Kazimierz Hulewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kazimierz Hulewicz (ur. 1864 w Hulejówce na Wołyniu, zm. 1939 w Nicei) – pisarz, dyrektor teatru (wiceprezes WTR w latach 1910–1915).

Watykan, Państwo Watykańskie (wł. Città del Vaticano, Stato della Città del Vaticano, łac. Status Civitatis Vaticanæ) – miasto-państwo europejskie, enklawa w Rzymie. Najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni.Polona – polska biblioteka cyfrowa, w której udostępniane są zdigitalizowane książki, czasopisma, grafiki, mapy, muzykalia, druki ulotne oraz rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących.

Pochodził z rodziny ziemiańskiej, kształcił się we Francji w kolegium Ferney-Voltaire, następnie ukończył szkołę wojenną morską w Petersburgu. Służył jako oficer w marynarce rosyjskiej. Zaprzyjaźnił się z W. Ks. Cyrylem, bratem stryjecznym Mikołaja II. Po przejściu do rezerwy przez 12 lat gospodarował w Januszpolu na Wołyniu.

Marian Tatarkiewicz (ur. 6 grudnia 1875 w Warszawie, zm. 17 grudnia 1929 w Warszawie) - polski aktor, reżyser, dramaturg. Był synem aktora Stanisława Damazego Tatarkiewicza i Leokadii z Thiessów, bratem aktora i reżysera Konstantego Tatarkiewicza.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Następnie przez blisko 20 lat przebywał w Paryżu prowadząc działalność literacką. Pisując stale w prasie literackiej francuskiej (L'Illustration i Le Temps) przyczynił się do spopularyzowania we Francji pisarstwa Henryka Sienkiewicza. W 1891 wydał zbiór poezji Suprême folie, a później Paradoxal (1895) i Passionel (1899), którymi wykazał głęboką znajomość języka i kultury francuskiej.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Iwanopil, (do 1946r. Januszpol) (ukr. Іванопіль) – osiedle typu miejskiego na Ukrainie w rejonie cudnowskim obwodu żytomierskiego.

Po przyjeździe w 1910 do Warszawy został mianowany wiceprezesem WTR. Wykorzystując swoje stosunki w sferach dworskich wywalczył w Komitecie Cenzury i Kancelarii Generał-gubernatora zgodę na wystawianie polskich sztuk teatralnych, m.in. dwóch części trylogii Zygmunt August Lucjana Rydla w 1914 i Wesela Stanisława Wyspiańskiego w 1915. Dopomógł też w początkowym okresie kariery Poli Negri. Zajął się jej wykształceniem, umieścił w teatrze, a gdy się okazało, że jej atrakcyjność polega na wspaniałej mimice, skierował do filmu i umożliwił dzięki swym europejskim stosunkom, dostanie się do wielkich wytwórni filmowych. W grudniu 1914 do funkcji wiceprezesa WTR dodano mu dyrektorstwo ówczesnego warszawskiego Teatru Rozmaitości.

Stanisław Mateusz Ignacy Wyspiański (ur. 15 stycznia 1869 w Krakowie, zm. 28 listopada 1907 tamże) – polski dramaturg, poeta, malarz, grafik, architekt, projektant mebli. Jako pisarz związany z dramatem symbolicznym. Tworzył w epoce Młodej Polski. Nieoficjalnie nazywany Czwartym Wieszczem Polskim.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

W tym samym czasie, pod pseudonimem Nowina działał jako dramatopisarz. W 1911 odbyła się premiera jego wierszowanego dramatu Odwieczna męka. Razem z Marianem Tatarkiewiczem napisał 4 sztuki: Wcielenie Afry, Zjazd koleżeński, Komendant Thurm i Szukajmy Murzyna.

W latach 1916–1918 był chargé d’affaires rządu rosyjskiego przy Watykanie. W 1918 osiadł we Francji.

Cyryl Władimirowicz Romanow (ur. 12 października 1876 w Carskim Siole, zm. 12 października 1938 w Neuilly) – wielki książę Rosji, głowa rosyjskiej rodziny carskiej i tytularny imperator Wszechrosji od 1924 roku do swojej śmierci.Generał-gubernator – w Rosji w latach 1775-1917 administrator prowincji (generał-gubernatorstwa), bezpośrednio podległy carowi.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Słownik biograficzny teatru polskiego 1765-1965. Warszawa: PWN, 1973, s. 239.
 2. Halina Kowalska: w Polski Słownik Biograficzny Tom X/1 Zeszyt44. Wrocław-Warszawa-Kraków: Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, 1962, s. 64.
 3. Roman Taborski: Warszawskie teatry prywatne w okresie Młodej Polski. Warszawa: PWN, 1980, s. 135-138. ISBN 83-01-01366-4.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Dzieła Kazimierza Hulewicza w bibliotece Polona
 • Nicea (fr. Nice, wł. Nizza, prow. Niça, Nissa) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie.Wesele – dramat autorstwa Stanisława Wyspiańskiego, wystawiony po raz pierwszy w Teatrze Miejskim w Krakowie 16 marca 1901 roku. Utwór opisuje autentyczne wydarzenie - wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną. Ślub ten miał miejsce 20 listopada 1900 roku w Bazylice Najświętszej Maryi Panny w Krakowie, wesele zaś w podkrakowskiej wsi Bronowice.
  Warto wiedzieć że... beta

  Pola Negri, właściwie Apolonia Chałupiec albo Barbara Apolonia Chałupiec (ur. 22 grudnia 1896/3 stycznia 1897 w Lipnie, zm. 1 sierpnia 1987 w San Antonio w Teksasie) – polska aktorka teatralna i filmowa, międzynarodowa gwiazda kina niemego.
  Lucjan Antoni Feliks Rydel (ur. 17 maja 1870 w Krakowie, zm. 8 kwietnia 1918 w Krakowie-Bronowicach Małych) – poeta i dramatopisarz polski okresu Młodej Polski.
  Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey) – polski nowelista, powieściopisarz i publicysta; laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905 za całokształt twórczości, jeden z najpopularniejszych pisarzy polskich przełomu XIX i XX wieku.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Warszawskie Teatry Rządowe – naczelna władza teatrów Księstwa Warszawskiego z siedzibą w Warszawie, powołana 14 kwietnia 1810 dekretem Fryderyka Augusta jako Rządowa Dyrekcja Teatru.
  Chargé d’affaires (z fr. odpowiedzialny za sprawy, czytaj "szarże dafer" ). Występują dwa rozumienia tego pojęcia:

  Reklama