To jest dobry artykuł

Kayah

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kayah, właśc. Katarzyna Magda Rooijens z domu Szczot (ur. 5 listopada 1967 w Warszawie) – polska wokalistka, autorka tekstów, producentka muzyczna, prezenterka radiowa i osobowość telewizyjna. Członkini Rady Polskiej Fundacji Muzycznej. Założycielka wytwórni płytowej Kayax.

Józef Stanisław Tischner, pseud. Wawrzek Chowaniec, Molinista, Józek Szkolny, Jegomość Józek (ur. 12 marca 1931 w Starym Sączu, zm. 28 czerwca 2000 w Krakowie) – polski prezbiter katolicki i filozof. Kawaler Orderu Orła Białego.Fundacja TVN Nie jesteś sam – ogólnopolska fundacja, będąca organizacją pozarządową posiadającą także status organizacji pożytku publicznego.

Debiutowała fonograficznie w 1988 singlem „Córeczko”, za który otrzymała nagrodę specjalną Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich. Następnie wydała pierwszy album studyjny, zatytułowany po prostu Kayah (1988), który doczekał się również anglojęzycznej wersji z 1991. Ogólnopolską rozpoznawalność zyskała po wydaniu kolejnego albumu pt. Kamień z 1995, który był jej pierwszym, w pełni autorskim wydawnictwem. W kolejnych latach wydała jeszcze jedenaście albumów: Zebra (1997), Kayah i Bregović (1999, nagrany z Goranem Bregoviciem), JakaJaKayah (2000), Stereo typ (2003), The Best & The Rest (2005), MTV Unplugged (2007), Skała (2009), Panienki z temperamentem (2010, z Renatą Przemyk), Kayah & Royal Quartet (2010, z Royal String Quartet), Transoriental Orchestra (2013) i Gdy pada śnieg (2016). Do jej największych przebojów należą piosenki, takie jak „Fleciki”, „Na językach”, „Supermenka”, „Śpij kochanie, śpij”, „Prawy do lewego”, „Testosteron”, „Prócz ciebie, nic”, „Za późno”, „Po co” i „Ramię w ramię”. Trzy wydane przez nią płyty dotarły na szczyt listy najchętniej kupowanych albumów w Polsce. Za sprzedaż albumów i singli otrzymała jedną diamentową płytę, jedną podwójnie platynową, cztery platynowe i siedem złotych.

Kolęda – pierwotnie radosna pieśń noworoczna, która współcześnie przyjęła powszechnie formę pieśni bożonarodzeniowej (nawiązującej do świąt Bożego Narodzenia). Utrzymywana najczęściej w konwencji religijnej, początkowo wywodząca się z tradycji ludowej, w późniejszym okresie komponowana jest również przez wielu wybitnych kompozytorów. Odmiana kolędy o wątkach zaczerpniętych z życia codziennego nazywana jest pastorałką, która w odróżnieniu od kolędy we współczesnym, potocznym tego słowa rozumieniu, nie jest wykorzystywana w chrześcijańskich nabożeństwach religijnych ze względu na swój świecki charakter.Gdy pada śnieg – jedenasty album studyjny Kayah z kolędami i kilkoma autorskimi piosenkami świątecznymi, wydany 4 listopada 2016 roku przez wytwórnię Kayax. Utwory zaaranżował i wyprodukował Jan Smoczyński, z którym artystka napisała dwa nowe utwory - „Pusty talerzyk” i „Gdy pada śnieg”. Piosenki zostały kolejno singlami promującymi płytę. Na albumie ponadto znalazł się jako bonus świąteczny przebój Kayah - Ding Dong.

Laureatka Bursztynowego Słowika, nagrody publiczności na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karshlamn oraz Złotej Superjedynki i sześciu Superjedynek na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Honorowy Ambasador Stolicy Polskiej Piosenki Opole. Wielokrotnie znajdowała się na liście „100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu” magazynu „Forbes Polska”, zajmując najwyższą, 21. pozycję w 2013. W 2010 czasopismo „Machina” umieściło ją na 4. pozycji na liście „50 najlepszych polskich wokalistek”.

Horpyna – bohaterka powieści Ogniem i mieczem. Była wiedźmą mieszkającą w Czarcim Jarze, siostrą pułkownika Dońca i przyjaciółką Bohuna.Wybory parlamentarne w Polsce w 1989 roku (tzw. wybory czerwcowe, wybory do Sejmu kontraktowego) – odbyły się w dniach 4 czerwca i 18 czerwca. Były to pierwsze częściowo wolne wybory w powojennej historii Polski. W ich wyniku Polska stała się pierwszym państwem bloku wschodniego, w którym wyłonieni w wyborach przedstawiciele opozycji demokratycznej uzyskali realny wpływ na sprawowanie władzy.

Pomiędzy projektami muzycznymi była prowadzącą, jurorką bądź trenerką w kilku telewizyjnych programach rozrywkowych i wzięła udział w licznych dużych kampaniach reklamowych. Prowadzi czynnie działalność charytatywną i społeczną, została ambasadorką Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (WWF).

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Jest córką Polki i Żyda. Gdy miała 11 lat, ojciec opuścił rodzinę, wyjeżdżając za granicę. Ze strony ojca ma dwie przyrodnie siostry. Dzieciństwo spędziła u dziadków w Białymstoku. Jej babka była kuzynką Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Marii Dąbrowskiej.

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie – zlokalizowany jest w Warszawie w dzielnicy Praga Północ, przy ulicy Ratuszowej 1/3. Zoo zostało otwarte w 1928 na powierzchni 12 ha i początkowo posiadało ok. 500 okazów. Obecnie jego powierzchnia wynosi 32 ha.Natalia Maria Kukulska (ur. 3 marca 1976 w Warszawie) – polska piosenkarka, autorka tekstów i producent muzyczny. Córka piosenkarki Anny Jantar i kompozytora Jarosława Kukulskiego. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.

