Kerava

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kerava (szw. Kervo) – miasto w Finlandii w prowincji Finlandia Południowa, stolica regionu Uusimaa. Liczy 35 275 mieszkańców (dane z dnia 31.8.2015), jest 32. najliczniejszym miastem Finlandii i 3. najgęsciej zamieszkanym (zaraz po Helsinkach oraz Kauniainen). Odległość między centrum miasta Kerava, a centrum stolicy, Helsinek, wynosi 30km; miasto jest również częścią obszaru metropolitalnego Helsinek. Miasta sąsiedzkie to od zachodu Tuusula, od wschodu Sipoo, od północy Järvenpää oraz od południa Vantaa. Stacja kolejowa w Keravie jest pierwszym i ostatnim przystankiem kolei miejskiej Helsinki-Kerava.

Język szwedzki (szw. svenska språket, svenska) – język północnogermański wschodni (wschodnioskandynawski), używany głównie w Szwecji i częściach Finlandii, przez ok. 9 mln ludzi. W Finlandii język szwedzki jest, obok fińskiego, językiem urzędowym, z uwagi na 5% szwedzkojęzycznych obywateli Finlandii zamieszkałych głównie na wybrzeżach tego kraju. Szwedzki jest dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i w mniejszym stopniu także dla Duńczyków. Język standardowy w Szwecji, tzw. rikssvenska (szwedzki państwowy) oparty jest na dialektach regionu sztokholmskiego.Erno "Emppu" Matti Juhani Vuorinen (ur. 24 czerwca 1978 w Kitee) - fiński gitarzysta, znany przede wszystkim jako członek i założyciel zespołu power metalowego Nightwish.

W Keravie mieszka Erno Vuorinen, gitarzysta zespołu metalowego Nightwish, pochodzi stąd też fiński zespół thrash-metalowy Am I Blood. Inne znane osoby pochodzące z Keravy to pływaczka: Hanna-Maria Seppälä i piłkarz Jukka Raitala, kompozytor Jean Sibelius mieszkał tam przez 4 lata.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Sport[ | edytuj kod]

 • HC Keski-Uusimaa (HCK) – klub hokeja na lodzie
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Toivo Sariola
 • Kerava (stacja kolejowa)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Miasteczko (łac. oppidum, niem. Städtlein, Städtchen, Markt, Flecken, jid. sztetl) – prawno-administracyjna jednostka osadnicza o charakterze przejściowym między miastem a wsią, z charakterystycznym handlowo-przemysłowym (dawniej rzemieślniczym) wyodrębnieniem specjalności i analogiczną morfologią i infrastrukturą co (małe) miasto.
  Järvenpää (szw. Träskända) – miasto w Finlandii, w prowincji Finlandia Południowa. Około 38,7 tys. mieszkańców. W Järvenpää zmarł Jean Sibelius.
  Finlandia Południowa (Etelä-Suomen lääni) była jedną z 6 prowincji Finlandii. Graniczyła z prowincjami Finlandia Wschodnia i Finlandia Zachodnia. Stolicą prowincji była Hämeenlinna. Zajmowała tereny historycznych regionów Tavastia, Karelia i Uusimaa.
  Vantaa (szw. Vanda) – miasto i gmina w Finlandii, w regionie Uusimaa nad rzeką Vantaanjoki. Ma 204 193 mieszkańców (30.05.2012), co daje mu czwartą co do liczby ludności pozycję w kraju. Wraz z Espoo, Kauniainen i Helsinkami tworzy główny trzon aglomeracji helsińskiej (tak zwany Region Stołeczny, fiń. Pääkaupunkiseutu). W mieście znajduje się główny port lotniczy kraju – Helsinki-Vantaa.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Hanna-Maria Seppälä (ur. 13 grudnia 1984 w Kerava), fińska pływaczka, mistrzyni świata z (2003) na basenie 50-m w wyścigu na 100 m st.dowolnym, wicemistrzyni świata z 2006 roku na 100 m stylem zmiennym, 7-krotna medalistka mistrzostw Europy na krótkim basenie, 2-krotna mistrzyni Europy juniorów z Dunkierki (2000). Hanna-Maria Seppälä jest dokładnie o rok młodsza od Otylii Jędrzejczak.
  Jean Sibelius (ur. 8 grudnia 1865 w Hämeenlinna, zm. 20 września 1957 w Järvenpää) – fiński kompozytor, wolnomularz.

  Reklama