Katedra w Faenzy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Katedra w Faenzy (wł.: Duomo di Faenza) – kościół rzymskokatolicki w Faenzy (Emilia-Romania, Włochy) poświęcony świętemu Piotrowi Apostołowi. Katedra zlokalizowana jest w centrum miasta, przy placu Piazza della Liberta, w pobliżu Urzędu Miasta. Świątynia jest siedzibą diecezji Faenza-Modigliana.

Bazylika San Lorenzo - bazylika we Florencji budowana od roku 1419 do lat 80. XV wieku. Zaprojektował ją florencki architekt Filippo Brunelleschi. Bazylika powstała na miejscu świątyni z okresu romańskiego, założonej w 393 roku.Piotr Apostoł, Szymon Piotr, łac. Petrus, gr. Πέτρος, Petros: "kamień", "fragment skały", odn. do gr. πέτρα, petra: "skała"), aram. כיפא Kefas – Kefa: "skała", cs. Sławny i wsiechwalnyj pierwowierchowny apostoł Pietr – apostoł, uważany przez Kościół katolicki za pierwszego papieża (pontyfikat: ok. 33 r. – ok. 64 r., 13 października, kiedy to miał ponieść męczeńską śmierć lub 29 czerwca 67). Męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego. Jest wymieniany w Modlitwie Eucharystycznej Kanonu rzymskiego.

Budowla[ | edytuj kod]

Nawa główna katedry
Fragment Arki Świętego Emiliana. Zdjęcie Paolo Monti, 1979.

Świątynia jest przykładem architektury renesansu. Została zbudowana według projektu Giuliano da Maiano, architekta i rzeźbiarza związanego głównie z Florencją. Uważa się, że Giuliano da Maiano wzorował się na florenckiej bazylice San Lorenzo. Budowę rozpoczęto w roku 1474. Prace nie zakończyły się co najmniej do roku 1515.

Emilia-Romania (wł. Emilia-Romagna) – region administracyjny w północnych Włoszech, położony nad Morzem Adriatyckim. Region graniczy na północy z Lombardią i Wenecją Euganejską, na zachodzie z Ligurią i Piemontem, a na południu z Toskanią, Marche i San Marino. Stolicą regionu jest Bolonia.Giuliano de Maiano (ur. ok. 1432 w Maiano, zm. 1490 w Neapolu) – włoski architekt, rzeźbiarz, starszy brat Benedetta di Maiano.

Fasada[ | edytuj kod]

Fasada wznosi się nad szerokimi schodami i pozostaje niedokończona. Niewykończone marmurowe elementy odsłaniają ceglany mur.

Wnętrze[ | edytuj kod]

Wnętrze podzielone jest na trzy nawy. Ozdobione jest dziełami sztuki pochodzącymi z okresu renesansu, głównie rzeźbami. Wśród nich wyróżnia się nagrobek świętego Sabina z roku 1468 autorstwa Benedetto da Maiano.

Osoby związane z katedrą[ | edytuj kod]

W katedrze pochowany jest święty Piotr Damiani, patron diecezji Faenza-Modigliana oraz miasta Faenza.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Włoskiej mentalności nigdy tak naprawdę nie odpowiadała architektura gotycka. Stąd włoskie budowle tej tak znacznie różniły się od dzieł powstających we Francji i Niemczech. Z chwilą pojawienia się nowych prądów w nauce, kulturze i obyczajach, artyści włoscy dość szybko odeszli od kanonów poprzedniej epoki a okres przejściowy pomiędzy gotykiem a renesansem (prorenesans) był stosunkowo krótki a jednym z niezbyt licznych przykładów zabytków tego okresu jest kościół San Miniato we Florencji, w mieście, w którym narodziła się sztuka renesansu.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Guida al Diritti del Comune di Faenza 2005 (wł.). [dostęp 2012-05-30].
Warto wiedzieć że... beta

Paolo Monti (ur. 11 sierpnia 1908 w Novarze, zm. 29 listopada 1982 w Mediolanie) – włoski fotograf, uważanym za jednego z najbardziej intelektualnych współczesnych artystów fotografów. We wczesnym okresie jego życia, Monti eksperymentował z abstrakcjonizmem jak również z efektami rozmycia i dyfrkacją. W 1953 roku rozpoczął karierę jak profesjonalny fotograf. Przede wszystkim pracował z reprodukcjami architektonicznymi, które były używane przez magazyny i edytorów książek dla ilustracji. Od 1966 roku Monti zaczął dokumentować centra historyczne włoskich miast.
Florencja (wł. Firenze, MAF: [fiˈrɛnʦe]) – miasto w środkowych Włoszech, nad Arno, u stóp Apeninów, stolica Toskanii i prowincji Florencja, stolica Włoch w latach 1865–1871. W 2006 roku liczyła 366 tys. mieszkańców.

Reklama