Katrina Leskanich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Katrina Leskanich (ur. 10 kwietnia 1960 w Topece w stanie Kansas) – amerykańska wokalistka, liderka zespołu Katrina and the Waves znanego m.in. dzięki przebojowi „Walking on Sunshine” oraz „Love Shine a Light”, z którym wygrała 42. Konkurs Piosenki Eurowizji (1997).

BBC Radio 2 – najpopularniejsza stacja radiowa w Wielkiej Brytanii, należąca do nadawcy publicznego - BBC. Powstała w 1967, w wyniku podziału dotychczasowej stacji BBC Light Programme. Radio 2 jest najsłabiej sformatowaną spośród rozgłośni BBC - w zasadzie jej podstawową grupę odbiorców mają stanowić ludzie w średnim wieku słuchający głównie popu, ale w ramówce jest obecnych także szereg innych gatunków, jak jazz, muzyka poważna i sakralna.10 kwietnia jest 100. (w latach przestępnych 101.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 265 dni.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodziła się w Topece w amerykańskim stanie Kansas. Jest córką Pułkownika Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Od chwili narodzin wraz z rodzicami oraz piątką rodzeństwa (czterema siostrami i bratem) przeprowadzała się kilkukrotnie: najpierw z Kansas do Nowego Meksyku, potem do Kalifornii, Alabamy, Georgii, Florydy, Massachusetts, Nebraski, niemieckiego Stuttgartu oraz do Holandii, ostatecznie zamieszkując w angielskim Norfolku w 1976.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Lista Przebojów Programu Trzeciego (Lista Przebojów Trójki) – polska radiowa lista przebojów nadawana na antenie Programu III Polskiego Radia. Od 24 kwietnia 1982 do 27 lipca 2007 prowadzona przez Marka Niedźwieckiego, a od 3 sierpnia 2007 do 27 marca 2010 przez Piotra Barona. Od 5 kwietnia 2010 prowadzona jest na zmianę przez obu dziennikarzy. Audycja nadawana jest w piątki w godz. 19.00-22.00.

Wraz z rodzeństwem uczyła się śpiewu, przynależąc do chórów i zespołów kościelnych. Mając 14 lat, podjęła naukę gry na gitarze, którą sprezentowali jej rodzice.

Kariera muzyczna[ | edytuj kod]

Współpraca z zespołem Katrina & the Waves[ | edytuj kod]

W 1978 została wokalistką angielskiego zespołu muzycznego Mama's Cookin' razem ze swoim ówczesnym chłopakiem, Vincem de la Cruzem. Kilka lat później formacja zmieniła swoją nazwę na The Waves i zaczęła nagrywać kolejne piosenki, w których Katrina śpiewała główne partie wokalne. Z czasem została liderką zespołu, który ostatecznie przybrał nazwę Katrina and the Waves. Na początku 1983 zespół nagrał swój debiutancki album studyjny, zatytułowany Walking on Sunshine. Płyta zawierała dziesięć autorskich piosenek, początkowo nie wzbudziła zainteresowania żadnej z wytwórni muzycznych oprócz kanadyjskiej Attic Records, która zdecydowała się wydać krążek pod swoim szyldem na krajowym rynku.

Didżej lub DJ, dyskdżokej (ang. Disc Jockey – Dee Jay) – osoba zajmująca się dobieraniem oraz odtwarzaniem i miksowaniem muzyki na żywo w celu rozbawienia publiczności. DJ najczęściej stara się stworzyć płynność muzyczną w swoim występie, łącząc ze sobą różne utwory muzyczne, a nawet dodając efekty dźwiękowe, sample, utwory typu acapella. DJ-e turntabliści posługują się także skreczem.Recorded Music NZ (dawniej: Recording Industry Association of New Zealand - RIANZ) – nowozelandzkie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów. Członkiem stowarzyszenia może być każda wytwórnia płytowa działająca w Nowej Zelandii. Głównymi wytwórniami posiadającymi pełne członkostwo w RIANZ są tak zwane wytwórnie "wielkiej czwórki" – EMI, Sony, Universal i Warner.

