Kercz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kercz (ukr. Керч, ros. Керчь, tatarski Keriç) – miasto o spornej przynależności państwowej, na wschodzie Półwyspu Krymskiego, nad Cieśniną Kerczeńską, miasto-bohater (tytuł nadano 14 września 1973). Zamieszkuje je około 147 tysięcy osób.

Carski Kurhan (ukr. Царський курган) – jeden z kurhanów nekropoli Pantikapajonu, położony około 5 km od centrum współczesnego Kerczu. Należał zapewne do władcy bosporskiego z IV wieku p.n.e.. Przypuszcza się, że władcą tym mógł być Leukon I.Autonomiczna Republika Krymu (ukr. Автономна Республіка Крим, ros. Автономная Республика Крым, kr-tat. Qırım Muhtar Cumhuriyeti) jest autonomiczną republiką znajdującą się na terenie Ukrainy. Znajduje się na leżącym na północnym wybrzeżu Morza Czarnego półwyspie Krym. Stolicą republiki jest Symferopol.

Transport[ | edytuj kod]

W Kerczu w latach 1935–1944 funkcjonował system tramwajowy. Aktualnie w mieście działa system trolejbusowy. Połączenia lotnicze obsługuje port lotniczy Kercz. Na południe od miasta przez obwodnicę Kercza przebiega autostrada A290 komunikująca Krym z Tamaniem w Kraju Krasnodarskim Federacji Rosyjskiej poprzez oddany do użytku 15 maja 2018 Most Krymski.

Cieśnina Kerczeńska (ros. Керченский пролив, ukr. Керченська протока, tatarski Keriç boğazı}, łac. Bosporus Cimmerius) – płytka cieśnina pomiędzy Półwyspem Kerczeńskim i Półwyspem Tamańskim, łączy Morze Azowskie z Morzem Czarnym. Długość ok. 41 km; szerokość od 4 do 45 km, średnio 20 km; głębokość od 5 do 15 metrów, średnio 6 m. W zimie pokryta jest pływającym lodem. Główny port Kercz.Miasto Bohater (ros. Город-герой) — oficjalny tytuł honorowy nadany dwunastu miastom i jednej twierdzy w ZSRR po II wojnie światowej.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Tramwaje w Kerczu − zlikwidowany system komunikacji tramwajowej w ukraińskim mieście Kercz na Krymie działający w latach 1935–1944.
Półwysep Tamański, Tamań (ros. Тама́нский полуостров) – półwysep na południu Federacji Rosyjskiej w Kraju Krasnodarskim, położony na wschód od Krymu, od którego jest oddzielony (konkretnie od jego odnogi – Półwyspu Kerczeńskiego) Cieśniną Kerczeńską. Półwysep jest przedłużeniem Wielkiego Kaukazu i oddziela Morze Azowskie od Morza Czarnego.
Krym (ukr. Крим, ros. Крым, krymskotatarski Qırım, Къырым, Półwysep Krymski) – półwysep na południu Ukrainy, zwany czasem półwyspem Taurydzkim, a w starożytności Chersonezem Taurydzkim bądź Taurydą, połączony jest z lądem tylko wąskim Przesmykiem Perekopskim, pomiędzy Morzem Czarnym i Azowskim, a od Rosji oddzielony Cieśniną Kerczeńską. Długość linii brzegowej 1000 km, powierzchnia 25 700 km².
Charczowyk Kercz (ukr. Футбольний клуб «Харчовик» Керч, Futbolnyj Kłub "Charczowyk" Kercz) - ukraiński klub piłkarski z siedzibą w Kerczu, w Autonomicznej Republice Krymu.
Kurhan Melek-Czesmienski – (ros. Мелек-Чесменский курган) – jeden z kurhanów nekropoli Pantikapajonu, położony w centrum współczesnego Kerczu. Należał zapewne do bogatego mieszkańca Bosforu z 2 połowy IV wieku p.n.e..
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.

Reklama