Katastrofa lotu Airblue 202

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Katastrofa lotu Airblue 202katastrofa lotnicza, do której doszło 28 lipca 2010 na wzgórzu Margalla nieopodal Islamabadu w Pakistanie. W wyniku katastrofy zginęły wszystkie 152 osoby na pokładzie.

Poniższe tabele przedstawiają wszystkie wypadki i katastrofy lotnicze, w których wzięły udział samoloty pasażerskie należące do linii lotniczych (według roku zdarzenia).Airbus A321 – samolot pasażerski średniego zasięgu produkowany przez europejskie konsorcjum Airbus w Tuluzie. Airbus A321 jest największym z serii maszyn Airbus A320 Family oraz największym na świecie samolotem pasażerskim średniego zasięgu przewożącym ponad 200 pasażerów. Airbus A321 jest konkurentem dla amerykańskiego Boeinga 737-900 i 900ER.

Samolot[ | edytuj kod]

Katastrofie uległ samolot pasażerski Airbus A321-231 noszący fabryczny numer seryjny 1218. Samolot mógł zabierać na pokład do 185 pasażerów w dwóch klasach. Był napędzany przez dwa silniki turbowentylatorowe IAE V2500 series. Został oblatany w kwietniu 2004 i przekazany przewoźnikowi lotniczemu Airblue od towarzystwa leasingowego ILFC 18 stycznia 2006 Samolot nosił numer rejestracyjny AP-BJB. Maszyna spędziła w powietrzu około 34 tys. godzin i odbyła 13 tys. lotów.

Lista największych Katastrof lotniczych w historii pod względem liczby ofiar. W rankingu ujęto katastrofy w których liczba ofiar przekroczyła 100 osób.Pierwszy oficer (ang. first officer, w skrócie FO lub F/O) – drugi pod względem rangi pilot statku powietrznego (w stosunku do kapitana, tj. pilota-dowódcy, który ma prawną władzę nad statkiem powietrznym). W razie niezdolności kapitana do wykonywania swoich czynności, pierwszy oficer przejmuje władzę nad maszyną.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Kapitan - pilot będący dowódcą statku powietrznego, ostatecznie odpowiedzialny za działania podejmowane przez załogę na pokładzie samolotu oraz za bezpieczeństwo wszystkich pasażerów i pozostałych członków załogi. Zgodnie z prawem odpowiada za wszystkie przypadki naruszenia prawa podczas lotu. Posiada uprawnienia, zgodne z przepisami kraju, wydającego licencję, na dowodzenie ściśle sprecyzowanym typem statku powietrznego, podczas określonych lotów.
Przejście na drugie okrążenie (ang. go-around) – procedura przerwanego lądowania samolotu znajdującego się na końcowej ścieżce podejścia prostej do pasa.
Monsun, (z grec. μουσώνες - zmienny) układ wiatrów, które zmieniają swój kierunek na przeciwny w zależności od pory roku. Są to wiatry sezonowe między oceanem a lądem.
Airblue - pakistańskie prywatne linie lotnicze z siedzibą w Karaczi. Obsługują połączenia krajowe, do krajów azjatyckich oraz do Wielkiej Brytanii. Głównym hubem jest port lotniczy Karaczi.
Islamabad (urdu: اسلام آباد) – stolica Pakistanu od 1966 roku, położona w północno-wschodniej części kraju. Według spisu powszechnego z 2017 roku, Islamabad jest dziewiątym największym miastem Pakistanu.
Silnik turbowentylatorowy to odmiana silnika turboodrzutowego dwuprzepływowego o dużym stosunku dwuprzepływowości (ang. high-bypass turbofan). Wyposażony w dużej średnicy wentylator (pierwszy człon sprężarki), który spręża wstępnie powietrze i które zostaje skierowane na dwa tory:
Leasing – forma finansowania inwestycji (szczególna umowa dzierżawy), umożliwiająca inwestorowi dostęp do dóbr inwestycyjnych bez konieczności zakupu tych dóbr. Leasingodawca (finansujący) na podstawie umowy przekazuje leasingobiorcy (korzystającemu) prawo do korzystania (użytkowania) przedmiotu leasingu za określone płatności w postaci czynszu leasingowego.

Reklama