Kegon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kegon (jap. 華厳の滝 Kegon-no-taki) − wodospad w Parku Narodowym Nikkō o wysokości 97 m wysokości, jeden z trzech najwyższych w Japonii. Jest umieszczony na liście stu wodospadów Japonii.

Fukuroda (jap. 袋田の滝, Fukuroda-no-taki) – wodospad znajdujący się w mieście Daigo, w prefekturze Ibaraki, w Japonii. Rzeka Taki ma swoje źródło tuż nad wodospadem, przepływa ona przez wodospad i ostatecznie łączy się z główną rzeką Kuji. Jest on zaliczany do listy stu wodospadów Japonii.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

Opis[ | edytuj kod]

Około 20 tys. lat temu rzeka Daiya została przegrodzona lawą z wulkanu Nantai (2486 m) i powstało jezioro Chūzenji (pow. 11,62 km²), a woda z jeziora znalazła jedyne ujście, tworząc wodospad. Czyni go to jednym z trzech najwyższych wodospadów w Japonii i trzech najpiękniejszych w Japonii, obok Nachi w prefekturze Wakayama i Fukuroda w prefekturze Ibaraki.

Park Narodowy Nikkō (jap. 日光国立公園, Nikkō Kokuritsu Kōen) - park narodowy w Japonii, utworzony 4 grudnia 1934 r. Obejmuje górski obszar w środkowej części wyspy Honsiu, w regionie Kantō na granicy z Tōhoku; głównie w prefekturze Tochigi.Prefektura Wakayama (jap. 和歌山県, Wakayama-ken) - prefektura znajdująca się w regionie Kinki (Kansai) Japonii na wyspie Honsiu. Jej stolicą jest miasto Wakayama.

Wodospad można oglądać od góry z bezpłatnego tarasu widokowego, do którego można dotrzeć pieszo, ale także z płatnej platformy u jego podstawy. Zjeżdża się do niej windą o głębokości 100 metrów i przechodzi tunelem wydrążonym w skale.

Na początku lat 20. XX wieku wodospad był znany jako miejsce samobójstw, zwłaszcza wśród japońskiej młodzieży (Efekt Wertera).

Prefektura Ibaraki (jap. 茨城県, Ibaraki-ken) - prefektura położona w północno-wschodniej części regionu Kantō, w Japonii. Jej stolicą jest miasto Mito.Misao Fujimura (jap. 藤村操, Fujimura Misao, ur. 1886, zm. 22 maja 1903) - japoński student filozofii i poeta, znany w epoce Meiji, ale szerzej omawiany w XX i XXI wieku. Wspominany jest poniższym wierszem, którym żegna się z życiem, po zawodzie miłosnym:


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Nikkō Tōshō-gū (jap. 日光東照宮, Nikkō Tōshō-gū) – kompleks chramów sintoistycznych, usytuowany w Nikkō, w prefekturze Tochigi, w Japonii. Zabytek znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Futarasan-jinja (jap. 二荒山神社) – chram shintō w Nikkō (prefektura Tochigi) w Japonii. Poświęcony jest kultowi kami trzech sąsiednich gór. W 1999 chram został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako część obiektu pod nazwą „Chramy i świątynie Nikko”.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Shintō (jap. 神道, shintō, kami-no michi) lub kannagara-no-michi (jap. 神ながらの道, droga bogów lub droga bóstw, pol. także shintoizm, sintoizm) – tradycyjna religia Japonii oparta na mitologii japońskiej, charakteryzująca się politeizmem oraz różnorodnością przejawów i kultów. Wierzenia shintō nie mają wspólnego kanonu, organizacji, ani świętych ksiąg.
Efekt Wertera – znaczący wzrost samobójstw spowodowany nagłośnieniem w mediach samobójstwa znanej osoby. Efekt Wertera to po prostu fakt związany z "zaraźliwością" samobójstw. Dotyczy to także małych społeczności (np. szkół) i rodzin (samobójstwo w rodzinie zwiększa prawdopodobieństwo tego, że kolejna osoba popełni samobójstwo).
Jinja (jap. 神社, jinja, kamiyashiro, chram shintoistyczny) – miejsce kultu w japońskiej religii shintō. Odróżnia się także inne typy i rodzaje tych budowli o nazwach: jingū, miya, taisha.
Wodospad Nachi (jap. 那智滝, Nachi-no-taki) − wodospad w prefekturze Wakayama w Japonii. Jest zaliczany do listy stu wodospadów Japonii. Często jest błędnie uważany za najwyższy japoński wodospad, choć swoją wysokością (133 m) znacznie ustępuje wodospadowi Hannoki (497 m).

Reklama