Keith Hernandez

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Keith Hernandez (ur. 20 października 1953 w San Francisco) – amerykański baseballista, który występował na pozycji pierwszobazowego przez 17 sezonów w Major League Baseball.

National League (NL) - jedna z dwóch lig będących częściami Major League Baseball. Nazywana czasem Senior Circuit w odróżnieniu od American League (Junior Circuit), ligi powstałej 25 lat później.Klub farmerski, zwany też "drużyna farmerska", "klub satelicki", "farma" (ang. farm team), bądź afiliacja – klub lub drużyna będący jednostką stowarzyszoną dla klubu nadrzędnego, występującego w wyższej klasie rozgrywkowej.

Hernandez został wybrany w 1971 roku w 42. rundzie draftu przez St. Louis Cardinals i początkowo grał w klubach farmerskich tego zespołu, między innymi w Tulsa Oilers, reprezentującym poziom Triple-A. W MLB zadebiutował 30 sierpnia 1974 w meczu przeciwko San Francisco Giants, w którym zaliczył uderzenie i RBI. W 1978 po raz pierwszy otrzymał Złotą Rękawicę, zaś rok później po raz pierwszy wystąpił w All-Star Game, miał najlepszą w lidze średnią uderzeń (0,344) i wraz z Williem Stargellem został wybrany najbardziej wartościowym zawodnikiem sezonu zasadniczego.

Pierwszobazowy (ang. first baseman, w skrócie 1B) – w baseballu zawodnik drużyny broniącej, grający w pobliżu pierwszej bazy. W zapisie meczowym pierwszobazowy odnotowywany jest jako numer 3.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W 1982 zagrał we wszystkich meczach World Series, w których Cardinals pokonali Milwaukee Brewers 4–3. W czerwcu 1983 w ramach wymiany zawodników przeszedł do New York Mets. W 1986 zdobył drugi mistrzowski tytuł po tym, jak Mets wygrali w World Series z Boston Red Sox 4–3. 6 maja 1987 został pierwszym w historii klubu kapitanem zespołu. W sezonie 1990 grał w Cleveland Indians, w którym zakończył karierę.

{{Klub sportowy infobox}} Nieznane pola: "nr KRS". Tulsa Oilers – amerykański klub hokeja na lodzie z siedzibą w Tulsa, Oklahoma, grający w lidze ECHL. Mecz Gwiazd ligi MLB, znany również jako "Letni Klasyk" (ang. Midsummer Classic) to coroczny mecz pomiędzy zawodnikami z National League a zawodnikami z American League, wybieranych przez fanów, zawodników, trenerów i menedżerów. Mecz Gwiazd rozgrywany jest zazwyczaj w drugi wtorek lipca i stanowi symboliczną połowę sezonu rozgrywek MLB. W latach 1959-1962, każdego sezonu rozgrywane były 2 mecze. Zwyczajowo zawodnicy występujący w ten dzień mają założone swoje klubowe stroje.

Od 2006 jest sprawozdawcą z meczów New York Mets.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Keith Hernandez Transactions (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 1 września 2013].
  2. Keith Hernandez Minor League Stats (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 1 września 2013].
  3. Keith Hernandez Statistics (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 1 września 2013].
  4. Cardinals - Giants Box Score (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 1 września 2013].
  5. Rawlings Gold Glove Award winners (ang.). mlb.com. [dostęp 1 września 2013].
  6. 1979 NL MVP Voting (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 1 września 2013].
  7. 1982 World Series (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 1 września 2013].
  8. 1986 World Series (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 1 września 2013].
  9. NY Mets Broadcasters (ang.). mets.com. [dostęp 1 września 2013].
  10. Silver Slugger winners (ang.). mlb.com. [dostęp 1 września 2013].
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Run batted in (w skrócie RBI) – w baseballu i softballu statystyka dla pałkarzy, dzięki którym po odbiciu piłki, inny zawodnik (po uprzednim zajęciu bazy) zaliczył run (statystyka nieliczona w przypadku popełnienia błędu lub po rozegraniu podwójnego autu przez drużynę broniącą). Pałkarz może jednocześnie zaliczyć run i RBI, jeśli zdobędzie home runa.
Warto wiedzieć że... beta

Major League Baseball Most Valuable Player Award (MVP) – w Major League Baseball (MLB) nagroda dla najbardziej wartościowego zawodnika w American League i w National League. Od 1931 przynawana przez zrzeszenie dziennikarzy Baseball Writers Association of America (BBWAA). Od 1944 roku nosi nazwę Kenesaw Mountain Landis Memorial Baseball Award, na cześć pierwszego komisarza ligi, który pełnił tę funkcję od 1920 do swojej śmierci 25 listopada 1944 roku.
Batting average (BA, pl. średnia uderzeń) – statystyka w baseballu, softballu i krykiecie. W rozgrywkach baseballowych średnią uderzeń pałkarza liczy się poprzez stosunek liczby uderzeń do liczby pojawienia się na pałce; w krykiecie zaś poprzez stosunek liczby runów zdobytych przez batsmana do liczby jego wyeliminowań.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Major League Baseball Most Valuable Player Award (MVP) – w Major League Baseball (MLB) nagroda dla najbardziej wartościowego zawodnika w American League i w National League. Od 1931 przynawana przez zrzeszenie dziennikarzy Baseball Writers Association of America (BBWAA). Od 1944 roku nosi nazwę Kenesaw Mountain Landis Memorial Baseball Award, na cześć pierwszego komisarza ligi, który pełnił tę funkcję od 1920 do swojej śmierci 25 listopada 1944 roku.
Boston Red Sox – drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji American League, ma siedzibę w Bostonie w stanie Massachusetts. Ośmiokrotny zwycięzca w World Series.
Cleveland Indians - drużyna baseballowa grająca w dywizji centralnej American League, ma siedzibę w Cleveland w stanie Ohio. Dwukrotny zwycięzca w World Series.

Reklama