Kenneth E. Hagin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kenneth Erwin Hagin (ur. 20 sierpnia 1917 w McKinney, zm. 13 września 2003) – amerykański kaznodzieja nurtu charyzmatycznego (neopentekostalnego), określany jako jedna z głównych postaci Ruchu wiary. Doktor honoris causa Oral Roberts University.

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W 1974 założył szkołę biblijną Rhema Bible Training Center w Tulsa, w stanie Oklahoma (ponad 20 tysięcy absolwentów - m.in. działający w Polsce (w Gdyni) pastorzy Larry i Angela Keeton). W Gdyni pastorzy Larry i Angela Keeton założyli i prowadzą Szkołę Biblijną Domata w asyście pastora Krzysztofa Rompy i pastora Dariusza Macha.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Domata – to wywodząca się z języka greckiego nazwa, stosowana wobec międzynarodowej sieci neozielonoświątkowych szkół biblijnych.

Autor wielu książek zawierających nauczanie biblijne m.in. na temat uzdrowienia, funkcjonowania Kościoła i in. Podczas spotkań z nim wiele osób przeżywało Odpoczynek w Duchu i Śmiech w Duchu (zjawiska charakterystyczne dla ruchu neocharyzmatycznego). W języku polskim wydano jego autorstwa m.in. Duch człowieka, Dobry i zły sposób myślenia, Dlaczego ludzie upadają pod mocą.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Ruch Wiary lub ruch Słowa Wiary – ruch wewnątrz chrześcijaństwa ewangeliczno-charyzmatycznego (zielonoświątkowego, neozielonoświątkowego) podkreślający ważność osobistej wiary (zaufania wyrażanego słowami i czynami) względem Boga i Jego obietnic zawartych w Biblii. Podkreśla fakt osobistej odpowiedzialności wierzącego za działanie Boga w jego życiu lub jego brak (powołując się m.in. na przykład Piotra chodzącego po wodzie na słowo Jezusa i tonącego w momencie dopuszczenia lęku – wątpliwości).

W 2000 roku K. Hagin opublikował książkę pt. „The Midas Touch” („Dotyk Midasa” w wersji polskiej, 2008), w której częściowo reflektuje swoje poglądy, przedstawia je w sposób - aczkolwiek nadal zawierający się w nurcie Ruchu Wiary - stonowany i w pewien sposób wyważony, potępia za to poglądy, głoszone przez osoby, które popadły w skrajności w nauczaniu „ewangelii sukcesu”.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Tulsa - miasto w centralnej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Oklahoma. Miasto ma 387,8 tys. mieszkańców, a cały jego obszar metropolitalny 930,8 tys. mieszkańców (dane z 2004). Jest drugim co do wielkości miastem w stanie, po Oklahoma City.

Bibliografia (niepełna)[ | edytuj kod]

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Instytut Wydawniczy Compassion, www.compassion.pl [dostęp 2019-09-27] (pol.).
 2. Zapomniane ostrzeżenie Kennetha Hagina

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Kenneth Hagin Ministries – strona oficjalna
 • Strona, wzmiankująca o ostatnich latach życia K. Hagina i jego apelu do innych nauczycieli "prosperity"
 • Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Pastor (łac. pastor – pasterz) – w Kościołach protestanckich – duchowny, który pełni obowiązki duszpasterskie w zborze. Mianowany jest bądź przez organy centralne danego Kościoła (np. synod, generalną konferencję), bądź jest powoływany przez kongregację wiernych przez demokratyczny wybór.
  Warto wiedzieć że... beta

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  McKinney – miasto w USA w stanie Teksas w hrabstwie Collin, będące częścią obszaru metropolitalnego Dallas-Fort Worth-Arlington.
  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.
  Biblioteka Narodowa Łotwy (łot. Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB)) – łotewska biblioteka narodowa z siedzibą w Rydze, narodowa instytucja kultury podlegająca Ministerstwu Kultury, założona jako Państwowa Biblioteka Łotwy w 1919 roku, po włączeniu Łotwy w skład ZSRR, działała jako Biblioteka Łotewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej a po odzyskaniu niepodległości, od 1992 roku, funkcjonuje jako Biblioteka Narodowa Łotwy.
  Odpoczynek w Duchu, spoczynek w Duchu Świętym, padanie w Duchu, upadkiem w mocy, owładnięcie przez Ducha – termin opisujący doświadczenie religijne z zakresu chrześcijaństwa charyzmatycznego, obejmujące niekontrolowany i niezamierzony upadek osoby na podłogę. Odpoczynek w Duchu następuje przeważnie w wyniku praktyki nałożenia rąk i prowadzi do upadku, zazwyczaj do tyłu, osoby na którą nakłada się ręce.

  Reklama