W młodości chciała zostać archeologiem. Trenowała judo w szkole sportowej. Edukację zakończyła w liceum, nie podchodząc do matury. W 1985 uzyskała dyplom w klasie fortepianu u prof. Anny Narkiewicz. W dorosłym życiu dorabiała, sprzedając krawaty.

Działalność muzyczna[ | edytuj kod]

Początki[ | edytuj kod]

Rozpoczęła karierę muzyczną w 1984, nawiązawszy współpracę z Kostkiem Joriadisem, a później z zespołami Rasstar i Zgoda. W 1986 nagrała z zespołem Tilt utwór „Mówię ci, że...”, który zdobył popularność w Polsce.

W 1988 zadebiutowała na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na którym wykonała piosenkę „Córeczko”. Dzięki utworowi zyskała rozgłos w kraju, a także otrzymała nagrodę specjalną podczas Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn. Wystąpiła też na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze oraz nagrała solowy album studyjny, zatytułowany po prostu Kayah, który ukazał się pod szyldem wytwórni Polskie Nagrania „Muza”. Po premierze płyty zakończyła współpracę z wytwórnią, co tłumaczyła faktem, że oferowany jej kontrakt był „ubezwłasnowolniający”. Do zerwania kontaktu doszło z powodu niedopilnowania przez wytwórnię szczegółów koncertu promocyjnego, co stanowiło podstawę do zakończenia współpracy.

Magdalena Mielcarz (ur. 3 marca 1978 w Warszawie) – polska aktorka, modelka, piosenkarka i prezenterka telewizyjna mieszkająca na stałe w Los Angeles. JazzSoul.pl – polski muzyczny portal internetowy stworzony 15 marca 2011 roku w Warszawie przez pasjonatów muzyki – Mateusza Rymana i Damiana Tomczyka.

Lata 1990–1999[ | edytuj kod]

W 1991 Polskie Nagrania wydały – bez zgody artystki – anglojęzyczną wersję albumu Kayah. Ona sama wówczas zrobiła sobie kilkuletnią przerwę w działalności muzycznej i zamieszkała w Wiedniu, gdzie pracowała jako modelka. Powróciwszy do tworzenia muzyki, nagrywała również jako wokalistka drugoplanowa, śpiewając w chórkach dla zespołu Tilt oraz nagrywając partie wokalne na albumy Obywatela G.C., De Mono, Atrakcyjnego Kazimierza, Pawła Stasiaka, Mietka Szcześniaka, Kasi Stankiewicz czy Andrzeja Krzywego.

Plejada.pl – polski serwis celebrycki należący do Grupy Onet, od 2012 kontrolowany przez niemiecko-szwajcarski koncern Ringier Axel Springer Polska. Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis.
Kayah podczas koncertu

W 1993 wystąpiła z piosenką „Liść” w konkursie o Bursztynowego Słowika oraz z utworem „Cyganeria” w koncercie wspomnień podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie. Utwór „Liść” – pod zmienioną nazwą „Mówili o mnie” – pojawił się na akustycznej płycie zespołu Republika pt. Bez prądu. W 1994 z piosenką „Ja chcę ciebie” startowała w koncercie „Premier” podczas 23. KFPP w Opolu, na którym otrzymała nagrodę od prezydenta miasta, a także zajęła drugie miejsce na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn.

Polsat SuperHit Festiwal 2018 – czwarta edycja festiwalu Polsat SuperHit. Festiwal odbył się w dniach 25–27 maja 2018 w Operze Leśnej w Sopocie. Emisja w kanałach Polsatu: Polsacie i Polsacie 2. Wirtualne Media – polski portal informacyjny poświęcony telewizji, radiu, prasie, internetowi, reklamie, technologii, public relations i badaniom marketingowym.

W listopadzie 1995 wydała pierwszy, autorski album jazzowy pt. Kamień, który promowała singlami „Jak liść”, „Nawet deszcz”, „Santana” i „Fleciki”. Ostatnia piosenka stała się jednym z przebojów roku i otrzymała nagrodę polskich rozgłośni radiowych PlayBox w kategorii „Złota Dziesiątka”. Opinie krytyków na temat albumu były bardzo pozytywne, a samo wydawnictwo uzyskało status złotej płyty oraz zapewniło Kayah Fryderyka dla wokalistki roku. W 1996 zdobyła kolejną nominację do Fryderyka w tejże kategorii.

Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami (dawniej w TVN: Taniec z gwiazdami, ang. Strictly Come Dancing) – program rozrywkowy nadawany przez TVN od 2005 do 2011 roku, a od 2014 roku w Telewizji Polsat. Program produkowany jest na podstawie formatu Dancing with the Stars na licencji BBC Worldwide.Idan Raichel (hebr. עידן רייכל; ur. 12 września 1977 w Kfar Saba) – izraelski piosenkarz, kompozytor i tekściarz. Występuje z międzynarodową grupą muzyków zrzeszoną w ramach The Idan Raichel Project (הפרוייקט של עידן רייכל), gdzie Raichel śpiewa i gra na keyboardzie i fortepianie.

Wiosną 1997 wydała kolejny album studyjny pt. Zebra, na którym umieściła materiał nawiązujący do stylistyki disco i soul. W ramach kampanii promocyjnej płyty w towarzystwie dziennikarzy odwiedziła w dniu premiery warszawskie zoo i objęła opieką zebrę Kaję. Płyta osiągnęła sukces komercyjny – w ciągu kilku dni nakład albumu przekroczył 100 tys. egzemplarzy, ogólnie sprzedano go ponad 200 tys. sztuk, co oznaczało wówczas dwukrotną platynową płytę. Album promowała singlami „Na językach” i „Supermenka”, które okazały się przebojami i należały do najchętniej prezentowanych w radiu piosenek, o czym świadczyły np. dwie statuetki PlayBox w kategorii „Złota Dziesiątka”. Za płytę otrzymała Fryderyki dla kompozytora, autora i wokalistki roku oraz w kategorii „album roku pop”.

