Katastrofa lotu TransAsia Airways 235

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Katastrofa lotu TransAsia Airways 235wypadek samolotu turbośmigłowego typu ATR 72 linii TransAsia Airlines, lecącego z lotniska Songshan w Tajpej do Kinmen, który tuż po starcie spadł do rzeki Jilong w północnej części miasta.

Katastrofa lotu British Midland 92 wydarzyła się 8 stycznia 1989 roku. Boeing 737-400 linii British Midland (lot nr 92), lecący z lotniska Heathrow w Londynie do Belfastu, ze 126 osobami na pokładzie, rozbił się w czasie awaryjnego podchodzenia do lądowania w porcie lotniczym East Midlands w miejscowości Kegworth, na gęsto zalesionym nasypie oddzielającym autostradę M1 (Londyn-Leeds) i drogę A453. W katastrofie zginęło 47 osób, a 79 zostało rannych.Poniższe tabele przedstawiają wszystkie wypadki i katastrofy lotnicze, w których wzięły udział samoloty pasażerskie należące do linii lotniczych (według roku zdarzenia).

Wypadek[ | edytuj kod]

Według tajwańskiej agencji informacyjnej, na podstawie wstępnych odczytów z rejestratorów pokładowych, samolot otrzymał pozwolenie na start o godzinie 10:51. O 10:52:38 włączył się alarm silnika nr 2; pilot wspomniał o tym, że zmniejsza moc silnika nr 1, co powtórzył kilka sekund później, potwierdzając równocześnie zgaśnięcie silnika nr 2. Od 10:53:12 włączył się alarm, sygnalizujący zbyt niską prędkość (co grozi przeciągnięciem). 7 sekund później pilot potwierdził wyłączenie silnika nr 1 i przestawienie śmigła w chorągiewkę; o 10:53:35 podał pierwszy sygnał Mayday i zawiadomił wieżę kontrolną o zgaśnięciu silnika. Od 10:54:09 pilot wzywał do ponownego uruchomienia silnika nr 1; w 34 sekundzie znów włączył się główny alarm, a dwie sekundy później nagranie uległo przerwaniu.

Przeciągnięcie (ang. stall) – w aerodynamice lotniczej – zjawisko znacznego, gwałtownego spadku siły nośnej i gwałtownego przyrostu oporu aerodynamicznego, na skutek zbyt dużego kąta natarcia skrzydła – ściślej przekroczenia krytycznego kąta natarcia skrzydła. Towarzyszy temu na ogół wystąpienie chwilowej, częściowej lub całkowitej utraty sterowności.Lista największych Katastrof lotniczych w historii pod względem liczby ofiar. W rankingu ujęto katastrofy w których liczba ofiar przekroczyła 100 osób.

Samolot 3 minuty i 23 sekundy po otrzymaniu zgody na start uderzył lewym skrzydłem w samochód jadący po wiadukcie i spadł do rzeki. Moment uderzenia został uchwycony przez nagrania kamer samochodowych. Na pokładzie było 5 członków załogi i 53 pasażerów, w tym 31 turystów z Xiamenu (ChRL) i 22 Tajwańczyków. Ratownicy pracowali nad wydobyciem uwięzionych w kadłubie, który był częściowo zanurzony w rzece i najprawdopodobniej odwrócony podwoziem do góry. Dzięki sprowadzeniu ciężkiego sprzętu, w tym dźwigów o odpowiednio dużym udźwigu i zbudowaniu przez wojsko mostu pontonowego, na który mogły wjechać, pod wieczór udało się wydobyć z rzeki część przełamanego na pół samolotu.

Academia Sinica (chiń.: 中央研究院; pinyin: Zhōngyāng Yánjiùyuàn) – największa tajwańska państwowa instytucja naukowa.Mayday (wym. /ˈmeɪ.deɪ/) – komunikat o bezpośrednim zagrożeniu życia używany w łączności radiotelefonicznej i teleksowej; odpowiednik sygnału SOS w radiotelegrafii. Wywodzi się z francuskiego m’aider oznaczającego „pomocy”.

W akcji ratunkowej uczestniczyło łącznie 827 osób, 218 pojazdów i 77 łodzi, w tym zespoły nurków straży, a także zespół do podwodnych poszukiwań archeologicznych z Academii Siniki. W akcję włączone były personel i sprzęt zmobilizowane przez ministerstwo obrony, straż przybrzeżną, siły lotnicze, miast Tajpej, Nowe Tajpej, Keelung i Xinzhu, oraz sąsiadujących powiatów. Wśród użytego sprzętu były dźwigi o nośności 400 i 700 ton, oraz most pontonowy M3; ponad 4000 funkcjonariuszy zostało zmobilizowanych do pomocy.

