Kenny Rogers

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kenneth Ray Donald Rogers (ur. 21 sierpnia 1938 w Houston, zm. 20 marca 2020 w Sandy Springs) – amerykański aktor, piosenkarz, kompozytor, autor tekstów piosenek, a także fotograf krajobrazów. W 2013 został wprowadzony do Alei Sław Muzyki Country. Laureat trzech nagród Grammy – w 1977, 1979 i 1987. Debiutował w połowie lat 50. XX wieku w grupie The First Edition. W drugiej połowie lat 60. zdobył popularność jako wykonawca i autor piosenek country. Światową sławę zdobył w połowie lat 70. lansując m.in. przebój „Lucille”. Jego najbardziej znane utwory to: „Lady”, „Ruby Don’t Take Your Love To Town”, „The Asembler”, „She Believes In Me”, „Islands In The Stream”, „We’ve Got Tonight”, „Buy Me A Rose”, „Morning Desire”, „The Vows Go Unbroken”, „Buried Treasure”, „Crazy”, „What About Me”, „Twenty Years Ago”, „Make No Mistake, She’s Mine”, „Tomb Of The Unknown Love”, „I Prefer The Moonlight”, „Love Is Strange”, „The Gambler” i „Daytime Friends”. W 1977 opublikował swoje wspomnienia zatytułowane Making It with Music. Zagrał kilka ról filmowych. W 1985 wziął udział, razem z artystami Stanów Zjednoczonych, w nagraniu piosenki „We Are the World” skomponowanej przez Michaela Jacksona i Lionela Richiego, by w ramach akcji USA for Africa zebrać fundusze na walkę z głodem w Etiopii, spowodowanym suszą w latach 1984/1985. W 2007 w Wielkiej Brytanii jego utwór „The Gambler” (nagrany w 1978) stał się nieoficjalnym hymnem angielskiej drużyny rugby podczas Pucharu świata w rugby union mężczyzn. Ostatni raz wystąpił w październiku 2017 w Nashville.

Sandy Springs - miasto w USA, w stanie Georgia, w hrabstwie Fulton. Według spisu ludności z roku 2010, w Sandy Springs mieszka 93 853 mieszkańców.Złote Globy za najlepszą piosenkę – kategoria Złotych Globów, przyznawana po raz pierwszy w 1962, regularnie od 1965 roku, przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Laureatami tej kategorii są kompozytor i autor tekstu. Laureaci są pogrubionym drukiem.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się i dorastał w Houston w Teksasie jako czwarte z ośmiorga dzieci Lucille Lois (z domu Hester; 1910–1991), asystentki pielęgniarki, i Edwarda Floyda Rogers (1904–1975), stolarza. Miał czterech braci – Lelana, Roya, Billy’ego i Randy’ego oraz trzy siostry – Geraldine, Barbarę i Sandy. Uczęszczał do Wharton Dual Language Academy. Po ukończeniu Jefferson Davis High School, w 1959 krótko studiował na Uniwersytecie Teksańskim.

Michael Joseph Jackson (ur. 29 sierpnia 1958 w Gary w stanie Indiana, zm. 25 czerwca 2009 w Los Angeles) – amerykański muzyk, artysta estradowy, tancerz, kompozytor, autor tekstów i filantrop, którego kariera i życie osobiste stały się ważną częścią kultury masowej ostatnich czterech dekad. Znany jako jeden z najlepszych wykonawców muzyki pop i jeden z najpopularniejszych muzyków w historii, nazywany „Królem Popu”.{{Stacja telewizyjna infobox}} Nieznane pola: "siostrzane". CBS, Columbia Broadcasting System – stacja radiowa i telewizyjna w Stanach Zjednoczonych.

Kariera[ | edytuj kod]

W 1956, gdy był w szkole średniej, założył swój pierwszy zespół, The Scholars. Wykonał swój pierwszy solowy singiel „That Crazy Feeling” (1957), w telewizyjnym programie muzycznym American Bandstand. W 1958 został zatrudniony w małej lokalnej wytwórni Carlton Records. W 1966 dołączył do grupy folkowej The New Christy Minstrels. Po roku stworzył własny zespół, The First Edition. Znalazł się w centrum uwagi i zmienił wkrótce nazwę na Kenny Rogers i The First Edition. Zespół, który grał muzykę country, pop i psychodeliczną, miał kilka hitów, w tym „Just Dropped In (To See What Condition My Condition Was In)”, „Ruby, Don't Take Your Love to Town”, „Reuben James” i „Something’s Burning”. Zespół był także gospodarzem programu Rollin ’on the River (1971–1973), który odbył się na zestawie łodzi rzecznych w Mississippi i gościł takich muzyków jak Kris Kristofferson, B.B. King, Al Green, aktor Jason Robards oraz komicy Cheech & Chong.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Kim Carnes (ur. 20 lipca 1945 w Pasadenie, Kalifornia, USA) – amerykańska wokalistka i autorka tekstów. Przedstawicielka muzyki pop, country, soul i rock.