W 1979 wydali drugi album na terenie Kanady, EPkę pt. Shock Horror!, a także płytę długogrającą zatytułowaną Katrina And The Waves 2 promowaną singiel „Mexico”, który zyskał zainteresowanie lokalnych rozgłośni radiowych. W tym czasie inna piosenka zespołu, „Going Down to Liverpool”, została zauważona przez formację The Bangles, która postanowiła nagrać swoją wersję numeru. Po publikacji coveru główne wytwórnie muzyczne zaczęły interesować się twórczością grupy, co doprowadziło do podpisania przez muzyków Katrina and the Waves kontraktu płytowego z wytwórnią Capitol Records w 1985. W tym samym roku wydali swój pierwszy międzynarodowy album studyjny sygnowany nazwą zespołu. Album promowany był przez singiel „Walking on Sunshine”, który okazał się przebojem w kraju oraz za granicą, trafiając na czołówki list przebojów m.in. w Irlandii, Kanadzie, Australii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Szwajcarii, Nowej Zelandii i Polsce. Popularność piosenki przyniosła grupie także nominację do Nagrody Grammy w kategorii Najlepszy nowy artysta. Drugim singlem promującym debiutancką płytę formacji był utwór „Do You Want Crying”.

Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.Konkurs Piosenki Eurowizji 2005 – jubileuszowa, 50. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 19 i 21 maja 2005 roku w Pałacu Sportu w Kijowie przez ukraińskiego nadawcę publicznego Nacjonalna Telekompania Ukrainy (NTU), dzięki zwycięstwu reprezentantki Ukrainy – Rusłany podczas festiwalu w 2004 roku. Koncert półfinałowy oraz finał prowadziła prezenterka Marija Jefrosynina oraz dziennikarz radiowo-telewizyjny Pawło Szyłko.

Rok po sukcesie pierwszego krążka na rynku ukazał się drugi album zespołu pt. Waves. Z powodu nieporozumień z wytwórnią Capitol muzycy w tym samym roku rozwiązali umowę z wydawcą. W 1989 wydali trzeci krążek pt. Break of Hearts, który został wydany pod szyldem SBK Records. W 1990 w duecie z Erikiem Burdonem nagrali utwór „We Gotta Get Out of This Place” wykorzystany w ścieżce dźwiękowej serialu China Beach. W 1997 zostali wybrani wewnętrznie przez brytyjskiego nadawcę publicznego na reprezentantów Wielkiej Brytanii z utworem „Love Shine a Light” podczas 42. Konkursu Piosenki Eurowizji. W finale konkursu zajęli pierwsze miejsce z wówczas rekordową liczbą 227 punktów od jurorów. Dwa lata później zawiesili działalność.

Eleanor Louise "Ellie" Greenwich (ur. 23 października 1940 – zm. 26 sierpnia 2009) – amerykańska piosenkarka popowa, kompozytorka i producent muzyczny. Autorka takich piosenek jak "Be My Baby", "Chapel of Love" czy "Christmas (Baby Please Come Home)". Laureatka 25 złotych i platynowych płyt. Współpracowała z producentem muzycznym Philem Spectorem oraz takimi wykonawcami jak Neil Diamond, Frank Sinatra, Lesley Gore, Bobby Darin, Nona Hendryx i Cyndi Lauper. Greenwich zmarła 26 sierpnia 2009 roku na atak serca w szpitalu w Nowym Jorku.Wielka Brytania jest jednym z krajów, który osiągnął największy sukces w Konkursie Piosenki Eurowizji. Zadebiutowała w 1957 roku. BBC chciało wziąć udział podczas pierwszego konkursu w historii, jednak zgłosili EBU swoją propozycję piosenki po czasie. Wielka Brytania bierze udział corocznie, od 1959 roku i, do tej pory, wygrała pięć razy. Razem ze Szwecją, jest jedynym państwem, który wygrywał Eurowizję w czterech różnych dekadach. Poza tym, UK bije rekord w liczbie zdobytych drugich miejsc (15 razy).