Elektroniczna muzyka taneczna (potocznie muzyka klubowa, EDM – electronic dance music) – zbiór gatunków muzycznych wywodzących się z muzyki disco lat 70. i z klasycznej muzyki elektronicznej, tworzonych za pomocą elektronicznych instrumentów muzycznych takich jak: automaty perkusyjne, syntezator. Całość elektronicznej muzyki tanecznej bywa powszechnie mylnie określana jako techno, które jest jednym z jej podgatunków.Maria Peszek (ur. 9 września 1973 we Wrocławiu) – polska aktorka i piosenkarka. Zadebiutowała w 1993 roku. Występowała m.in. na scenie Teatru Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatru Studio i Teatru Narodowego w Warszawie. Ma na swoim koncie szereg kreacji filmowych i telewizyjnych, a także liczne role w spektaklach Teatru Telewizji.

W kwietniu 1999 wydała kolejny album studyjny pt. Kayah i Bregović, który nagrała we współpracy z bałkańskim muzykiem Goranem Bregoviciem. Płyta stanowiła połączenie popu, folkloru bałkańskiego z rodzimą tradycją ludową. Wydawnictwo promowali singlami „Śpij kochanie, śpij” i „Prawy do lewego”, które stały się przebojami radiowymi i zapewniły im dwa PlayBoxy w kategorii „Złota Dziesiątka”. Płyta została jednym z największych bestsellerów w historii polskiej fonografii i osiągnęła certyfikat diamentowej płyty, rozchodząc się w liczbie ponad 700 tys. egzemplarzy. We wrześniu zagrała z Bregoviciem koncert na warszawskim Służewcu, na którym obecnych było ponad 50 tys. widzów. W związku z popularnością albumu w Polsce, koncern Bertelsmann Music Group wydał płytę w kilkunastu krajach, m.in. we Francji i Włoszech. Za album otrzymali Fryderyka w kategoriach „płyta roku” i „wideoklip roku” (do „Prawy do lewego”); Kayah dostała ponadto statuetkę dla wokalistki roku. Po zakończeniu współpracy wypowiadała się o Bregoviciu w negatywnym tonie, zarzucając mu brak elegancji i uczciwości, co tłumaczyła faktem, że nie otrzymała od niego pełnej zapłaty za współtworzenie albumu.

Bronisław Maria Komorowski (ur. 4 czerwca 1952 w Obornikach Śląskich) – polski polityk, z wykształcenia historyk. Od 6 sierpnia 2010 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.37. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu – edycja Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z 2000 r. Po raz pierwszy odbył się plebiscyt i koncert Superjedynek. Zorganizowały je TVP 1 i RMF FM. Wykonawcy byli nagradzani za muzyczne osiągnięcia w ciągu 12 miesięcy poprzedzających imprezę.

Lata 2000–2009[ | edytuj kod]

12 maja 2000 wydała kolejny album studyjny pt. JakaJaKayah, który stanowił powrót do gatunku soul, zawierał także elementy muzyki elektronicznej. Wydawnictwo cztery dni po premierze sprzedano w 50 tys. egzemplarzy, a sześć dni później otrzymało tytuł płyty miesiąca w 68 stacjach radiowych w Polsce. Album został wyróżniony statusem platynowej płyty za łączną sprzedaż w ponad 70 tys. kopii. Pierwszym singlem z krążka był tytułowy utwór „Jaka ja Kayah”, do którego zrealizowała teledysk, będący pierwszym wideoklipem wyemitowanym na antenie MTV Polska. Za występ w wideoklipie otrzymała nagrodę na Festiwalu Yach Film w kategorii „najlepsza kreacja aktorska”, a za album otrzymała pięć nominacji do Fryderyków. W czerwcu odebrała cztery Superjedynki podczas 37. KFPP w Opolu w kategoriach: „najlepsza wokalistka”, „przebój roku” (za „Śpij kochanie, śpij”), „najlepsza płyta pop” (za Kayah i Bregović) i „najlepszy teledysk” (za „Prawy do lewego”).

Jerzy Hoffman (ur. 15 marca 1932 w Krakowie) – polski reżyser i scenarzysta filmowy. Działalność reżyserską rozpoczął jako dokumentalista, współpracując z Edwardem Skórzewskim, z którym nakręcił także filmy fabularne Gangsterzy i filantropi oraz Prawo i pięść. Sławę zdobył przede wszystkim jako twórca adaptacji sienkiewiczowskiej Trylogii (Pan Wołodyjowski, Potop, Ogniem i mieczem), osadzonej w czasach XVII-wiecznej Rzeczypospolitej. Był także realizatorem filmów obyczajowych i wojennych.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

W 2001 wydała utwór „Embarcação”, który nagrała we współpracy z Cesárią Évorą. Teledysk do utworu, nakręcony przez Bolesława Pawicę, zdobył pierwszą nagrodę podczas X Festiwalu Yach Film w kategorii „najlepsza reżyseria” oraz był nominowany do Fryderyka w kategorii „najlepszy teledysk”. Piosenka znalazła się na polskiej reedycji płyty, a w Kanadzie i dziewięciu krajach europejskich album został wydany pod zmienioną nazwą – YakaYaKayah. W międzyczasie nagrała piosenkę „Wiosna przyjdzie i tak”, stworzoną na potrzeby promocji filmu Przedwiośnie, a także zagrała koncert dla polskich żołnierzy w Kosowie. 6 października 2002 wystąpiła w koncercie z okazji 40-lecia działalności radiowej „Trójki”.

