Kato Zakros

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa Krety z okresu kultury minojskiej.

Kato Zakros (greckie Ζάκρος) – miejscowość kultury minojskiej położona na wschodnim wybrzeżu Krety. Przypuszcza się, że była jednym z czterech centrów administracyjnych kultury minojskiej. Jej położenie oraz dogodny port czyniły ją prawdopodobnie głównym ośrodkiem handlu ze wschodem.

Knossos (łac. Cnossus, Gnossus ) – miejscowość na greckiej wyspie Krecie, położona około 6 km na południowy wschód od Heraklionu (Iraklion), u stóp gór Ida. Zasłynęła ona z odkrytych w 1899 r. przez Arthura Evansa rozległych ruin pałacu pochodzącego z okresu 2000–1400 p.n.e. (kultury minojskiej), zwanego pałacem Minosa lub labiryntem kreteńskim. Około 1450 p.n.e. Achajowie zajęli Kretę, pałac został ostatecznie zniszczony pod koniec XIV w. p.n.e.Pismo linearne A – pismo używane w starożytnej Krecie. Prawdopodobnie wywodzi się od najstarszego pisma tej cywilizacji, jakim było kreteńskie pismo hieroglificzne.

W mieście znajdował się jeden z czterech odkrytych na Krecie pałaców. Zbudowany był około 1900 r. p.n.e., a przebudowany około 1600 r. p.n.e. Uległ zniszczeniu około roku 1450 p.n.e. razem z pozostałymi ośrodkami kultury minojskiej. Był to najmniejszy pałac minojski.

Zakros zostało odkryte przez brytyjskiego archeologa Davida George’a Hogartha. Jego prace wykopaliskowe prowadzone na przełomie XIX i XX wieku doprowadziły do odkrycia ruin 12 budynków w pobliżu portu. Ponowne badania archeologiczne stanowiska podjął w 1961 roku grecki archeolog Nikolaos Platon. Jego ekspedycja odkryła tzw. Epano Zakros (górne Zakros), w którym znajdował się między innymi omawiany powyżej pałac. Znaleziono również wiele naczyń, narzędzi rzemieślniczych i glinianych tabliczek z pismem linearnym A. Dalsze prace doprowadziły do odkrycia labiryntu podobnego do labiryntów w Knossos i Fajstos

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Strony Hellenic Ministry of Culture - Zakros en.
 • Zakros
  Kato Zakros - ruiny pałacu z okresu minojskiego
  Kato Zakros - ruiny pałacu z okresu minojskiego
  Sztabka miedzi z Zakros
  Marmurowa amfora z Zakros (1500–1450 p.n.e.)
  Kryształowe naczynie z Zakros (1700–1450 p.n.e.)


  Reklama