• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kazimierz Granzow

  Przeczytaj także...
  Kościół Ewangelicko-Augsburski w Rzeczypospolitej Polskiej – najstarszy i największy Kościół ewangelicki (protestancki) w Polsce, kościół luterański prawnie działający na terenie Polski, będący członkiem takich organizacji, jak Światowa Rada Kościołów, Światowa Federacja Luterańska, Konferencja Kościołów Europejskich, Polska Rada Ekumeniczna. Organem prasowym jest Zwiastun Ewangelicki. Zwierzchnikiem Kościoła jest bp Jerzy Samiec.Wielka Synagoga w Warszawie – nieistniejąca obecnie, największa synagoga znajdująca się w Warszawie, przy placu Tłomackie 7. Była symbolem judaizmu reformowanego Warszawy oraz jedną z najwspanialszych polskich budowli, wzniesionych w XIX wieku.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Lucjan Kazimierz Granzow (ur. 24 marca 1832 w Warszawie, zm. 24 grudnia 1912 w Warszawie) – warszawski przedsiębiorca budowlany pochodzenia niemieckiego, założyciel Zakładów Cegielnianych Kazimierza Granzowa w Kawęczynie, wierny Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

  Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus, wcześniej Szpital Dzieciątka Jezus – szpital w Warszawie w dzielnicy Śródmieście, obecnie zlokalizowany w dzielnicy Ochota przy ul. Lindleya 4. Teren szpitala obejmuje obszar ograniczony ulicami Nowogrodzka – Chałubińskiego – Oczki – Koszykowa. Zespół szpitala wpisany jest do rejestru zabytków nr A-840 z 17.03.2009.Królestwo Polskie (ros. Царство Польское, Carstwo Polskoje), potocznie Królestwo Kongresowe, Kongresówka – kadłubowe państwo polskie istniejące w latach 1815-1832, a później do 1918 r. jako część składowa Imperium Rosyjskiego. Zostało utworzone decyzją kongresu wiedeńskiego. Wbrew obiegowym opiniom Królestwo Polskie było państwem suwerennym i niepodległym (do 1832 r.), posiadającym własną konstytucję, Sejm, wojsko, monetę i szkolnictwo z Uniwersytetem Warszawskim, a czynności urzędowe odbywały się w języku polskim. Polskę łączyły z Rosją - osoba Monarchy (każdorazowy Imperator Rosji był jednocześnie Królem Polski i pod takim tytułem występował w Królestwie) oraz polityka zagraniczna, należąca do prerogatyw królewskich. Koroną królestwa była Polska Korona Cesarska. 26 lutego 1832 roku król Mikołaj I Romanow zniósł konstytucję Królestwa zastępując ją Statutem Organicznym, który likwidował Sejm i samodzielną armię, znosił unię międzypaństwową i włączał Królestwo do cesarstwa na zasadzie autonomii administracyjnej, przywrócił urząd namiestnika sprawującego władzę cywilną i wojskową.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Kawęczyńskie Zakłady Cegielniane Kazimierza Granzowa utworzone w 1866 działały przez ok. 80 lat jako jedne z największych i najsłynniejszych w Królestwie Polskim. Zostały one całkowicie zniszczone w okresie II wojny światowej. Obecnie na terenie tym znajduje się Elektrociepłownia Kawęczyn.

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Kawęczyn – osiedle położone w północno-zachodniej części Rembertowa, dzielnicy Warszawy (często łączone z osiedlem Wygoda i nazywane: Kawęczyn-Wygoda).

  Jego firma zbudowała Wielką Synagogę w Warszawie. Kazimierz Granzow kierował pracami budowlanymi przy wznoszeniu takich budynków jak Szpital im. Dzieciątka Jezus, budynek Teatru Małego (zwanego Teatrem Granzowa), kościoła Wszystkich Świętych na Grzybowie, pałacyku Raua, budynków dworcowych kolei terespolskiej i kolei nadwiślańskiej i inne. Przyczynił się do wydania pierwszego w języku polskim podręcznika murarstwa.

  Willa Granzowa tzw. "Grancówka" – to zachowany w stanie ruiny budynek administracyjny zakładów ceramicznych Kazimierza Granzowa, zlokalizowany na rogu ulic Strażackiej i Chełmżyńskiej w granicach dzisiejszej dzielnicy Rembertów miasta stołecznego Warszawy.Kościół Wszystkich Świętych – kościół rzymskokatolicki znajdujący się przy pl. Grzybowskim 3/5 w Warszawie, siedziba parafii Wszystkich Świętych w Warszawie.

  Pochowany został na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie w alei 1, grób 76. W roku 2011 prowadzone były prace przy remoncie kaplicy Granzowa.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Był synem Fryderyka (lub Ferdynanda) Granzowa, budowniczego, i Amelii Moeschke. Z żoną Klementyną z Jaegerów (1843–1890) miał dwóch synów, Stanisława (architekta) i Władysława (malarza), oraz córkę Florę, po mężu Briggs. Jego wnukiem był Casimiro Florencio Granzow.

  Ciepłownia Kawęczyn – ciepłownia zlokalizowana na osiedlu Kawęczyn-Wygoda w Warszawie, wchodząca w skład Elektrociepłowni Warszawskich należących do PGNiG Termika. Została oddana do użytku w 1983 i od 2005 działająca jako Ciepłownia Kawęczyn.Cmentarz ewangelicko-augsburski w Warszawie – cmentarz położony na Woli w Warszawie przy ulicy Młynarskiej 54/56/58.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Willa Granzowa
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Joanna Matejko: Granzow Kazimierz. W: Polski słownik biograficzny. T. VIII. Wrocław - Kraków - Warszawa: Instytut Historii PAN, 1959-1960, s. 552.
  2. Jan Szturc: Ewangelicy w Polsce. Słownik biograficzny XVI-XX wieku. Bielsko-Biała: Augustana, 1998, s. 104.
  3. M. J. Minakowski: Kazimierz Granzow/Wielka genealogia Minakowskiego. [dostęp 2019-11-06].
  4. Remont Kaplicy Granzowa. Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Warszawie, 2011-06-06. [dostęp 2011-12-16].
  5. Kazimierz Granzow. nieobecni.com.pl. [dostęp 2011-12-16].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Zakłady Cegielniane Kazimierz Granzow, Jednota nr 7/1990
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.68 sek.