Top of the Top Sopot Festival 2018 – 52. edycja festiwalu muzycznego odbywającego się w Operze Leśnej w Sopocie. Festiwal odbył się w dniach 14-16 sierpnia 2018 roku. Organizatorami byli Festival Group, Bałtycka Agencja Artystyczna BART i telewizja TVN, która transmitowała wydarzenie na żywo. Patronem medialnym wydarzenia było Radio Zet. Festiwal został zrealizowany przy pomocy finansowej Miasta Sopotu. Mata, także Skute Bobo (zapis stylistyczny: SKUTE BOBO), właśc. Michał Matczak (ur. 14 lipca 2000 we Wrocławiu) – polski raper, piosenkarz oraz twórca tekstów.

22 lutego 2003 zaśpiewała podczas Charytatywnego Balu Dziennikarzy. 22 sierpnia wydała siódmy album studyjny pt. Stereo typ, który osiągnął szczyt polskiej listy bestsellerów płytowych i otrzymał status złotej płyty, osiągając nakład ponad 50 tys. sprzedanych egzemplarzy. Teledysk do pierwszego singla, utworu „Testosteron”, został wyróżniony pierwszą nagrodą na festiwalu Yach Film. 23 sierpnia wystąpiła podczas 40. Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie; jej występ obejrzało ponad 5 mln telewidzów. Jesienią odbyła klubową trasę koncertową pod nazwą Stereo Tour, na której zgromadziła blisko 15-tysięczną publiczność. Za album Stereo typ otrzymała siedem nominacji do nagrody Fryderyków. W 2004 była nominowana do Nagrody Muzycznej Radia Eska w kategorii „artystka roku – Polska”. 2 maja wystąpiła w koncercie „Dwa kolory”, organizowanym przez telewizję Polsat z okazji Dnia Flagi Polskiej. Latem wystąpiła na festiwalu TOPtrendy, dzięki trafieniu albumu Stereo typ do grona najlepiej sprzedających się płyt w Polsce w 2003, a także podczas Sopot Festival 2004 w trakcie koncertu „Czas płynie jak rzeka” ku pamięci Czesława Niemena.

Trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim – podwodne trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,1 w skali Richtera, którego hipocentrum znajdowało się ok. 30 km pod dnem Oceanu Indyjskiego w pobliżu zachodniego wybrzeża północnej Sumatry (3°31′64″N, 95°85′43″E) 250 km na południowy wschód od Banda Aceh. Główny wstrząs nastąpił 26 grudnia 2004 o godzinie 01:58:53 czasu warszawskiego (00:58:53 UTC, 07:58:53 czasu lokalnego w Dżakarcie i Bangkoku). Według sejsmologów było to czwarte pod względem siły trzęsienie ziemi od roku 1900, od kiedy to prowadzi się ciągłe obserwacje sejsmiczne. Trzęsienie ziemi wywołało fale tsunami, które w ciągu trzech godzin uderzyły w wybrzeża kilku państw Azji Południowo-Wschodniej, a później także Afryki. Sięgające 15 m fale zniszczyły nadmorskie wsie i miasteczka, a także kąpieliska odwiedzane o tej porze roku przez zagranicznych turystów.VIII Sopot TOPtrendy festiwal odbył się w dniach od 28 do 30 maja 2010 w Hipodromie w Sopocie. Składał się z koncertów TOP, Trendy oraz kabaretonu oraz recitali gwiazd. Festiwal zorganizowany został przez telewizję Polsat. Po raz pierwszy odbył się na Hipodromie w Sopocie. Pierwotnie konkurs miał odbyć się w dniach 25 - 27 czerwca.

W 2005 wzięła udział w nagraniach charytatywnego singla „Pokonamy fale”, który powstał z myślą o ofiarach trzęsienia ziemi na Oceanie Indyjskim, a 6 lutego wystąpiła na koncercie charytatywnym Pokonamy fale, podczas którego zebrano pieniądze na rzecz programu Adopcja na odległość wspierającego ofiary tragedii. Koncert, transmitowany przez TVP2, śledziło ponad 4 mln telewidzów. Pod koniec kwietnia wydała pierwszy album kompilacyjny pt. The Best & The Rest. Dwupłytowa kompilacja otrzymała status złotej płyty, osiągając nakład ponad 50 tys. sztuk. Wydawnictwo promował utwór „Prócz ciebie, nic”, nagrany w duecie z Krzysztofem Kiljańskim, który umieścił go także na swoim debiutanckim albumie solowym pt. In the Room. Za utwór odebrali nagrodę Fryderyka 2005 w kategorii „piosenka roku” oraz Superjedynkę w kategorii „przebój” na 42. KFPP w Opolu. Kolejnym singlem z albumu został utwór „Jutro rano”, do którego wideoklip otrzymał trzy nominacje na Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film. 14 maja wystąpiła w koncercie „Szczęśliwe 10 na 10-lecie Canal+” organizowanym w Warszawie z okazji jubileuszu działalności stacji Canal+. Również w 2005 zaśpiewała partie wokalne tytułowej bohaterki w spektaklu telewizyjnym Kopciuszek w reżyserii Krystyny Jandy, a we wrześniu, wraz z Tomkiem Makowieckim, wystąpiła jako support przed koncertem Stinga w Warszawie. W grudniu zaśpiewała w trakcie koncertów organizowanych przez TVP1: „Święta, święta” i „Rewia sylwestrowa”. Drugie z widowisk zostało zakwalifikowane do finału Festiwalu „Rose d’or”.

