Kepler-22

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kepler-22żółty karzeł typu widmowego G znajdujący się w odległości około 620 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Łabędzia. 5 grudnia 2011 roku ogłoszono odkrycie przy użyciu Kosmicznego Teleskopu Keplera, w którego polu widzenia znajduje się Kepler-22, pierwszej planety (Kepler-22b) znajdującej się w ekosferze gwiazdy.

Ekosfera (gr. oikos dom + sphaira kula), ekostrefa, także: "strefa warunków sprzyjających powstaniu życia", "strefa zamieszkiwalna" (ang. habitable zone) – strefa wokół gwiazdy, o kształcie zbliżonym do warstwy sferycznej, w której obrębie na wszystkich znajdujących się planetach mogą panować warunki fizyczne i chemiczne umożliwiające powstanie, utrzymanie i rozwój organizmów żywych, z których za najistotniejszy uważane jest istnienie ciekłej wody.Łabędź (łac. Cygnus, dop. Cygni, skrot Cyg) – jeden z bardziej wyrazistych gwiazdozbiorów nieba północnego, znany już w starożytności. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem: około 150. W Polsce widoczny od wiosny do jesieni. Ze względu na to, że jego najjaśniejsze gwiazdy układają się na niebie w kształt krzyża, czasem nazywany jest Krzyżem Północy (analogia do Krzyża Południa). Gwiazdozbiór znajduje się w obrębie Drogi Mlecznej. Najjaśniejsza gwiazda Łabędzia, Deneb tworzy, wraz z Altairem z Orła oraz Wegą z Lutni, charakterystyczną formację nieba letniego – trójkąt letni.
Porównanie orbit i wielkości planet układu Kepler-22 i Układu Słonecznego

Charakterystyka[ | edytuj kod]

Kepler-22 jest żółtym karłem typu widmowego G5, promień gwiazdy wynosi 0,97 promienia Słońca, zaś masa równa się 0,98 masy gwiazdy Układu Słonecznego – jest więc obiektem bardzo zbliżonym pod względem budowy do Słońca.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Słońce (łac. Sol, Helius, gr. Ἥλιος Hḗlios) – gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, inne planety tego układu, planety karłowate oraz małe ciała Układu Słonecznego. Słońce to najjaśniejszy obiekt na niebie i główne źródło energii docierającej do Ziemi.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Kepler-22 w bazie SIMBAD (ang.)
 2. Kepler Confirms First Planet in Habitable Zone of Sun-Like Star. W: Universe Today [on-line]. 2011-12-05.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Kepler-22b (ang.). NASA Ames Research Center. [dostęp 2011-12-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-03-31)].
 • Planet Kepler-22 b (ang.). W: Extrasolar Planets Encyclopaedia [on-line]. [dostęp 2013-07-29].
 • Kepler – teleskop kosmiczny agencji NASA poszukujący ziemiopodobnych planet pozasłonecznych. Został umieszczony na orbicie wokółsłonecznej 7 marca 2009 roku, w ramach 10. misji programu Discovery. Ma aperturę 0,95 m, masę 1052,4 kilogramów w momencie startu i jest wyposażony w największą matrycę CCD do tej pory wyniesioną w kosmos, posiadającą 95 megapikseli. Po przedłużeniu misji (planowanej wstępnie na 3,5 roku), jego obserwacje potrwać mają co najmniej do roku 2016. Pomimo licznych awarii teleskopu ciągle przebywa on w przestrzeni kosmicznej.SIMBAD (the Set of Identifications, Measurements, and Bibliography for Astronomical Data) – baza danych obiektów astronomicznych spoza Układu Słonecznego sporządzana i zarządzana przez Centre de Données astronomiques de Strasbourg (CDS) we Francji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Rok świetlny – jednostka odległości stosowana w astronomii. Jest równy odległości, jaką pokonuje światło w próżni w ciągu jednego roku juliańskiego (365,25 dnia, 31 557 600 sekund).

  Reklama