Katedra Urakami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Katedra Urakami, także Katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (jap. 浦上天主堂 Urakami tenshudō) – główna świątynia archidiecezji Nagasaki w Japonii.

Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Atak atomowy na Hiroszimę i Nagasaki – jedyne w historii dwa przypadki użycia broni atomowej do działań zbrojnych. Ataków dokonano w 1945 roku: 6 sierpnia o godzinie 8:15 w Hiroszimie, a 9 sierpnia o godzinie 11:02 w Nagasaki.

Oryginalna świątynia, zbudowana w 1895, została kompletnie zniszczona w 1945, w wyniku wybuchu bomby atomowej, który miał miejsce dokładnie nad nią. Była największą katedrą w Azji Wschodniej. Obecna świątynia została zbudowana w 1959 i przebudowana w 1980. Ruiny zniszczonej katedry zostały zachowane jako pomnik wojny.

Postnuklearna Madonna (jap. 被爆マリア像 Hibaku Maria-zō, Hibaku no Maria) lub Maryja Ofiara Wybuchu Atomowego - nazwa fragmentu rzeźby Maryi, uważanej za cudownie ocaloną z ataku atomowego na Nagasaki. Znajduje się w katolickiej Katedrze Urakami w Nagasaki w Japonii. Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

W katedrze znajduje się tzw. „Postnuklearna Madonna” (Hibaku no Maria, 被爆マリア像), górna część drewnianej rzeźby Matki Bożej z 1929, która jakoby cudownie ocalała w ruinach zbombardowanej katedry.

 • Katedra po zniszczeniu w 1945

 • Katedra w 1964 przed przebudową

  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
 • Zachowany fragment dawnej katedry

 • Współczesna katedra

 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Bazylika 26 męczenników japońskich
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.Katedra, kościół katedralny, kościół biskupi (łac. ecclesia cathedralis, z gr. καθέδρα, kathedra - krzesło, siedziba) – główny kościół biskupa diecezjalnego, arcybiskupa (archikatedra) lub patriarchy (kościół patriarchalny), w którym głosi on doktrynę katolicką. Termin stosuje się także do konkatedr i prokatedr. Niekiedy swobodnie jako określenie głównego kościoła miejskiego – nie zawsze jednak największy i najpiękniejszy kościół danej diecezji jest zarazem jej kościołem katedralnym, choćby w przypadku diecezji rzymskiej Bazylika św. Piotra znacznie przewyższa rozmiarami Bazylikę Laterańską. W historii sztuki i kultury utarło się, by ogólnie nazywać katedrami wielkie kościoły romańskie i gotyckie, niekoniecznie stanowiące katedry we właściwym sensie.
  Reklama