Keelung (chiń.: 基隆; pinyin: Jīlóng; Wade-Giles: Chi-lung; pe̍h-ōe-jī: Ki-liông) – miasto w północnym Tajwanie. W 2010 roku liczyło 384 134 mieszkańców.ATR 72 – pasażerski samolot turbośmigłowy, produkowany przez włosko-francuskie przedsiębiorstwo lotnicze ATR (wł.: Aerei da Trasporto Regionale, franc.: Avions de Transport Régional), używany na regionalnych trasach przez linie lotnicze m.in. Eurolot, CSA Czech Airlines, Binter Canarias, Alitalia.

Według komunikatu tajwańskiej agencji lotnictwa cywilnego według stanu z 8 lutego, 16:00 czasu lokalnego, odnaleziono 55 osób, w tym 40 ofiar śmiertelnych; pozostałych 15 zostało hospitalizowanych. Trzech osób wciąż nie odnaleziono. Wśród 32 pasażerów z ChRL było trzech rannych i 26 zabitych, dwie zaginione, wśród 22 Tajwańczyków – 11 rannych i 10 zabitych, jeden zaginiony; z pięcioosobowej załogi: jedna osoba ranna i cztery zabite. Dodatkowo dwie osoby zostały ranne na ziemi (jadący taksówką, o którą zahaczyło skrzydło samolotu). Ostatecznie, po 8 dniach poszukiwań odnaleziono ostatnie ciało, trzy km w dół rzeki od miejsca katastrofy; w ostatecznym podsumowaniu, na pokładzie zginęły 43 osoby, 15 zostało rannych

Port lotniczy Tajpej-Songshan (IATA: TSA, ICAO: RCSS) - port lotniczy położony w Songshan, w dzielnicy Tajpej, na Tajwanie.Nowe Tajpej (chiń.: 新北; pinyin: Xīnběi; pe̍h-ōe-jī: Sin-pak) – miasto na Tajwanie, jedno z pięciu miast wydzielonych Republiki Chińskiej.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Śmigło – urządzenie napędowe, przetwarzające energię w postaci momentu obrotowego na pracę ciągu. Zamiana ta jest efektem oddziaływania śmigła na ośrodek go opływający (w zastosowaniach lotniczych – powietrze). Po raz pierwszy zostało użyte jako śruba okrętowa do napędzania statków, a począwszy od 1903 roku służy do napędu statków powietrznych (do napędu sterowców szkieletowych od 1900 roku).
Xiamen (chin. trad.: 廈門; chin. upr.: 厦门; pinyin: Xiàmén; dawniej znane na Zachodzie jako Amoy od wymowy nazwy miasta w dialekcie hokkien) – miasto portowe w południowo-wschodnich Chinach, w prowincji Fujian, nad Cieśniną Tajwańską. W 2010 roku liczba mieszkańców strefy zurbanizowanej wynosiła 636 548. Zespół miejski w 1999 roku liczył 1 289 876 mieszkańców.
Chorągiewka (właśc. ustawienie śmigła w chorągiewkę) – ustawienie łopat śmigła cięciwą równolegle do napływajacych strug powietrza. Stosuje się to w celu minimalizacji oporów w powietrzu po awarii silnika - aby śmigło nienapędzane przez silnik nie ulegało autorotacji, stawiając tym samym dodatkowy, szkodliwy opór. W przypadku wszystkich samolotów skutkuje to mniejszym opadaniem (większa doskonałość), przy samolotach wielosilnikowych – dodatkowo zmniejsza to niestateczność kierunkową występującą po częściowej awarii napędu.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Rejestrator katastroficzny, czarna skrzynka, rekorder awaryjny (ang. Flight Data Recorder) − urządzenie rejestrujące parametry lotu samolotu i zaprojektowane w sposób zwiększający możliwość przetrwania wypadku lotniczego. Zapis ten wykorzystywany jest w celu ustalenia przyczyn i przebiegu nienormalnego zachowania samolotu (w szczególności po katastrofie – do badania jej przyczyn) jednak nie każdy rejestrator danych znajdujący się w samolocie jest czarną skrzynką (np. rejestratory serwisowe).
Xinzhu (chiń.: 新竹; pinyin: Xīnzhú; Wade-Giles: Hsin-chu; pe̍h-ōe-jī: Sin-tek) – miasto w północno-zachodnim Tajwanie. W 2010 roku liczyło 415 344 mieszkańców.
M3 (ozn. ang. M3 Amphibious Rig) – samobieżny most pontonowy produkcji niemieckiej z napędem na wszystkie koła (4×4). Dodatkowo każde z czterech kół jest sterowane, co znacznie zwiększa manewrowość pojazdu.

Reklama