Jidyszייִדיש (dosłownie: żydowski – od pierwotnego określenia w tym języku ייִדיש־טײַטש jidisz-tajcz; żydowski niemiecki) – język Żydów aszkenazyjskich, powstały ok. X wieku w południowych Niemczech na bazie dialektu średnio-wysokoniemieckiego (Mittelhochdeutsch) z dodatkiem elementów hebrajskich, słowiańskich i romańskich.Anna Dymna z domu Dziadyk (ur. 20 lipca 1951 w Legnicy) – polska aktorka teatralna i filmowa, działaczka społeczna, założycielka i prezes Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.
Kayah podczas spotkania z fanami w jednym ze sklepów Empik, 2007

7 marca 2006 zaśpiewała podczas koncertu Lisy Stansfield w Teatrze Wielkim w Warszawie. Pod koniec czerwca wystąpiła podczas koncertu „Koncertowe Lato 2006” organizowanego przez RMF FM, czasopismo „Naj” i telewizję Polsat. 4 sierpnia zaśpiewała na Festiwalu „Jedynki” w Sopocie podczas koncertu z okazji 25-lecia istnienia zespołu Perfect. 22 lipca wystąpiła z azjatyckimi aranżacjami swoich przebojów podczas Orange World Music Festival w Dębkach. Pod koniec listopada w Łodzi zagrała pierwszy w Polsce i Europie środkowo-wschodniej koncert z cyklu MTV Unplugged, na którym w towarzystwie kilku gości wykonała 14 utworów. Album koncertowy, zatytułowany MTV Unplugged, zawierający zapis występu, ukazał się w formie CD i DVD w marcu 2007 i uzyskał status złotej płyty za sprzedaż ponad 15 tys. egzemplarzy. W grudniu 2006 wydała świąteczny album studyjny pt. Kolędy śpiewa Kayah, a także wystąpiła podczas gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych oraz podczas koncertów: „Wystarczy chcieć” z okazji 10-lecia istnienia Fundacji „Polsat” i „Sylwester gwiazd w Polsacie”. W tym czasie nagrała również tematy muzyczne do kilku filmów, takich jak Kochankowie Roku Tygrysa czy Ryś. W październiku 2007 premierę miał album zespołu Zakopower Na siedem, na którym znalazł się utwór „Zbuntowany anioł” z tekstem autorstwa Kayah. W listopadzie zaśpiewała na gali wręczenia Róż Gali organizowanej w Teatrze Narodowym w Warszawie. 31 grudnia wystąpiła podczas plenerowego koncertu „Sylwester pod dobrą gwiazdą” organizowanego przez TVP1 we Wrocławiu.

Forbes (Polska) – polska edycja międzynarodowego dwutygodnika „Forbes”, wydawana w Polsce co miesiąc przez Ringier Axel Springer Polska. Po co – piosenka i wspólny singel polskiej piosenkarki popowej Kayah i izraelskiego kompozytora i producenta popowo-folkowego Idana Raichela (hebr. עידן רייכל), w ramach projektu muzycznego The Idan Raichel Project (hebr. הפרויקט של עידן רייכל). Singel pod szyldem Kayax ukazał się 26 kwietnia 2017. Tego dnia odbyła się również premiera wideoklipu w reżyserii Michała Węgrzyna.
Kayah, 2008

W sierpniu 2008 zagrała koncert w Ostródzie w ramach Letniej trasy koncertowej RMF FM, we wrześniu wystąpiła podczas PKO BP London Live – Polish Music Festival na Wembley Arenie w Londynie, a 31 grudnia wystąpiła w koncercie sylwestrowym organizowanym przez telewizję Polsat w Warszawie. W czerwcu 2009 wystąpiła podczas koncertu 20 lat wolności na Placu Teatralnym w Warszawie i na 46. KFPP w Opolu, gdzie odebrała Złotą Superjedynkę, honorową nagrodę za zdobycie największej liczby Superjedynek w historii festiwalu. We wrześniu wydała – pierwszy od sześciu lat – album studyjny pt. Skała, którym stylistycznie powróciła do brzmień znanych z albumu Kamień. Album w pierwszym dniu sprzedaży uzyskał status złotej płyty i zadebiutował na pierwszym miejscu listy bestsellerów OLiS, utrzymując się na szczycie listy przez kolejne dwa tygodnie. Łącznie sprzedał się w blisko 40 tys. egzemplarzy Wydawnictwo promowała singlami „Jak skała” i „Ocean spokojny już”. Za płytę uzyskała nominację do nagrody Fryderyka w kategorii „album roku pop”. W sierpniu zaśpiewała utwór „Pod papugami” w koncercie ku czci Czesława Niemena podczas festiwalu sopockiego, a pod koniec listopada wraz z zespołem wyruszyła w trasę koncertową pt. Skała Akustycznie, którą zakończyła w połowie grudnia.

The Jerusalem Post - izraelska gazeta ukazująca się sześć razy w tygodniu. Dziennik wydawany jest w języku angielskim. Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.

Lata 2010–2019[ | edytuj kod]

Kayah podczas odbierania nagrody na 46. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, 2009

W 2009 nawiązała współpracę z Royal String Quartet, z którym nagrała wspólny projekt muzyczny o nazwie Kayah & Royal Quartet, mający premierę w marcu 2010. Album zawierał znane utwory wokalistki, nagrane przy użyciu jedynie instrumentów smyczkowych i osiągnął status złotej płyty. Od marca do maja odbyła trasę koncertową promującą album. W kwietniu wystąpiła gościnnie na gali rozdania Fryderyków 2009. Pod koniec maja otrzymała statuetkę „Top nr 5” na sopockim festiwalu TOPtrendy za wysoką sprzedaż płyt w latach 2009–2010. W trakcie koncertu wykonała dwa utwory: „Libertango” i „Diamenty”. 1 listopada premierę miał album studyjny pt. Panienki z temperamentem, który nagrała wspólnie z Renatą Przemyk. Album, na którym znalazły się ich interpretacje piosenek z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, osiągnął nakład 10 tys. sprzedanych egzemplarzy. Również w listopadzie zagrała cztery koncerty w Anglii w ramach cyklu Your Country Live organizowanego przez telefonię O2.

