Keith Richards

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Keith Richards (ur. 18 grudnia 1943 w Dartford) – brytyjski muzyk, współzałożyciel i gitarzysta zespołu The Rolling Stones, autor tekstów, sporadycznie wokalista. Urodzony w tym samym mieście co Mick Jagger, jego kolega z zespołu.

The Rolling Stones [ðɘ rɘʊlɪŋ stɘʊnz] – brytyjski zespół rockowy, założony 12 lipca 1962 w Londynie. Są czwartym zespołem rockowym z największą liczbą sprzedanych wydawnictw muzycznych w historii. Łącznie sprzedali ok. 250 milionów egzemplarzy albumów na całym świecie. Andrew Loog Oldham (ur. 28 stycznia 1944) – angielski producent muzyczny, od maja 1963 do sierpnia 1967 menedżer i producent grupy The Rolling Stones.

Twórca muzyki większej części repertuaru grupy The Rolling Stones, a także jej wokalista (rzadziej). Jedna z najbardziej znanych postaci showbusinessu, swą grą zapewnił charakterystyczne brzmienie grupy (mocne i agresywne akordy, tzw. riffy, w które wtopiony był śpiew wokalisty). Jako jeden z pierwszych gitarzystów zaczął wykorzystywać efekty gitarowe dla wzbogacenia brzmienia (m.in. kostkę fuzz box w najsłynniejszym utworze (I Can’t Get No) Satisfaction). Chętnie grywa gościnnie z innymi wykonawcami, a także występuje jako solista; był między innymi uczestnikiem pierwszej edycji Live Aid razem z kolegą z zespołu Ronem Woodem akompaniował Bobowi Dylanowi.

Harcerstwo – polski ruch społeczny i wychowawczy dzieci i młodzieży wzorowany (w momencie powstania) na skautingu brytyjskim, oparty na służbie, samodoskonaleniu (pracy nad sobą) i braterstwie. Zasady postępowania harcerza wyznacza Przyrzeczenie Harcerskie i Prawo Harcerskie. Zasady postępowania zucha wyznacza Obietnica zucha i Prawo zucha.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

W 2011 roku pojawił się na 4. miejscu listy 100 największych gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone.

Życiorys[ | edytuj kod]

Rodzina[ | edytuj kod]

Urodził się w Dartford, według swojej matki podczas trwania nalotu Luftwaffe.

Jest synem Doris Maud Lydii z d. Dupree i Herberta Williama 'Berta' Richardsa. Jego ojciec był robotnikiem fabrycznym i weteranem II wojny światowej, rannym podczas inwazji w Normandii. Dziadkowie od strony ojca, Eliza i Ernie Richards byli działaczami Partii Pracy w Walthamstow, ówczesnym przedmieściu Londynu. Przez większość kariery zawodowej Ernie Richards pracował jako ogrodnik. W 1941 roku Eliza Richards została wybrana burmistrzem miejscowości. Rodzina Richardsów pochodziła z Walii.

Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Sir Mick Jagger, właśc. Michael Philip Jagger (ur. 26 lipca 1943, Dartford, Anglia) – brytyjski wokalista i współzałożyciel zespołu rockowego The Rolling Stones. Jagger jest współtwórcą większości repertuaru grupy (wraz z gitarzystą Keithem Richardsem).

Przez cały okres dzieciństwa i młodości Keith czuł się blisko związany ze swoim dziadkiem od strony matki, Augustusem Theodorem Dupree zwanym „Gus”. Był on dawnym muzykiem big-bandu i to właśnie on zainspirował Keitha do gry na gitarze. Wraz ze swoją żoną Emmą, Gus Dupree doczekał się siedmiu córek. Rodzina Dupree pochodziła z Francji.

Michael Coooper (ur. 1941, zm. 1973) – brytyjski fotograf, autor zdjęć zespołów rockowych wykonywanych w latach 60. i 70., szczególnie The Rolling Stones i The Beatles. Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

W 1957 roku rodzice Richardsa rozeszli się. Jego matka związała się z kierowcą taksówki Billem, który przyjął nazwisko Richards. Ślub wzięli jednak dopiero w 1998 roku. Keith utrzymywał dobre relacje z ojczymem, który wspierał działalność The Rolling Stones w początkowym etapie jego istnienia.

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Keith Richards ukończył szkołę podstawową w Wentworth. Do tej samej szkoły chodził Mick Jagger, jednak wówczas znali się tylko z widzenia. W 1954 roku rodzice Keitha wyprowadzili się z Wentworth do Dartford. Od 1955 do 1959 roku Richards uczęszczał do męskiej szkoły technicznej w Dartford. Jako uczeń szkoły był członkiem chóru, do czasu przejścia mutacji głosu. Kiedy został wydalony z chóru, stracił zainteresowanie nauką i zaczął się buntować wobec szkoły jako instytucji. Zaangażował się za to w ruch harcerski, wstępując do Siódmego Zastępu Darford. W tym czasie dorywczo pracował weekendowo rozwożąc chleb z piekarni.