Pod koniec lat 70. nagrał swój pierwszy hit – balladę „Lucille”, która zdobyła nagrodę Grammy za najlepszy męski występ wokalny w kraju (1977). „Lucille” została nazwana piosenką roku i singlem roku przez Academy of Country Music oraz singlem roku przez Country Music Association, a także wspięła się na listy przebojów muzyki pop. W 1978 wydał swój album The Gambler, którego tytułowa piosenka przyniosła mu kolejną nagrodę Grammy za najlepszy męski występ wokalny. Podobnie jak wiele jego hitów z lat 70., „The Gambler” pojawił się na listach przebojów muzyki pop, a także na listach przebojów muzyki country. Powstał także przekształcony z treści piosenki film telewizyjny CBS Hazardzista (Kenny Rogers as The Gambler, 1980) z udziałem Rogersa, który grał postać Brady’ego Hawkesa, eksperta w hazardzistę uczącego młodego pokerzystę (Bruce Boxleitner) sztuczek związanych z handlem. Film miał cztery kontynuacje (1983, 1987, 1991, 1994). Rogers wystąpił też w telewizyjnym komediowym westernie muzycznym NBC Saga of Sonora (1973) jako Balladeer u boku Vince’a Edwardsa, dramacie telewizyjnym NBC Śmierć Sammy (The Dream Makers, 1975) w roli Earla z Jamesem Franciscusem, komediodramacie Daniela Petrie Paczka sześciu (1982) jako kierowca samochodu wyścigowego Brewster Baker. W 1987 był nominowany do Złotego Globu za najlepszą piosenkę - „They Don’t Make Them Like They Used To” w komedii sensacyjnej Jeffa Kanewa Twardziele (Tough Guys, 1986). W telewizyjnym filmie obyczajowym NBC Dom na gwiazdkę (Christmas in America, 1990) wystąpił w głównej roli Franka Morgana oraz komedii sensacyjnej Longshot (2001) jako pilot z Hunter Tylo, a także gościnnie grał w serialach – Doktor Quinn (1994) jako Daniel Watkins, Dotyk anioła (2000) jako Denny Blye i Jak poznałem waszą matkę (2009) w roli narratora.

Al Green, właściwie Albert Greene (13 kwietnia 1946, Dansby, Arkansas) – afroamerykański piosenkarz, przedstawiciel gatunku soul. Jego szczyt popularności przypadł na lata 70. XX wieku. Także pastor zielonoświątkowego kościoła Full Gospel Church Tabernakulum.James Grover Franciscus, lepiej znany jako James Franciscus (ur. 31 stycznia 1934 r. w Clayton w stanie Missouri, zm. 8 lipca 1991 r. w North Hollywood w dzielnicy Los Angeles) − amerykański aktor filmowy i telewizyjny, producent filmowy i scenarzysta.

Współpracował z wieloma innymi piosenkarzami country, w szczególności z Dottie West przy „Every Time Two Fools Collide” (1978), „All I Ever Need Is You You” (1979) oraz „What Are We Doin’ in Love” (1981) i Dolly Parton w przeboju numer jeden „Islands in the Stream” (1983). Po raz kolejny współpracował z Partonem przy duecie tytułowej piosenki na albumie Can Cantt Make Old Friends (2013). Nagrał także utwory z muzykami pop takimi jak Kim Carnes („Don’t Fall in Love with a Dreamer”, 1980) i Sheena Easton („We’ve Got Tonight”, 1983) i Ronnie Milsap przy piosence „Make No Mistake, She’s Mine” (1987), która była na szczycie list przebojów muzyki country.