Milionerzy – polski teleturniej prowadzony przez Huberta Urbańskiego i emitowany na antenie TVN od 3 września 1999 do 26 stycznia 2003, od 19 stycznia 2008 do 19 grudnia 2010 oraz ponownie od 9 lutego 2017, oparty na brytyjskim formacie Who Wants to Be a Millionaire?, emitowanym na antenie ITV. Kopciuszek − spektakl telewizyjny z 2005 w reżyserii Krystyny Jandy oparty na baśni braci Grimm o tej samej nazwie w tłumaczeniu Jana Brzechwy.

Wiosną 2011 powróciła na listy przebojów z singlem „Za późno”, który uplasował się na 4. miejscu w kategorii „muzyka” w opublikowanym przez Google Zeitgeist rankingu najczęściej wyszukiwanych haseł w polskim Internecie. Teledysk do utworu brał udział w selekcji na reprezentanta Polski w konkursie OGAE Video Contest. 5 czerwca zagrała recital w trakcie festiwalu TOPTrendy, podczas którego gościnnie wystąpili Krzysztof Kiljański, Kapela Cygańska, Marcin Wyrostek i Royal String Quartet. Widowisko śledziło ok. 1,9 mln widzów. Również w czerwcu wystąpiła podczas 48. KFPP w Opolu, w trakcie koncertów „Co Ty na to? Z radiem Lato” i „Panna, madonna, legenda tych lat – w hołdzie Ewie Demarczyk”. W listopadzie zaśpiewała na gali rozdania „Róż Gali”, a 31 grudnia uświetniła występem koncert sylwestrowy organizowany przez TVP2 we Wrocławiu. W lutym 2012 zaśpiewała na 14. Charytatywnym Balu Dziennikarzy. Latem zagrała w ramach wakacyjnej trasy koncertowej Letnia scena Eski. W sierpniu wystąpiła gościnnie podczas koncertu Stanko+ odbywającego się w ramach 4. edycji Solidarity of Arts w Gdańsku. Pod koniec miesiąca zagrała koncert podczas IX Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” przy akompaniamencie Transoriental Orchestry, której skład sformułowała we współpracy z polsko-bułgarskim kompozytorem, Atanasem Valkovem. Koncert okazał się sukcesem i zaowocował albumem, również zatytułowanym Transoriental Orchestra, który wydała w listopadzie 2013. Wcześniej wystąpiła w koncercie z okazji 50-lecia działalności radiowej „Trójki” oraz podczas Sylwestra z Dwójką we Wrocławiu.

Viva! – polski dwutygodnik publikujący głównie artykuły o życiu znanych osób i wywiady z nimi. Wydawany od 1997 przez wydawnictwo Edipresse Polska.Lubin (niem. Lüben) – miasto i gmina w południowo-zachodniej Polsce, na Śląsku (Dolnym Śląsku), w województwie dolnośląskim, siedziba powiatu lubińskiego, gminy miejskiej i gminy wiejskiej Lubin. Jest to drugie miasto pod względem liczby mieszkańców (po Legnicy) w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym, piąte w województwie dolnośląskim i pięćdziesiąte w Polsce.

W czerwcu 2013 została odznaczona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla polskiej kultury oraz osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej” oraz zaśpiewała w trakcie gali jubileuszowej podczas 50. KFPP w Opolu. W grudniu wystąpiła w programie Gwiazdy kolędują z Dwójką. W maju 2014 zaśpiewała podczas transmitowanego przez TVP koncertu na warszawskim Podzamczu z okazji 10-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a w czerwcu – podczas koncertu 25 lat! Wolność – kocham i rozumiem! w ramach 51. KFPP w Opolu oraz na gali rozdania nagród w plebiscycie „Ludzie wolności” organizowanym przez TVN i „Gazetę Wyborczą”. Również w 2014 wraz z Andrzejem Piasecznym nagrała nową wersję piosenki Arethy Franklin „I Say a Little Prayer” na potrzeby kampanii reklamowej sieci sklepów Freshmarket oraz uświetniła występem plenerowy koncert „Sylwester 2014 – Kraków: Miasto Królów” organizowany przez TVN na krakowskim Rynku Głównym. W lutym 2015 wystąpiła na gali z okazji 25-lecia działalności RMF FM organizowanej w Teatrze Narodowym w Warszawie. W czerwcu wystąpiła w koncercie „Muzyczna biografia – 90 lat Polskiego Radia” na 52. KFPP w Opolu oraz zagrała z Transoriental Orchestrą na Life Festival Oświęcim. Początkowo miała wystąpić na festiwalu wraz z Goranem Bregoviciem, jednak jego występ odwołano z powodu z powodów politycznych, tj. poparcia dla rosyjskiej aneksji na Krym. Latem uczestniczyła w trasie Lato z radiem. W listopadzie wydała reedycję albumu pt. Kamień z okazji 20. rocznicy wydania płyty, a w grudniu zaśpiewała podczas „Sylwestrowej Mocy Przebojów” w Katowicach. Koncert był najchętniej oglądanym telewizyjnym widowiskiem sylwestrowym.

