Keenen Ivory Wayans

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Keenen Ivory Wayans (ur. 8 czerwca 1958 w Nowym Jorku) – amerykański reżyser, scenarzysta, aktor i producent filmowy.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Nowym Jorku jako syn Howella Stoutena Wayansa, menadżera supermarketu, i Elviry Alethiy (z domu Green), pracowniczki socjalnej. Miał czterech braci - Dwayne’a (ur. 1957), Damona (ur. 1960), Shawna (ur. 1971) i Marlona (ur. 1972) oraz pięć sióstr - Diedre, Elvirę, Kim (ur. 1961), Nadię i Vonnie. Jego ojciec był Świadkiem Jehowy. Wychowywał się w Fulton Houses na nowojorskim Manhattanie. Uczęszczał na Tuskegee University, gdzie zdobył stypendium.

Jim Carrey, właśc. James Eugene Carrey (ur. 17 stycznia 1962 w Newmarket) – kanadyjsko-amerykański aktor i komik filmowy.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Kariera[ | edytuj kod]

Miał umiarkowane sukcesy w stand-up w Nowym Jorku i zrezygnował z dalszej kariery komika. Przeniósł się do Los Angeles. Pojawił się jako Ray Brewster w telewizyjnej komedii NBC Irene (1981) z Irene Carą i Julią Duffy, a następnie w drugim odcinku sitcomu NBC Zdrówko (1982) jako klient w barze. Był komikiem w biograficznym dramacie Boba Fosse’a Star 80 (1983) z Mariel Hemingway. W operze mydlanej NBC For Love and Honor (1983-84) grał rolę szeregowego Duke’a Johnsona. Podczas tworzenia stand-up poznał swojego idola Eddiego Murphy’ego, a także napisał i pojawił się w klasycznym koncercie Murphy’ego Raw.

Mariel Hadley Hemingway (ur. 22 listopada 1961 roku w Mill Valley, w stanie Kalifornia) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna.(Nie) Tylko taniec (ang. Dance Flick) – amerykańska komedia z 2009 roku, w reżyserii Damiena Dantego Wayansa. Film jest parodią wielu popularnych filmów muzycznych takich jak np. Step Up: Taniec zmysłów, Lakier do włosów, W rytmie hip-hopu czy High School Musical.

Wystąpił gościnnie w serialu Posterunek przy Hill Street (1987) jako Raymond Jackson i operze mydlanej NBC Inny świat (1987) jako profesor Lawrence. Napisał scenariusz, wyreżyserował i zagrał Jacka Spade'a w komedii sensacyjnej Dorwę cię krwiopijco (I'm Gonna Git You Sucka, 1988).

W latach 1990-94 stworzył i wyprodukował program komediowy Fox's In Living Color, gdzie gwiazdami byli: Jim Carrey, Jamie Foxx, David Alan Grier i reszta braci Wayans, a także Rosie Perez.

Damon Kyle Wayans (ur. 4 września 1960 w Nowym Jorku) – amerykański aktor i komik. Sławę przyniósł mu serial On, ona i dzieciaki (My Wife and Kids), którego był współproducentem.Irene Cara (ur. 18 marca 1959 roku w Nowym Jorku) - amerykańska wokalistka, kompozytorka, aktorka oraz pianistka pop. Zyskała rozgłos dzięki sukcesom singli "Fame" (pierwsze miejsce na UK Singles Chart i czwarte miejsce na Billboard Hot 100) oraz "Flashdance... What a Feeling" (drugie miejsce na UK Singles Chart i pierwsze miejsce na Billboard Hot 100).

Z Shawnem i Marlonem stworzył dwie pierwsze części Strasznego filmu. Jest także reżyserem filmu Mały.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Zdrówko (oryg. Cheers), amerykański serial komediowy (sitcom), realizowany w latach 1982-1993. W ciągu 11 lat (tyleż samo serii), powstało 270 odcinków.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Julia Duffy (urodzona jako Julia Margaret Hinds, 27 czerwca 1951 w Minneapolis, Minnesota) – amerykańska aktorka filmowa.
Posterunek przy Hill Street, oryg. Hill Street Blues – amerykański serial telewizyjny sieci NBC z lat 1981-1987 o pracy policjantów.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Reklama