Katastrofa rosyjskiego Tu-154 na Morzu Czarnym (2016)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Katastrofa rosyjskiego Tu-154 na Morzu Czarnymwypadek lotniczy, do którego doszło rano w niedzielę 25 grudnia 2016 roku.

Żałoba narodowa – żałoba ogłaszana przez władze państwowe po śmierci wybitnej osobistości (najczęściej związanej z krajem jej ogłoszenia) lub z powodu wielkiej katastrofy. Może być ogłaszana na skutek tragicznych wydarzeń w kraju, w którym ją zarządzono, ale także jako rodzaj hołdu złożonego ofiarom podobnych zdarzeń (zamach, katastrofa naturalna lub inna) poza granicami państwa.OAO Telekompania NTV (rus. ОАО Телекомпания НТВ) - rosyjska stacja telewizyjna, należąca do Gazprom-media. NTV powstała 10 października 1993.

Statek powietrzny[ | edytuj kod]

Samolot Tu-154B-2 o znakach rejestracyjnych RA-85572 (nr seryjny 83A-572) został wyprodukowany w Zakładach Lotniczych „Aviakor” w Kujbyszewie w marcu 1983 i od początku był eksploatowany przez rosyjskie siły powietrzne. Do chwili wypadku wylatał 6689 godzin, ostatni remont przeszedł 29 grudnia 2014, a we wrześniu 2016 obsługę okresową. Dowódcą statku powietrznego był major Roman Wołkow, pilot pierwszej klasy z nalotem ok. 3500 godzin, a drugim pilotem był Aleksandr Rowieński.

Alaksandr Ryhorawicz Łukaszenka biał. Алякса́ндр Рыго́равіч Лукашэ́нка, ros. Алекса́ндр Григо́рьевич Лукаше́нко, Aleksandr Grigorjewicz Łukaszenko; ur. 30 sierpnia 1954 w Kopysiu) – białoruski polityk, prezydent Białorusi od 1994 roku. Prezydent Białoruskiego Komitetu Olimpijskiego od 1997. Oskarżany o praktyki dyktatorskie, łamanie praw człowieka, stosowanie tortur wobec więźniów politycznych i zlecanie zabójstw politycznych.Walerij Michaiłowicz Chaliłow, (ros. Вале́рий Миха́йлович Хали́лов) (ur. 30 stycznia 1952 w Termezie, w Uzbekistanie, zm. 25 grudnia 2016 w okolicach Soczi, w Rosji) – rosyjski kompozytor uzbeckiego pochodzenia. Generał-lejtant od 2010 roku. Kierownik i główny dyrygent Chóru Aleksandrowa w 2016 roku. Kierownik Wojskowej Muzykalnej Służby Rosyjskich Sił Zbrojnych (2002 – 2016) — główny wojskowy dyrygent. Członek Związku Kompozytorów Rosji. Ludowy Artysta Federacji Rosyjskiej (2014). Zginął w katastrofie samolotowej wraz z innymi członkami Chóru Aleksandrowa, lecąc odegrać koncert noworoczny dla rosyjskich żołnierzy w Syrii.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Latakia (arab. اللاذقية Al-Lazikijja, łac. Laodicea ad mare) – jedno z ważniejszych miast portowych w Syrii.
Czas uniwersalny (ang. universal time, UT; Greenwich Mean Time, GMT) – astronomiczny czas słoneczny średni na południku zerowym, za który przyjęto południk przechodzący przez obserwatorium astronomiczne w miejscowości Greenwich, (obecnie jest to dzielnica Londynu w Wielkiej Brytanii). Jest czasem strefowym pierwszej strefy czasowej, od którego liczy się czas pozostałych stref.
Charlie Hebdo – francuski tygodnik satyryczny, ukazujący się co środę, wydawany w Paryżu. Bogato ilustrowany, składa się z licznych kronik, zamieszcza również reportaże na temat sekt, skrajnej prawicy, katolicyzmu, islamizmu, judaizmu, polityki, kultury, etc. Cytując Charba, dyrektora wydawnictwa, redakcja gazety reprezentuje „wszelkie odłamy szeroko rozumianej lewicy, a nawet absenteistów”.
Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej – federalny organ wykonawczy (ministerstwo) w zakresie prowadzenia polityki państwa i zarządzania w dziedzinie obronności, a także koordynowania działań federalnych ministerstw i innych federalnych organów wykonawczych oraz organów wykonawczych podmiotów Federacji Rosyjskiej dotyczących obrony państwa.
Czas moskiewski (ang. Moscow Time, MSK, МСК; ros. Московское время) – strefa czasowa, odpowiadająca czasowi słonecznemu południka 60°E, który różni się o 4 godziny od uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC+4:00).
Port lotniczy Latakia (IATA: LTK, ICAO: OSLK) – międzynarodowy port lotniczy położony w Latakii, w muhafazie Latakia, w Syrii.
Jelizawieta Glinka, ros. Елизавета Петровна Глинка (ur. 20 lutego 1962 w Moskwie, zm. 25 grudnia 2016 opodal Soczi) – rosyjska lekarka specjalizująca się w anestezjologii dziecięcej i medycynie paliatywnej, działaczka humanitarna.

Reklama