Kostek Joriadis (ur. 25 stycznia 1963 w Salonikach) – polski muzyk greckiego pochodzenia, wokalista, trębacz, klawiszowiec, kompozytor, producent.World Wide Fund for Nature (WWF, dawniej World Wildlife Fund) – tłum. „Światowy Fundusz na rzecz Przyrody” to organizacja pozarządowa powstała w 1961 roku jako organizacja ekologiczna o charakterze międzynarodowym. Misją WWF jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego Ziemi i stworzenie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą.

W maju 2016 ponownie wystąpiła w ramach trasy Letnia scena Eski, a w czerwcu – podczas koncertu z okazji 120-lecia kinematografii pt. „Ta noc do innych niepodobna” w ramach 53. KFPP w Opolu. We wrześniu zagrała, pierwszy od 17 lat, koncert z Goranem Bregoviciem, który odbył się w warszawskiej Progresji. W listopadzie wydała album pt. Gdy pada śnieg, na którym znalazły się jej interpretacje popularnych kolęd, a także kilka autorskich piosenek świątecznych. W 2017 nawiązała współpracę z izraelskim kompozytorem i producentem Idanem Raichelem, z którym wylansowała przebój „Po co”. W maju zaśpiewała na gali wręczenia tytułu „Człowieka roku” od redakcji „Gazety Wyborczej”, a w sierpniu uświetniła występem festiwale: Disco pod gwiazdami w Stężycy, Top of the Top w Sopocie i Magiczne zakończenie wakacji w Kielcach. Jesienią odbyła ogólnopolską trasę koncertową z Goranem Bregoviciem. W październiku zaśpiewała podczas koncertu jubileuszowego z okazji 20-lecia emisji programu TVP1 Jaka to melodia?. W listopadzie, wraz z Grzegorzem Hyży nagrała utwór „Podatek od miłości” na potrzeby filmu o tym samym tytule. W grudniu zaśpiewała podczas koncertu sylwestrowego organizowanego przez TVN w Warszawie.

Komitet Obrony Demokracji – polska inicjatywa społeczna zainspirowana artykułem ogłoszonym 18 listopada 2015 na stronie portalu Studio Opinii przez dawnego działacza opozycji antykomunistycznej w okresie PRL, pisarza i publicystę, Krzysztofa Łozińskiego.Bezludna wyspa – cykliczny program rozrywkowy emitowany w TVP 2 od kwietnia 1992 roku do września 2006, prowadzony przez Ninę Terentiew.

W marcu 2018 odebrała nagrodę specjalną, przyznawaną „artystom, którzy w szczególny sposób zapisali się w historii radia”, na gali rozdania MocArtów RMF Classic. W maju wystąpiła podczas koncertu „Radiowy przebój roku” na Polsat SuperHit Festiwal 2018 i zaśpiewała w koncercie ku pamięci Zbigniewa Wodeckiego pt. „Gwiazdy dla Zbyszka. Tribute to Zbigniew Wodecki”, który transmitowany był przez TVN. W lipcu była jedną z gwiazd festiwalu New Pop w Białymstoku i koncertu „Gwiazdy dla Ziemi – Earth Festival” odbywającego się w Uniejowie i transmitowanego przez telewizję Polsat. W sierpniu wystąpiła podczas koncertu „#iDANCE” na festiwalu Top of the Top w Sopocie. Również w 2018 udzieliła się wokalnie w projekcie artystycznym „Czarna Polana” w reżyserii Tomasza Bagińskiego oraz nagrała piosenkę „Miłość” na potrzeby albumu pt. Tischner. Mocna nuta, który został nagrany ku pamięci ks. Józefa Tischnera i był nominowany do Fryderyków w kategorii „album roku folk/muzyka świata”. 14 lutego 2019 wystąpiła podczas koncertu walentynkowego „Tango show dla zakochanych”, który odbył się Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. W marcu uświetniła występem galę rozdania Fryderyków. W kwietniu zagrała trzy koncerty z Goranem Bregoviciem i wydała singel „Dawaj w długą”. W czerwcu wystąpiła podczas koncertu „Polskę kocham”, zorganizowanego w Gdańsku przez Europejskie Centrum Solidarności z okazji 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce, a także podczas koncertu Gwiazdy dla Ziemi – Earth Festival w Uniejowie i w ramach trasy Lato z radiem w Zakopanem. Od czerwca do października występowała z innymi artystkami w ramach projektu koncertowego „Women’s Voices. Kobiety ratują planetę”. W sierpniu ponownie wystąpiła w koncercie „#iDance” podczas festiwalu Top of the Top w Sopocie. W grudniu wystąpiła podczas koncertu świątecznego „Najpiękniejsze kolędy” w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie.

{{Aktor infobox}} Brakujące pola: imię i nazwisko org oraz alt grafiki. Przestarzałe pola: "nagrody". Anna Maria Teresa Czartoryska-Niemczycka (ur. 8 stycznia 1984 w Warszawie) – polska aktorka i piosenkarka. Olivia - miesięcznik należący do gatunku prasy kobiecej, wydawany od maja 1998 r. , wydawcą miesięcznika jest Marquard Media Polska

Od 2020[ | edytuj kod]

W styczniu 2020 miał premierę singiel „Ramię w ramię”, którą nagrała wspólnie z Viki Gabor. W lutym wykonała z Matą jego utwór „Prawy do lewego” podczas SB FFestival. W marcu ukazał się teledysk do piosenki „Przejazdem” zespołu Pectus, w której gościnnie zaśpiewała. W maju wzięła udział w akcji #hot16challenge2, promującej zbiórkę funduszy na rzecz personelu medycznego pracującego w trakcie trwania pandemii COVID-19. Z inicjatywy Anny Dymnej wzięła udział także w nagraniu piosenki „Mimo wszystko”, będącej hołdem dla ludzi walczących o zdrowie innych w dobie pandemii COVID-19. W sierpniu ukazał się singiel Karoliny Cichej „Płacz nad młodością, co odchodzi” nagrany z udziałem Kayah. We wrześniu wydała utwór „Królestwo kobiet”, nagrany z Mery Spolsky, promujący serial TVN pod tym samym tytułem. W październiku odbyła się premiera singla Marii Sadowskiej „Kocham Cię” z gościnnym udziałem Kayah. W tym samym miesiącu wystąpiła z Viki Gabor jako gość muzyczny w finale jedenastej, emitowanej przez Polsat, edycji programu Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami.