AllMusic (AMG) – baza metadanych o tematyce muzycznej, część All Media Guide. AMG zostało stworzone w 1991 przez archiwistę popkultury Michaela Erlewine’a i matematyka Vladimira Bogdanova, jako przewodnik dla konsumentów. Pierwsze materiały zostały opublikowane rok później. AMG wyprzedziło sieć WWW, będąc pierwszą stroną opartą na protokole gopher. Richard Jewell – amerykański film dramatyczny z 2019 roku w reżyserii Clinta Eastwooda, z Paulem Walterem Hauserem, Samem Rockwellem i Kathy Bates w rolach głównych, o oskarżeniu pracownika ochrony o udział w zamachu podczas Olimpiady w Atlancie w 1996 roku.

W latach 90. nadal regularnie nagrywał i wydawał albumy, prawie co roku. W 1998 założył własną wytwórnię Dreamcatcher Entertainment, która wydała albumy w następnej dekadzie. W 2011 Rogers nagrał album gospel, The Love of God, ponownie wydany w 2012 jako Amazing Grace.

W 1978 był współautorem książki samopomocy Making It with Music: Kenny Rogers’ Guide to the Business Business z Lenem Epandem. Opublikował także autobiografię Luck or Something Like It – A Memoir (2012). W 2013 otrzymał nagrodę Willie Nelson Lifetime Achievement Award od Country Music Association i został wprowadzony do Alei Sław Muzyki Country. Rogers rozpoczął pożegnalną światową trasę koncertową w 2016, którą zamierzał zakończyć koncertem finałowym w sierpniu 2018, ale zły stan zdrowia zmusił go do skrócenia trasy w kwietniu.

Puchar Świata w rugby (ang. Rugby World Cup) – międzynarodowy turniej rugby union organizowany przez World Rugby i biorą w niej udział męskie reprezentacje narodowe. Pierwszy turniej odbył się w 1987, na terenie Australii i Nowej Zelandii. Od tamtej pory kolejne zawody są rozgrywane co cztery lata. Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.

W 2017 w San Antonio otrzymał Texas Medal of Arts Award.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Był pięciokrotnie żonaty: od 15 maja 1958 do kwietnia 1960 z Janice Gordon, z którą miał córkę Carole Lynne (ur. 1958), w latach 1960–1963 z Jean, od października 1964 do 1976 z Margo Anderson, z którą miał syna Kennetha Raya Jr., oraz od 1 października 1977 do 1993 z Marianne Gordon, z którą miał syna Christophera Cody (ur. 1982). 1 czerwca 1997 po raz piąty ożenił się z Wandą Miller, z którą miał bliźnięta – Justina Charlesa i Jordana Edwarda (ur. 6 lipca 2004).

Muzyka country, utożsamiana mylnie z filmową country and western music – odmiana muzyki rozrywkowej, powstała w USA w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku z ballad kowbojskich i traperskich, śpiewanych przez wędrownych grajków, wyposażonych w bardzo skromne instrumentarium - banjo, gitara, skrzypce itp.Hunter Tylo, właśc. Deborah Jo Hunter Tylo (ur. 3 lipca 1962 w Fort Worth) – amerykańska aktorka telewizyjna i modelka.

Soundtrack[ | edytuj kod]

Wykonywane przez niego utwory (kompozycje) zostały wykorzystane w 144 produkcjach filmowych i telewizyjnych:

Filmy kinowe[ | edytuj kod]

 • Ostatni wojownik (1970) – utwór If Nobody Loves
 • Fools (1970) – 2 utwory: A Poem I Wrote for Your Hair; Someone Who Cares
 • Trackdown (1976) – Runaway Girl
 • Konwój (1978) – Lucille
 • Nocne skrzydła (1979) – Lucille
 • Miejski kowboj (1980) – Love The World Away
 • Paczka sześciu (1982) – Love Will Turn You Around
 • Bagets (1984) – You and I
 • Twardziele (1986) – They Don't Make Them Like They Used To
 • Światłość dnia (1987) – The Pride Is Back
 • Big Lebowski (1998) – Just Dropped In (To See What Condition My Condition Was In)
 • Obietnica (2001) – Through the Years
 • Anita i ja (2002) – Ruby Don't Take Your Love To Town (jako Baby Don't Take Your Love To Town)
 • W pogoni za zemstą (2010) – Just Dropped In (To See What Condition My Condition Was In)
 • Prowincjuszka (2011) – Island in the Stream
 • Witaj w klubie (2013) – Ruby, Don't Take Your Love to Town
 • Legenda telewizji 2: Kontynuacja (2013) – Lady
 • Fúsi (2015) – Island in the Stream
 • No Escape (2015) – 2 utwory: Ruby, Don't Take Your Love to Town; Don't Fall in Love with a Dreamer
 • Sieranevada (2016) – Lucille
 • Polar (2019) – Island in the Stream
 • Richard Jewell (2019) – The Gambler
 • Filmy telewizyjne[ | edytuj kod]

