollack, J.T. Walsh.
James Timothy Daly, lepiej znany jako Tim Daly lub Timothy Daly (ur. 1 marca 1956 w Nowym Jorku) – amerykański aktor telewizyjny, filmowy i teatralny, także producent i reżyser pochodzenia irlandzkiego.
HBO (akronim od Home Box Office) – komercyjna, płatna, amerykańska stacja telewizyjna nadająca głównie filmy największych wytwórni filmowych z Hollywood oraz produkująca własne seriale telewizyjne. Transmituje też wiele walk boksu zawodowego. Dostępna jest głównie przez sieci kablowe. W skład HBO na terenie Polski wchodzi 5 kanałów: HBO HD, HBO 2 HD, HBO, HBO 2 i HBO Comedy. Spółka HBO jest też właścicielem kanału Cinemax.. Dodatkowo jest dostępna wypożyczalnia filmów HBO ON DEMAND (dawniej HBO Digital). W Polsce HBO jest producentem programów rozrywkowych HBO Na Stojaka i HBO Stand Up Comedy Club.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Reklama