Komitet Ochrony Praw Dziecka (KOPD) – polska organizacja pożytku publicznego, której celem jest obrona praw i interesów dzieci.Artur Rojek (ur. 6 maja 1972) – polski muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i gitarzysta. Członek zespołów Myslovitz (1992-2012) i Lenny Valentino (1998-2001). Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

W maju 2021 ukazała się płyta Andrzeja Piasecznego pt. 50/50, na której znalazł się utwór „Powiedz kotku” z gościnnym udziałem Kayah. Również w maju ukazał się singiel Krzysztofa Iwaneczki „Nie dzielcie nas”, który został nagrany w duecie z Kayah. W czerwcu wydała utwór „Kochaj Różnym Być” nagrany z Nickiem Sincklerem i wystąpiła podczas koncertu Polskiego Radia To, co najpiękniejsze - pamięci Krzysztofa Krawczyka oraz koncertu „Najlepsi z Najlepszych” na festiwalu Polsat SuperHit Festival 2021. W sierpniu wystąpiła z Viki Gabor podczas Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Fryderyk Festiwal 2021, wzięła udział w koncertach #Forever Young i #Nasze20lecie na Top of the Top Sopot Festival 2021 oraz była gościem muzycznym na gali Miss Polski 2021 transmitowanej przez Polsat. W listopadzie miał premierę singiel Natalii Kukulskiej „Pod powieką (Preludium e-moll)”, w którym zaśpiewała Kayah i do którego napisała tekst. W grudniu wystąpiła z Viki Gabor podczas koncertu „Fundacja Polsat 25 lat. Jesteśmy dla dzieci”, a premierę miał singiel Arka Kłusowskiego „Niech zimy nie będzie”, w którym gościnnie wystąpiła.

Kosowo (alb.: Kosova / Kosovë, serb.: Косово, Kosovo) – terytorium sporne w południowej Europie ze stolicą w Prisztinie.Cesária Joana Évora (ur. 27 sierpnia 1941 w Mindelo, zm. 17 grudnia 2011 na São Vicente) – piosenkarka z Republiki Zielonego Przylądka, wykonująca mornę, nazywana często "Bosonogą divą" ze względu na swój zwyczaj występowania bez obuwia.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
Warto wiedzieć że... beta

Gazeta.pl – jeden z największych polskich portali internetowych, w jego skład wchodzą serwisy tematyczne m.in. Wiadomości, Gospodarka, Edukacja, Gry, Kobieta, eDziecko.pl, a także serwisy lokalne największych polskich miast (np.: Krakow.Gazeta.pl, Warszawa.Gazeta.pl, czy Wroclaw.Gazeta.pl). Serwisy grupy Gazeta.pl odwiedza miesięcznie 11,92 mln użytkowników.
Paulina Anna Przybysz znana również jako Lil’Sista i Pinnawela (ur. 12 września 1985 w Warszawie) – polska piosenkarka i autorka tekstów. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. Paulina Przybysz znana jest przede wszystkim z występów w zespole Sistars, w którym śpiewała wraz z siostrą Natalią w latach 2001–2006, 2011 i 2012–2013. Wraz z grupą nagrała m.in. dwa albumy studyjne Siła sióstr (2003) oraz A.E.I.O.U. (2005). Cieszące się znaczną popularnością w kraju nagrania formacji przysporzyły piosenkarce popularności, a także licznych nagród i wyróżnień, w tym m.in. Fryderyki i Superjedynkę. Pod 2006 roku podjęła solową działalność artystyczną. 11 lutego 2008 ukazała się solowa płyta Pauliny pod pseudonimem Pinnawela, zatytułowana Soulahili. W 2009 roku wydawnictwo uzyskało nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii Album Roku HIP-HOP / R & B. 14 marca 2011 roku ukazał się drugi album solowy piosenkarki zatytułowany Renesoul. W 2012 roku wraz z siostrą Natalią wzięła udział w drugiej edycji programu Bitwa na głosy emitowanego na antenie stacji telewizyjnej TVP2.
Model (mężczyzna), modelka (kobieta) − osoba zawodowo zajmująca się pozowaniem artyście (fotografowi, malarzowi, rzeźbiarzowi) lub demonstrowaniem strojów podczas pokazów mody.
Discovery Life – kanał telewizyjny należący do Discovery Networks Europe, nadający programy przyrodnicze oraz programy rodzinne propozycje, w tym seriale fabularne. Stacja będzie nadawać w Europie Środkowej w miejscu Animal Planet, a w Stanach Zjednoczonych w miejscu Discovery Fit & Heath. Start stacji w Polsce zaplanowano na 1 lutego 2015 roku.
Sting, właśc. Gordon Matthew Sumner (ur. 2 października 1951 w Wallsend) – brytyjski muzyk, kompozytor i wokalista, odznaczony tytułem komandora Orderu Imperium Brytyjskiego. Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku lider, główny kompozytor i gitarzysta basowy grupy muzycznej The Police.
{{Film infobox}} Przestarzałe pola: "podpis grafiki". Piksele – polski komediodramat z 2009 w reżyserii Jacka Lusińskiego.
Muzyka folkowa – gatunek muzyki popularnej wywodzący się z muzyki ludowej. Często muzyka folkowa jest określana jako europejska muzyka ludowa.

Reklama