• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kent

  Przeczytaj także...
  Eurotunel (fr. Tunnel sous la Manche, ang. Channel Tunnel, także Eurotunnel) – tunel pod kanałem La Manche o długości ok. 50 km, uruchomiony w 1994. Łączy Calais we Francji z Folkestone w Wielkiej Brytanii. Został wybudowany i jest obsługiwany przez brytyjsko-francuskie, prywatne konsorcjum Eurotunnel plc. Koszt budowy wyniósł (w cenach z 1985) 4,65 miliarda £.Królestwo Kentu (staroangielskie Cent, łacińskie Cantia regnum) – jutyjska kolonia, a następnie królestwo w dzisiejszej południowo-wschodniej Anglii. Zostało założone w połowie V wieku przez germańskich mieszkańców Jutlandii, po wycofaniu się Rzymian. Jedno z siedmiu tradycyjnych królestw heptarchii anglosaskiej, utraciło niepodległość w VIII wieku, stając się lennem Mercji. W IX wieku było lennem Wessex, by w X wieku zostać częścią królestwa Anglii.
  Dover District - dystrykt w Anglii, we wschodniej części hrabstwa Kent. Centrum administracyjne dystryktu znajduje się w Dover.

  Kenthrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w południowo-wschodniej Anglii, w regionie South East England, leżące nad Cieśniną Kaletańską i Morzem Północnym. Położone w bezpośredniej bliskości Londynu i zaliczane do tzw. Home Counties, jest zarazem hrabstwem położonym najbliżej kontynentalnej Europy.

  Swale District - dystrykt w Anglii, w północnej części hrabstwa Kent. Centrum administracyjne dystryktu znajduje się w Sittingbourne.Home Counties (z ang. dosł. "domowe hrabstwa") – określenie odnoszące się do angielskich hrabstw otaczających Londyn (współcześnie region Wielkiego Londynu), z wyłączeniem samego miasta. Nie istnieje ścisła definicja obszaru, do którego odnosi się to określenie, jednak do zaliczanych do niego hrabstw należą Bedfordshire, Berkshire, Buckinghamshire, Essex, Hampshire, Hertfordshire, Kent, Middlesex (istniejące do 1965 roku), Oxfordshire, Surrey oraz Sussex (od 1888 roku West Sussex i East Sussex).

  Powierzchnia hrabstwa ceremonialnego wynosi 3736 km², a administracyjnego – 3544 km². Jako hrabstwo ceremonialne Kent liczy 1 727 600 mieszkańców, a jako jednostka administracyjna – 1 463 700. Ośrodkiem administracyjnym oraz największym miastem hrabstwa niemetropolitalnego jest Maidstone, natomiast największym miastem hrabstwa ceremonialnego jest Gillingham. Jedynym miastem posiadającym status city jest Canterbury, będące siedzibą arcybiskupów, zwierzchników anglikańskiego Kościoła Anglii. Dawniej status city posiadało także miasto Rochester. Innymi większymi miastami na terenie hrabstwa są Chatham, Royal Tunbridge Wells, Ashford, Margate, Dartford, Gravesend oraz Folkestone.

  Wielki Londyn (ang. Greater London) – region administracyjny w południowo-wschodniej Anglii obejmujący miasto Londyn. Region zajmuje powierzchnię 1579 km² i liczy około 8 173 900 mieszkańców. Rozciągłość południkowa Wielkiego Londynu wynosi 46 km, a równoleżnikowa 58 km, co czyni go jednym z największych obszarowo miast świata.Borough of Gravesham - dystrykt w Anglii, w północno-zachodniej części hrabstwa Kent. Centrum administracyjne dystryktu znajduje się w Gravesend.

  Leżące na wschodnim wybrzeżu Kentu miasto Dover jest jednym z największych portów pasażerskich Europy. W średniowieczu, podobnie jak wiele innych okolicznych miast należących do związku Cinque Ports (m.in. Sandwich, Hythe oraz New Romney) było ważnym producentem okrętów dla władców Anglii.