 • Rio das Mortes (1971) – Ruby, Don't Take Your Love to Town
 • Kenny Rogers as The Gambler (1980) – The Gambler
 • Coward of the County (1981) – Coward of the County
 • Kenny Rogers as The Gambler: The Adventure Continues (1983) – The Gambler
 • Shades of Love: Make Mine Chartreuse (1987) – We've Got Tonight
 • DTV 'Doggone' Valentine (1987) – Lady
 • Christmas in America (1990) – Christmas in America
 • I'll Be Home for Christmas (1997) – I'll Be Home for Christmas
 • Kenny Rogers: The First 50 Years (2011) – 6 utworów: Through The Years; Islands In The Stream; Don't Fall In Love With A Dreamer; We've Got Tonight; Lady; The Gambler
 • Backstory: Kenny Rogers (2012) – Islands In The Stream
 • Backstory: Dolly Parton (2014) – Islands In The Stream
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kenny Rogers w bazie Discogs.com (ang.)
  2. Kenny Rogers w bazie Filmweb
  3. Bill Friskics-Warren (2020-03-21): Kenny Rogers, Who Brought Country Music to a Pop Audience, Dies at 81 (ang.). „The New York Times”. [dostęp 2020-03-21].
  4. Chris Morris (2020-03-20): Kenny Rogers Dead: Country Music Icon Was 81 (ang.). „Variety”. [dostęp 2020-03-21].
  5. Kenny Rogers w bazie Notable Names Database (ang.)
  6. Kenny Rogers Biography (ang.). TV.com. [dostęp 2020-03-21].
  7. Naomi Blumberg: Kenny Rogers, american singer-songwriter. Encyklopedia Britannica. [dostęp 2020-03-21].
  8. David Vinopal: Kenny Rogers Biography (ang.). AllMusic. [dostęp 2018-01-02].
  9. Hal Erickson: Kenny Rogers Biography (ang.). AllMovie. [dostęp 2021-03-08].
  10. Kenny Rogers Awards (ang.). AllMovie. [dostęp 2021-03-08].
  11. Kenny Rogers (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2021-03-08].
  12. Kenny Rogers (ang.). Country Music Hall of Fame. [dostęp 2013-03-03].
  13. Joe Gross (2017-01-11): Kenny Rogers, Kris Kristofferson, Jaclyn Smith among Texas Medal of Arts honorees (ang.). austin360. [dostęp 2021-01-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-01-14)].
  14. Justin Horne (2017-01-11): Honorees announced for 2017 Texas Medal of Arts Awards (ang.). KSAT San Antonio. [dostęp 2017-01-31].
  15. Kenny Rogers w bazie IMDb (ang.)
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Warto wiedzieć że... beta

  Sieranevada – film z 2016 w reżyserii Cristiego Puiu, komediodramat o rodzinnej uroczystości z nieoczekiwanym finałem. Przenikliwa wiwisekcja relacji między bliskimi oraz refleksja nad codziennymi kłamstwami i niedopowiedzeniami, tworzącymi fundament każdej rodziny.
  Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Bruce William Boxleitner (ur. 12 maja 1950 roku w Elgin w stanie Illinois, USA) – amerykański aktor telewizyjny i filmowy. Stał się najbardziej znany z seriali telewizyjnych: Jak zdobywano Dziki Zachód (How the West Was Won), Strach na wróble i pani King (Scarecrow and Mrs. King) z Kate Jackson i Babilon 5.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Thomas B. Kin Chong (ur. 24 maja 1938 w Edmonton w Kanadzie) – aktor i muzyk, znany z ról stereotypowego narkomana ery hippisowskiej. Największą sławę przyniosła mu rola Chonga w filmach komediowych Cheech & Chong u boku Cheecha Marina oraz rola Leo w serialu "Różowe lata siedemdziesiąte".
  Dolly Rebecca Parton (ur. 19 stycznia 1946 w Sevierville) – amerykańska piosenkarka muzyki country, autorka tekstów piosenek, a także aktorka filmowa i producentka filmowa. Odznaczona Narodowym Medalem Sztuki.

  Reklama