Kiesariani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Kesariani)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kiesariani (gr. Καισαριανή, trl. Kaisarianī́, trb. Kiesariani) – miasto w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Attyka, w regionie Attyka, w jednostce regionalnej Ateny-Sektor Centralny. Siedziba gminy Kiesariani. W 2011 roku liczyło 26 370 mieszkańców. Położone w granicach Wielkich Aten.

Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu. Administracja Attyka (nwgr. Αποκεντρωμένη Διοίκηση Αττικής) - jedna z 7 jednostek administracyjnych Grecji, wprowadzona 1 stycznia 2011.

Miasto leży u stóp góry Hymet (1026 m n.p.m.), od strony Kiesariani wciąż jeszcze pokrytej chronionym lasem, oddzielona od niej trasą szybkiego ruchu, zmieniającą się o 2 km dalej w początek jednej z odnóg regionalnej autostrady Atiki Odos. Od strony aglomeracji Kiesariani graniczy z centralną gminą Ateny.

Region Attyka – jeden z 13 regionów administracyjnych Grecji położony na Półwyspie Attyckim i w dużej części na terenie historycznej krainy Attyka. Oprócz tradycyjnych obszarów do współczesnego regionu administracyjnego Attyka włączona jest też północna część Półwyspu Argolidzkiego oraz wyspa Kythira. Region zajmuje obszar około 3800 km² i graniczy z regionem Grecja Środkowa i regionem Peloponez.Język nowogrecki, język grecki nowożytny, greka nowożytna, demotyk(a) (nowogr. η Ελληνική γλώσσα, i Ellinikí glóssa; τα Ελληνικά, ta Elliniká) – język indoeuropejski, używany współcześnie w Grecji (ok. 11 mln mówiących) i na Cyprze (ok. 750 tys.). Jest on jednocześnie językiem urzędowym tych państw (na Cyprze obok tureckiego).

Prawa miejskie Kiesariani otrzymało w 1922 roku jako dzięki licznemu napływowi greckich wychodźców z Turcji. Przedtem głównym zajęciem mieszkańców gminy było rolnictwo, a miasto podówczas miało status wsi. W okresie II wojny światowej ludność Kiesariani wielokrotnie poddawano represjom. Na zboczach Hymetu położona jest strzelnica wojskowa – miejsce straceń greckich patriotów w okresie II wojny światowej. 4 stycznia 1943 roku rozstrzelano tu m.in. Jerzego Szajnowicza-Iwanowa – polskiego i greckiego sportowca, następnie organizatora greckiego ruchu oporu. Większości zbrodni dokonywali greccy faszyści.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Kiesariani to również nazwa jednego bizantyńskiego zabytku – klasztoru i muzeum Moni Kiesarianis, położonego wśród bujnej zieleni, na zboczach Hymetu i otoczonego przyrodniczymi ścieżkami rodzinnej rekreacji. Prócz klasztoru bizantyńskiego, w pobliżu znajdują się tu ruiny antycznej bazyliki oraz klasztoru frankońskiego.

Rolnictwo – jeden z działów gospodarki, którego głównym zadaniem jest dostarczenie płodów rolnych. Rolnictwo uzyskuje produkty roślinne i zwierzęce dzięki uprawie roli i roślin oraz chowu i hodowli zwierząt.Jerzy Iwanow-Szajnowicz, właśc. Jerzy Iwanow (ur. 14 grudnia 1911, zm. 4 stycznia 1943 w Atenach) – polski harcerz, sportowiec, w czasie II wojny światowej agent brytyjskich oraz polskich służb specjalnych i bohater greckiego ruchu oporu.
Spojrzenie ze ścieżki przyrodniczej przy klasztorze Moni Kiesarianis na część Aten
Kiesariani: Elementy świątyni pogańskiej, wyróżniające się bardzo wysoką jakością wykończenia, następnie użyte jako surowiec-wypełniacz do budowy murów bazyliki wczesnochrześcijańskiej
Las Kaisariani

Zmiana populacji miasta[ | edytuj kod]

Inne źródła oceniają ludność na ok. 35 tysięcy mieszkańców .

Jednostka regionalna Ateny-Sektor Centralny (nwgr.: Περιφερειακή ενότητα Κεντρικού Τομέα Αθηνών) – jednostka administracyjna Grecji powołana do życia 1 stycznia 2011.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Przypisy[ | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Δήμος Καισαριανής (gr.). Ο νέος επίσημος Ιστότοπος του Δήμου Καισαριανής. [dostęp 2019-07-21].
 • Transkrypcja – w językoznawstwie system zapisu głosek danego języka za pomocą symboli graficznych (inaczej pisownia fonetyczna) lub system fonetycznej konwersji innego pisma. W szczególności może służyć do zapisu wyrazów jednego języka w formie pozwalającej łatwo odtworzyć brzmienie osobie go nie znającej – głoski jednego języka oddaje się wtedy znakami pisma innego języka, przy czym danej głosce nie zawsze musi odpowiadać tylko jeden znak, a niektóre znaki mogą być używane na oznaczanie kilku różnych głosek w języku wyjściowym. Transkrypcja taka zorientowana jest na odbiorcę posługującego się jednym, określonym językiem.Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).
  Warto wiedzieć że... beta

  Państwo Greckie (gr. Ελληνική Πολιτεία) - historyczne państwo w dziejach Grecji, istniało w latach 1941-1944.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Wielkie Ateny – aglomeracja w Grecji, w Attyce, obejmuje Ateny i Pireus oraz ich miasta satelickie. W 1990 r. region zamieszkiwało 3,5 mln mieszkańców. Obecnie ich liczbę ocenia się na ponad 5 mln, są to jednak dane szacunkowe, gdyż meldunek w nowym miejscu zamieszkania nie jest w Grecji obowiązkowy, wystarcza zameldowanie w miejscu przechowywania rejestru urodzeń. Ponadto w aglomeracji Aten przypuszczalnie mieszka co najmniej 1 mln obcokrajowców – osób bez greckich korzeni. 360 tysięcy z nich jest tu zameldowanych.
  Hymet (grec. Υμηττός, trl. Ymīttós, trb. Imitos) – pasmo górskie w Attyce, na południowy wschód od Aten, między górą Pentelejkon (Penteli) i Zatoką Sarońską. Hymet słynął ze znakomitych miodów i marmurów.
  Ateny (gr. Δήμος Αθηναίων, Dimos Atineon) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Attyka, w regionie Attyka, w jednostce regionalnej Ateny-Sektor Centralny. Siedzibą i jedynym miastem gminy są Ateny. W 2011 roku liczyła 664 046 mieszkańców.

  Reklama