Katastrofa lotu Tuninter 1153

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Katastrofa lotu Tuninter 1153 wydarzyła się 6 sierpnia 2005. Podczas lotu z Bari do tunezyjskiej Dżerby silniki samolotu ATR 72 przestały pracować. Gdy próby ponownego ich uruchomienia zawiodły, załoga została zmuszona do wodowania na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Sycylii. Wodowania nie przeżyło 16 osób (15 pasażerów i 1 członek załogi), 23 osoby zostały ranne.

Poniższe tabele przedstawiają wszystkie wypadki i katastrofy lotnicze, w których wzięły udział samoloty pasażerskie należące do linii lotniczych (według roku zdarzenia).Katastrofa lotu Helios Airways nr 522 – katastrofa lotnicza, która wydarzyła się 14 sierpnia 2005 nieopodal stolicy Grecji - Aten. Wszystkie 121 osób przebywających na pokładzie zginęło.

Przebieg lotu[ | edytuj kod]

Lot Tuninter 1153 był jednym z dwóch etapów turystycznego połączenia pomiędzy Tunezją a Włochami: samolot ATR 72 najpierw wykonywał lot nr 152F z Tunisu do Bari, następnie po wymianie pasażerów lot powrotny nr 1153 z Bari do Dżerby.

Lista największych Katastrof lotniczych w historii pod względem liczby ofiar. W rankingu ujęto katastrofy w których liczba ofiar przekroczyła 100 osób.Katastrofa w przestworzach – serial dokumentalno-fabularny produkcji Cineflix (Francja/Kanada), ukazujący kulisy dochodzenia w sprawie katastrof lotniczych.

6 sierpnia 2005 pierwszy etap lotu przebiegł rutynowo. Podczas lotu z Bari do Dżerby, na wysokości 23000 stóp (ok. 7600 m) prawy silnik nagle przestał pracować. Załoga rozpoczęła obniżanie pułapu lotu do 17000 stóp (ok. 5600 m) i podjęła próby ponownego uruchomienia silnika, jednak w niecałe dwie minuty później również lewy silnik przestał pracować. Załoga (z pomocą przebywającego na pokładzie jako pasażer mechanika pokładowego) próbowała uruchomić choć jeden z silników, jednak bezskutecznie. Gdy stało się jasne, że samolot nie ma możliwości dotrzeć do najbliższego lotniska położonego w sycylijskim Palermo, kapitan Chafik al-Gharbi podjął decyzję o wodowaniu samolotu. Załoga posadziła samolot na wodzie w pobliżu przepływających statków, by umożliwić szybką akcję ratunkową, 43 km na północny wschód od Palermo. W zderzeniu z taflą wody ATR 72 rozpadł się na trzy duże części; na wodzie utrzymały się skrzydła i fragment kadłuba, reszta zatonęła.

Symulator lotu – jest to urządzenie lub program komputerowy symulujący zachowanie statku powietrznego w locie oraz ewentualnie w innych fazach. Symulatory lotu mają postać od gier komputerowych do zaawansowanych urządzeń treningowych będących pełnowymiarową, funkcjonalną repliką kokpitu statku powietrznego umieszczoną na platformie hydraulicznej lub wirówce przeciążeniowej symulującej wrażenia ruchowe.Katastrofa lotu West Carribean Airways nr 708 – katastrofa z udziałem linii lotniczych West Caribbean Airways (rejs nr 708), do której doszło we wtorek, 16 sierpnia 2005 roku, w zachodniej części Wenezueli. Na pokładzie znajdowało się 152 pasażerów – w większości francuskojęzyczni mieszkańcy Martyniki, zmierzający do Fort-de-France (na pokładzie znajdował się tylko jeden obcokrajowiec – Włoch) – i ośmioosobowa, kolumbijska załoga.

Ocalały 23 osoby, w tym obaj piloci i jedna z dwóch stewardes; 16 osób, w tym pomagający załodze mechanik pokładowy, poniosło śmierć.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

ATR 42 – samolot pasażersko-transportowy, turbośmigłowy górnopłat krótkiego zasięgu, produkowany przez włosko-francuskie przedsiębiorstwo lotnicze ATR (wł.: Aerei da Trasporto Regionale, franc.: Avions de Transport Régional), używany m.in. przez Eurolot do obsługi rejsów krajowych i zagranicznych. Występują trzy wersje – ATR 42-300, ATR 42-320 i ATR 42-500. Różnią się przede wszystkim zespołem napędowym. W Polsce samoloty ATR użytkuje oprócz Eurolotu (spółki grupy Polskie Linie Lotnicze LOT), także White Eagle Aviation.
ATR 72 – pasażerski samolot turbośmigłowy, produkowany przez włosko-francuskie przedsiębiorstwo lotnicze ATR (wł.: Aerei da Trasporto Regionale, franc.: Avions de Transport Régional), używany na regionalnych trasach przez linie lotnicze m.in. Eurolot, CSA Czech Airlines, Binter Canarias, Alitalia.
Palermo (włoski: Palermo, sycylijski: Palermu lub Palemmu, grecki: Panormos) – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Sycylia, w prowincji Palermo. Panormos powstało już w starożytności, jako kolonia fenicka. Według danych na rok 2009 gminę zamieszkuje 657 936 osób, 4140,6 os./km².
Katastrofa lotu Air France 358 – Airbus A340 linii Air France (lot AF 358 z Paryża do Toronto) w dniu 2 sierpnia 2005 roku rozbił się po lądowaniu w trudnych warunkach atmosferycznych na lotnisku Toronto Pearson International Airport i spłonął po zatrzymaniu.
Dżerba (Dżarba, Jerba) - tunezyjska wyspa na Morzu Śródziemnym, w zatoce Mała Syrta, od czasów rzymskich połączona groblą z kontynentem afrykańskim.
Chorągiewka (właśc. ustawienie śmigła w chorągiewkę) – ustawienie łopat śmigła cięciwą równolegle do napływajacych strug powietrza. Stosuje się to w celu minimalizacji oporów w powietrzu po awarii silnika - aby śmigło nienapędzane przez silnik nie ulegało autorotacji, stawiając tym samym dodatkowy, szkodliwy opór. W przypadku wszystkich samolotów skutkuje to mniejszym opadaniem (większa doskonałość), przy samolotach wielosilnikowych – dodatkowo zmniejsza to niestateczność kierunkową występującą po częściowej awarii napędu.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Reklama