West Sussex – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w południowo-wschodniej Anglii, w regionie South East England, położone nad Kanałem La Manche, w zachodniej części historycznego hrabstwa Sussex.The Byrds – amerykańska grupa rockowa grająca folk rock oraz psychodeliczny rock, kojarzona również z jangle popem. Była amerykańską odpowiedzią na zespoły "brytyjskiej inwazji" i jedną z najpopularniejszych grup swego czasu. Jedna z najwybitniejszych grup poprockowych z USA. Grupa obok Boba Dylana zdefiniowała brzmienie folk rocka dając podstawy pod przyszły rozwój gatunku.

W 1959 roku został wydalony ze szkoły z powodu nieobecności. Przeniósł się wówczas do szkoły plastycznej Sidcup Art College. Tam rozwinął swoje zainteresowania muzyczne. Dużo czasu poświęcał na słuchanie i analizowanie gry takich muzyków jak Little Richard, Buddy Holly, Eddie Cochran, Fats Domino czy Elvis Presley. Sam spędzał dużo czasu na uczeniu się gry na gitarze.

Dartford - miasto w Anglii, w hrabstwie Kent, w dystrykcie Dartford, położone nad rzeką Darent, na południowo-wschodnich przedmieściach Londynu. Chuck Berry, właśc. Charles Edward Anderson Berry (ur. 18 października 1926 w St. Louis) – amerykański muzyk, kompozytor piosenek, wokalista, gitarzysta, indywidualność sceniczna. Jest powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pionierów rock and rolla. W 2003 pojawił się na 6. miejscu listy 100 największych gitarzystów wszech czasów magazynu "Rolling Stone".

W nowej szkole poznał wiele osób, z którymi łączyły go wspólne zainteresowania. Wśród nich był Dick Taylor, pierwszy basista The Rolling Stones. W Sidcup Art College panowała duża swoboda obyczajowa. Uczniów nie obowiązywał mundur, uczniowie nosili długie włosy.

Szkoła przygotowywała uczniów do pracy w reklamie. W 1962 roku po jej ukończeniu Richards został skierowany do agencji reklamowej J. Walter Thompson. Ponieważ zachował się nieuprzejmie względem potencjalnego pracodawcy, nie otrzymał zatrudnienia. W swojej autobiografii Richards przyznaje, że był to dla niego pretekst by móc poświęcić się w zupełności karierze muzycznej.

II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Walthamstow - miasto Londynu, leżąca w gminie London Borough of Waltham Forest. W 2011 miasto liczyła 111263 mieszkańców.

W 1961 roku spotkał na stacji kolejowej w Dartford Micka Jaggera. Ten zauważył, że Keith Richards trzyma w dłoni płytę Chucka Berry’ego. Wkrótce się zaprzyjaźnili.

Jako uczeń Sidcup Art College, Richards spędzał dużo czasu w klubach muzycznych. W ten sposób poznał Briana Jonesa i Iana Stewarta.

W 1962 roku powstał jego pseudonim 'Keef' będący parafrazą wyrazu 'Beef' oznaczającego wołowinę.

Ian Andrew Robert Stewart (ur. 18 lipca 1938 w Pittenweem, zm. 12 grudnia 1985 w Londynie) – szkocki pianista i jeden z twórców (obok Briana Jonesa) zespołu The Rolling Stones. Stu, jak go nazywano, jako pierwszy bo już w maju 1962 zgłosił się do nowo powstającego zespołu Briana Jonesa, który 2 maja 1962 zamieścił ogłoszenie w czasopiśmie muzycznym "Jazz News", że powstaje nowy zespół i poszukuje do niego gitarzystów i wokalistów, a także saksofonistę, pianistę, basistę i perkusistę. W maju 1963 Stewart został wykluczony z zespołu przez menadżera zespołu Andrew Looga Oldhama, jednak Stu pozostał nadal menadżerem tras koncertowych i klawiszowcem The Rolling Stones.Przemysł rozrywkowy (show-biznes, szołbiznes; z ang. Show business, w skrócie Showbiz) – gałąź gospodarki, a konkretnie sfery usług zajmująca się dostarczaniem rozrywki.