  Cieśnina Kaletańska (fr. Pas de Calais, ang. Strait of Dover) - cieśnina stanowiąca najwęższą część kanału La Manche, położona we wschodniej jego części, w miejscu gdzie łączy się z wodami Morza Północnego. Jej szerokość, wynosząca 33,3 km, stanowi najkrótszą odległość między Francją a Wielką Brytanią. Po obu jej stronach znajdują się dwa znane miasta: Calais we Francji i Dover w Anglii.Folkestone – angielskie miasto nad kanałem La Manche, w hrabstwie Kent, w pobliżu Dover. Liczy około 50 tys. mieszkańców.

  Na terenie hrabstwa, nieopodal miasta Folkestone znajduje się wjazd do Eurotunelu, łączącego Wielką Brytanię z Francją.

  Ze względu na dużą liczbę ogrodów i sadów hrabstwo zyskało przydomek „Ogrodu Anglii” (ang. The Garden of England).

  Na południowym zachodzie Kent graniczy z hrabstwem East Sussex, na zachodzie z Surrey i regionem Wielkiego Londynu a na północnym zachodzie z hrabstwem Essex. Na północ i wschód od Kentu znajduje się Morze Północne, natomiast na południowy wschód Cieśnina Kaletańska.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  W skład hrabstwa wchodzi dwanaście dystryktów. Jako hrabstwo ceremonialne Kent obejmuje dodatkowo jedną jednolitą jednostkę administracyjną (unitary authority).

  Arcybiskup Canterbury – honorowy zwierzchnik Kościoła Anglii. Biskupstwo powstało w 597 roku, jako biskupstwo katolickie. Po schizmie Henryka VIII arcybiskupi Canterbury sprawują rolę ekumenicznych przywódców Kościoła anglikańskiego, wraz z arcybiskupem Yorku. Metropolita Canterbury nosi tytuł prymasa całej Anglii.Borough of Medway - dystrykt o statusie borough i unitary authority w hrabstwie ceremonialnym Kent w Anglii, nad rzeką Medway. Centrum administracyjne dystryktu znajduje się w Chatham.
  1. Dartford
  2. Gravesham
  3. Sevenoaks
  4. Tonbridge and Malling
  5. Tunbridge Wells
  6. Maidstone
  7. Swale
  8. Ashford
  9. Folkestone and Hythe
  10. Canterbury
  11. Dover
  12. Thanet
  13. Medway (unitary authority)

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Królestwo Kentu
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Table P04 2011 Census: Usual resident population by five-year age group, local authorities in England and Wales (ang.). Office for National Statistics. [dostęp 2012-07-24].
  2. Garden of England title defended (ang.). BBC, 2006-06-01. [dostęp 2011-02-03].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Kent (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2012-02-03].
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Discover the Garden of England – Visitor information for Kent and Sussex
 • Folkestone and Hythe District – dystrykt w Anglii, w południowo-wschodniej części hrabstwa Kent. Centrum administracyjne dystryktu znajduje się w Folkestone. Gravesend – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie Kent, położone na południowym brzegu Tamizy, naprzeciwko miasta Tilbury w hrabstwie Essex.
  Warto wiedzieć że... beta

  Hythe - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie South East England, w hrabstwie Kent, w dystrykcie Folkestone and Hythe.
  Borough of Maidstone - dystrykt w Anglii, w środkowej części hrabstwa Kent. Centrum administracyjne dystryktu znajduje się w Maidstone.
  Dartford - miasto w Anglii, w hrabstwie Kent, w dystrykcie Dartford, położone nad rzeką Darent, na południowo-wschodnich przedmieściach Londynu.
  Borough of Tunbridge Wells - dystrykt w Anglii, w południowej części hrabstwa Kent. Centrum administracyjne dystryktu znajduje się w Royal Tunbridge Wells.
  Kościół Anglii (ang. Church of England, łac. Ecclesia Anglicana) - najstarszy i największy z Kościołów anglikańskich. Członek i wiodący przedstawiciel Wspólnoty Anglikańskiej; członek Wspólnoty Porvoo, grupującej dwanaście Kościołów anglikańskich i luterańskich.
  Sandwich – miasto w Anglii, w hrabstwie Kent, w dystrykcie Dover. Leży 19 km na wschód od miasta Canterbury i 106 km na wschód od centrum Londynu. W 2005 miasto liczyło 6800 mieszkańców.
  Gillingham – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie Kent, w dystrykcie (unitary authority) Medway, nad rzeką Medway. W 2001 roku miasto liczyło 98 403 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.862 sek.