Kariera solowa[ | edytuj kod]

Katrina Leskanich w 2019

Po rozstaniu z zespołem rozpoczęła karierę solową, zostając DJem radiowym w BBC Radio 2. W 2001 zagrała główną rolę w musicalu Leader of the Pack, a w 2004 zaczęła pracę nad materiałem na debiutancką solową płytę. Album pt. Katrina Leskanich ukazał się w 2005 pod szyldem wytwórni Universal Music. Niedługo potem wydała album pt. Turn the Tide. W 2005 z piosenką „As If Tomorrow Will Never Come” autorstwa Thomas G:sona brała udział w programie Melodifestivalen 2005 wyłaniającym reprezentanta Szwecji w 50. Konkursie Piosenki Eurowizji. Pomyślnie przeszła do półfinału, w którym zajęła 6. miejsce, nie przechodząc do finału. W październiku współprowadziła w duecie z Renārsem Kaupersem jubileuszowy koncert Gratulacje: 50 lat Konkursu Piosenki Eurowizji organizowany w Kopenhadze.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Emmylou Harris (ur. 2 kwietnia 1947 w Birmingham w Alabamie w USA) – amerykańska piosenkarka i autorka tekstów muzyki country.

W 2008 była jurorką podczas belgijskich eliminacji do 53. Konkursu Piosenki Eurowizji. W marcu wystąpiła gościnnie podczas brytyjskiego koncertu selekcyjnego. W lipcu 2010 wydała pierwszy album koncertowy pt. The Live Album, który ukazał się z okazji 25-lecia wydania singla „Walking on Sunshine”. We wrześniu wydała reedycję debiutanckiej płyty solowej, wzbogaconej o dwa nowe nagrania. W listopadzie wystąpiła gościnnie jako trenerka wokalna w austriackim programie telewizyjnym Helden von Morgen. W maju 2011 wydała minialbum pt. Spiritualize, a w 2012 nawiązała współpracę z Benem Crabbém, Dany'm Lademacherem i Hermanem Broodem, z którymi stworzyła projekt Katrina and The Romance i ruszyła w letnią trasę koncertową po Belgii.

iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi. Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.

W 2013 opublikowała swoją pierwszą książkę pt. „Peggy Lee Loves London – My London Guide” będącą książkowym przewodnikiem po Londynie. W 2014 wystąpiła gościnnie dla projektu Wildlife Rocks wspierającą prawa zwierząt. W tym samym czasie wydała swój drugi solowy album studyjny pt. Blisland.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Od 1988 mieszka w Londynie. Jest lesbijką.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Norfolk – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, położone nad Morzem Północnym i zatoką The Wash, na obszarze krainy geograficzno-historycznej zwanej Anglią Wschodnią (East Anglia).
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
Belgia jest jednym z sześciu członków-założycieli Konkursu Piosenki Eurowizji, uczestniczy na festiwalu od 1956 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmują się belgijscy nadawcy publiczni: flamandzki Vlaamse Radio- en Televisieomroep (VRT) i waloński RTBF, którzy wymieniają się corocznie organizacją selekcji lub wyborem wewnętrznym reprezentanta.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Musical – forma teatralna, łącząca muzykę, piosenki, dialogi mówione i taniec. Ładunek emocjonalny dzieła – humor, patos, miłość, gniew – podobnie jak sama opowieść, jest wyrażany poprzez słowa, muzykę, ruch i aspekty techniczne przedstawienia, tworząc jedną, spójną całość. Od początków XX wieku produkcje teatru muzycznego są nazywane po prostu "musicalami". Wcześniejszą podobną do musicalu formą widowiska była extravaganza.
Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.

Reklama