Kariera muzyczna[ | edytuj kod]

Keith Richards w 1965

W 1962 roku wraz z Mickiem Jaggerem i Brianem Jonesem zamieszkali w Fulham. Mieli także współlokatora Jamesa Phelge'a. Przyjaciele nie mieli wtedy środków do życia, utrzymywali się m.in. z drobnej kradzieży jedzenia. Przez blisko rok poświęcali dużo czasu na naukę gry na instrumentach i stworzeniu własnego stylu. Początkowo zespół The Rolling Stones miał na celu propagowanie muzyki bluesowej, zaś ich największą inspiracją była muzyka Jimmy’ego Reeda. W tym okresie zespół grał w klubach Flamingo, Ealing, Crawdaddy i Marquee. W klubie Crawddady zespół został wypatrzony przez Andrew Loog Oldhama, który zagwarantował im pierwszy kontrakt z wytwórnią Decca i nagranie w Olympic Studios. We wrześniu 1963 roku Keith Richards wspólnie z Mickiem Jaggerem napisali pierwszy autorski utwór pt. As Tears Go By. Wkrótce pisanie tekstów stało się stałym elementem pracy Richardsa i Jaggera. W swojej biografii Richards wyznaje, że najczęściej on wymyślał motyw przewodni piosenki, a Jagger dopisywał resztę tekstu. Niektóre utwory artyści pisali samodzielnie. W tym czasie Richards napisał riffy i ścieżki melodyczne do wielu szlagierów zespołu, jak Paint It, Black, Angie, Sympathy for the Devil, Gimme Shelter, Jumping Jack Flash i innych. Według własnych słów, lunatykując przez sen miał nagrać na magnetofonie muzykę do utworu Satisfaction.

(I Can’t Get No) Satisfaction – singel skomponowany podczas amerykańskiego tournée The Rolling Stones w 1965 roku przez Keitha Richardsa z tekstem Micka Jaggera.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W 1967 roku był świadkiem wystąpień studentów w Rzymie.

Pod koniec lat 60. Richards zaczął eksperymentować z nowymi bądź mało znanymi efektami muzycznymi, jak np. granie na otwartym stroju gitary. Wystąpił też w kilku filmach dot. zespołu.

W latach 80. rozpoczął udaną karierę solową w odpowiedzi na płyty wydawane przez Micka Jaggera, wydał łącznie dwa wysoko oceniane przez krytyków albumy studyjne oraz jeden koncertowy. Gościnnie wystąpili Sarah Dash, Steve Jordan oraz Waddy Wachtel.

W 2007 roku, gościnnie zagrał w filmie Piraci z Karaibów: Na krańcu świata (2007) kapitana Teague Sparrowa. Zgodził się również na tę samą rolę w filmie Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach (2011). W 2011 wydał autobiografię Life (​ISBN 978-0-316-03441-8​), czym na nowo zaostrzył swoje stosunki z Mickiem Jaggerem

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Bibliofilstwo (gr. biblos – książka, phileo – kocham) – miłośnictwo i znawstwo w zbieraniu książek, uwzględniające zarówno dobór tematyczny (np. kolekcjonowanie dzieł z zakresu hippiki) jak też rzadkość dzieła.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Chór – zespół muzyczny składający się z wokalistów wykonujący utwór jedno- lub wielogłosowy, a cappella bądź z akompaniamentem. Najczęściej prowadzony przez dyrygenta lub chórmistrza.
Lewis Brian Hopkin Jones (ur. 28 lutego 1942, zm. 3 lipca 1969) – brytyjski muzyk, wokalista i kompozytor. Współzałożyciel angielskiego zespołu The Rolling Stones. Według części źródeł Brian Jones był jedynym założycielem i pierwszym liderem The Rolling Stones, był również pomysłodawcą nazwy zespołu oraz autorem koncepcji muzycznej i dużej części dorobku grupy. Jones był multiinstrumentalistą: grał na gitarze, fortepianie, harmonijce ustnej, mandolinie, organach, klawesynie, sitarze, saksofonie, flecie, cytrze, oboju, klarnecie i różnych instrumentach perkusyjnych. Muzykowi poświęcono film Stoned z 2005 roku. Prywatnie był przyjacielem Jimiego Hendriksa, Johna Lennona i Boba Dylana .
Antoine Domino, znany jako Fats Domino (ur. 26 lutego 1928 w Nowym Orleanie) – amerykański piosenkarz, kompozytor i pianista związany z gatunkiem rhythm and blues, a ściślej z jego ortodoksyjną nowoorleańską odmianą. Odznaczony National Medal of Arts.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Marszand - kupiec, najczęściej francuski, handlujący dziełami sztuki, zwłaszcza obrazami; po fr., po prostu kupiec (nie mylić z marszandką - w skrócie, modniarka, modystka). Handlarz dziełami sztuki będący często mecenasem artystów, organizator wystaw, wpływający na rynek dzieł sztuki i jej komercjalizację, czasami ingerujący w kierunek twórczości artystycznej ze względu na aktualną modę.
Anita Pallenberg (ur. 25 stycznia 1944 w Rzymie) – włoska aktorka i modelka, stała się znana głównie dzięki swoim związkom ze sławnymi muzykami z zespołu The Rolling Stones: w latach 1965–1967 Pallenberg była dziewczyną Briana Jonesa (założyciela i pierwszego lidera The Rolling Stones), jednak w 1967 zostawiła Jonesa i związała się z innym członkiem zespołu – Keithem Richardsem, z którym była w latach 1967–1977.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Reklama