Kazimierz Pazgan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kazimierz Pazgan (ur. 4 marca 1948 w Starej Kamienicy, zm. 22 czerwca 2019 w Zabrzu) – polski przedsiębiorca, działacz gospodarczy, Honorowy Obywatel Miasta Nowego Sącza. Pochowany na cmentarzu parafialnym w Kamionce Wielkiej w dniu 26 czerwca 2019 r.

Tajny współpracownik (TW) w terminologii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych PRL osoba świadomie, dobrowolnie i za wynagrodzeniem współpracująca ze Służbą Bezpieczeństwa.Nowy Sącz – miasto na prawach powiatu w województwie małopolskim, siedziba ziemskiego powiatu nowosądeckiego. Trzecie co do liczby mieszkańców i trzecie co do powierzchni miasto w województwie małopolskim. Węzeł komunikacyjny, główny ośrodek turystyczny Sądecczyzny. Jedno z najstarszych miast w Małopolsce – lokowane 8 listopada 1292 roku. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.

Działalność[ | edytuj kod]

W młodości pracował jako wychowawca w zakładzie poprawczym, a także dorabiał jako trębacz na weselach. W latach 70. XX wieku dorobił się prowadząc kwiaciarnię w Świdnicy. Następnie założył fermę kurczaków. W latach 80. XX wieku był prezesem Wojewódzkiego Związku Hodowców i Producentów Drobiu w Nowym Sączu. Był właścicielem grupy Konspol, największego w Polsce producenta przetworów z drobiu, w skład której wchodzą wytwórnia pasz Pasz Konspol, ubojnia kurczaków Konspol bis, przetwórnia Konspol Holding i zajmujący się logistyką Trans Konspol. W 2013 znalazł się na 71. miejscu Listy 100 najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost”.

Przedsiębiorca – w polskim systemie prawa podmiot, który prowadzi we własnym imieniu działalność gospodarczą (art. 43 k.c.; art. 4 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Uważa się także za niego wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

22 kwietnia 2014 Rada Miejska Nowego Sącza podjęła uchwałę o przyznaniu mu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza. Uroczystość nadania tytułu odbyła się w lipcu tego samego roku.

28 grudnia 2018 grupa Konspol została sprzedana amerykańskiemu koncernowi Cargill.

Zarzuty o współpracę z SB[ | edytuj kod]

13 września 2013 w „Gazecie Polskiej” ukazał się artykuł pt. „Komunistyczna bezpieka trzęsie biznesem” w którym na podstawie dokumentów z archwium Instytutu Pamięci Narodowej podano iż w latach 1981–1985 Kazimierz Pazgan był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie „Docent”. Sam Pazgan zaprzeczył, że był kiedykolwiek tajnym współpracownikiem SB. W związku z oskarżeniami wysuniętymi w artykule z „Gazety Polskiej”, były poseł Andrzej Szkaradek skierował do władz miejskich otwarty list protestacyjny przeciwko nadaniu Pazganowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza.

Cargill, Inc. – światowy koncern zajmujący się dostawą produktów i usług dla przemysłu rolno-spożywczego, prowadzi bardzo szeroką działalność produkcyjno-handlową, (m.in. handel zbożem i roślinami oleistymi; przetwarzanie: roślin oleistych, wieprzowiny, wołowiny i drobiu; handel: bawełną, cukrem, koncentratami soków owocowych; produkcja: pasz, syropów glukozowych, a także produkcja: wyrobów stalowych, powłok chemicznych, nawozów azotowych; wydobyciem soli oraz usługi finansowe).WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kazimierz Pazgan. ktojestkim.forbes.pl. [dostęp 2014-07-17].
  2. ZMARŁ KAZIMIERZ PAZGAN, HONOROWY OBYWATEL NOWEGO SĄCZA, TWÓRCA SĄDECKIEGO KONSPOLU. [dostęp 2019-06-22].
  3. Minionej nocy zmarł Kazimierz Pazgan. – Aktualności – Strona główna, konspol.com.pl [dostęp 2019-06-24].
  4. Kazimierz Pazgan nie żyje. Jeden z najbogatszych Polaków od lat chorował na serce (pol.). money.pl. [dostęp 2019-06-24].
  5. Janusz Bobrek: Tłumy pożegnały Kazimierza Pazgana. [dostęp 2019-06-29].
  6. Kazimierz Pazgan. ludzie.wprost.pl. [dostęp 2014-07-17].
  7. Komunistyczna bezpieka trzęsie biznesem. bibula.com. [dostęp 2014-07-17].
  8. Kazimierz Pazgan – honorowy obywatel Nowego Sącza. dts24.pl. [dostęp 2014-07-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-07-26)].
  9. Witold Ziomek (oprac.), Konspol oficjalnie przejęty przez amerykańskiego inwestora, money.pl, 3 stycznia 2019 [dostęp 2019-03-02] (pol.).
  10. Andrzej Szkaradek: Kazimierz Pazgan był tajnym współpracownikiem SB o ps. Docent. sadeczanin.info. [dostęp 2014-07-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-07-06)].
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Służba Bezpieczeństwa (SB) – organ bezpieczeństwa państwa działający w strukturach resortu spraw wewnętrznych, działający w PRL w latach 1956–1990, powołany m.in. do zapewniania porządku publicznego, bezpieczeństwa wewnątrz kraju, zdobywania informacji i kreowania pozytywnych dla interesu państwa zdarzeń na zewnątrz. W końcowej fazie swojego istnienia, w sierpniu 1989, SB zatrudniała 24,3 tys. funkcjonariuszy, którzy kontrolowali 90 tys. tajnych współpracowników. Oznacza to, że na jednego funkcjonariusza przypadało statystycznie 1564 obywateli, a TW stanowili 0,2 % ogółu ludności.
Warto wiedzieć że... beta

Kamionka Wielka – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim. Miejscowość jest siedzibą gminy Kamionka Wielka.
Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (IPN) – instytucja naukowa o uprawnieniach śledczych.
Świdnica (niem. Schweidnitz, czes. Svídnice) – miasto i gmina w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim. Miasto leży historycznie na Dolnym Śląsku, na Przedgórzu Sudeckim, nad rzeką Bystrzycą. Od 2004 r. siedziba diecezji świdnickiej. Świdnica wchodzi w skład Aglomeracji Wałbrzyskiej..
Zabrze (niem. Hindenburg, śl. Zobrze) – miasto na prawach powiatu w województwie śląskim, położone na Wyżynie Śląskiej nad rzekami Kłodnicą i Bytomką. Leży na Górnym Śląsku w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym (GOP). Jest jednym z ośrodków centralnych konurbacji górnośląskiej.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Stara Kamienica (niem. Altkemnitz) – wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim, w gminie Stara Kamienica, której jest siedzibą.
{{Czasopismo infobox}} Nieznane pola: "odpowiednik". Gazeta Polska – ogólnopolski tygodnik (początkowo miesięcznik) o tematyce społeczno-polityczno-historycznej.

Reklama