Katrineholm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Katrineholmmiasto (tätort) w Szwecji, w regionie administracyjnym (län) Södermanland. Ośrodek administracyjny (centralort) gminy Katrineholm. W latach 1917–1970 Katrineholm miał administracyjny status miasta.

Södermanland (lub Sörmland) – prowincja historyczna (landskap) w Szwecji, położona w południowo-wschodniej części Svealand.Nyköpingsån – rzeka w Szwecji przepływająca przez Närke i Södermanland, o długości 157 km i wielkości zlewni wynoszącej 3636,6 km. Płynie z kierunku północno-zachodniego na południowy-wschód, uchodzi do Morza Bałtyckiego w Nyköping.

W 2010 r. Katrineholm liczył 21 993 mieszkańców.

Geografia[ | edytuj kod]

Katrineholm jest położone w prowincji historycznej Södermanland, pomiędzy jeziorem Näsnaren od północnego zachodu a należącymi do systemu rzeki Nyköpingsån jeziorami Duveholmsjön i Djulösjön od strony południowej.

Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Malmö – miasto (tätort) w południowej Szwecji i port morski położony nad cieśniną Öresund w południowo-zachodniej części prowincji historycznej (landskap) Skania. Siedziba władz (residensstad) regionu administracjnego (län) Skåne, powstałego w 1997 po połączeniu dotychczasowych regionów Malmöhus i Kristianstad. Ośrodek administracyjny (centralort) gminy Malmö (Malmö kommun lub Malmö stad). Do obszaru tätortu Malmö zalicza się także Arlöv, siedzibę władz (centralort) sąsiedniej gminy Burlöv.

Gospodarka[ | edytuj kod]

W mieście rozwinął się przemysł metalowy, maszynowy, samochodowy oraz elektrotechniczny.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
Tätort (ze szw. dosłownie „gęsto (zabudowana) miejscowość”; fiń. taajama; duń. byområde; norw.: bokmål tettsted, nynorsk tettstad; tłumaczenie ang. urban area lub locality) – termin używany w Szwecji, Finlandii, Danii i Norwegii na określenie miejscowości o liczbie mieszkańców 200 lub więcej, gdzie odległość między zabudowaniami mieszkalnymi nie przekracza 200 m oraz gdzie odsetek domów letniskowych nie jest większy niż 50%.
Uppsala – miasto we wschodniej części Szwecji położone ok. 70 km na północ od Sztokholmu. Jest czwartym co do wielkości miastem Szwecji i centrum administracyjnym regionu Uppsala (Uppsala län).
Gmina (kommun) jest podstawową jednostką samorządu terytorialnego w Szwecji. Szwecja podzielona jest na 290 gmin (kommuner) wchodzących w skład 21 regionów administracyjnych (län). Gminy szwedzkie w obecnym kształcie zostały wprowadzone w wyniku reformy administracyjnej 1 stycznia 1971, kiedy zniesiono dotychczasowe gminy wiejskie (landskommuner), miasta (stadskommuner) i köping (köpingskommuner) wprowadzając w ich miejsce jednolity typ gminy. Proces ten zakończył się w latach siedemdziesiątych XX w.
Södermanland to jeden z 21 szwedzkich regionów terytorialnych (szw. län). Graniczy z regionami Östergötland, Örebro, Västmanland, Uppsala, Sztokholm oraz z Morzem Bałtyckim. Siedzibą jego władz (residensstad) jest Nyköping.
Gmina Katrineholm (szw. Katrineholms kommun) to jedna z 290 szwedzkich gmin. Gmina położona jest w regionie Södermanland, siedzibą jej władz jest Katrineholm.
Södra stambanan – zelektryfikowana linia kolejowa o długości 483 km między Malmö i Katrineholm w Szwecji. Pierwszy odcinek linii został otwarty w 1856 roku między Malmö i Lund, a ostatni w 1874 roku. Linia w całości składa się z podwójnego toru. Dzisiaj na większości linii kolejowej pociągi X2000 kursują z prędkością 200 km/h.

Reklama