Katarzyna Pawlak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Katarzyna Pawlak (ur. 8 lipca 1961 w Łodzi) – polska aktorka filmowa i teatralna, dziennikarka radiowa.

Ptaki, ptakom... – polski dramat wojenny z 1976 roku w reż. Pawła Komorowskiego. Adaptacja powieści Wilhelma Szewczyka pod tym samym tytułem.Romans z intruzem – polski dramat wojenny z 1984 roku w reż. Waldemara Podgórskiego na podstawie powieści Wacława Bilińskiego pt. Koniec wakacji.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodziła się w Łodzi. Od dziecka wykazywała uzdolnienia artystyczne, zapowiadała się na świetną pianistkę. Uczęszczała do szkoły muzycznej, do której ukończenia zagrała 11 ról filmowych. Wybrała aktorstwo – w 1985 ukończyła z wyróżnieniem PWSFTviT, mając już kilka ról filmowych na koncie. Debiutowała jako nastolatka w serialu TV dla młodzieży pt. Siedem stron świata w roku 1974. Grała również podczas studiów i to role pierwszoplanowe (Romans z intruzem z 1984). Jej dobrze zapowiadającą się karierę przerwała, jednak poważna choroba (SM), która spowodowała wycofanie się aktorki z zawodu. Założyła stowarzyszenie wspierające niepełnosprawnych "Oazis". Skupiła się na pracy dziennikarki radiowej Radia Łódź (prowadziła m.in. autorską audycję "Radio nocą". W późniejszych latach, coraz bardziej pogrążona w chorobie, zaprzestała jakiejkolwiek działalności zawodowej.

Inna - film psychologiczny dla młodzieży produkcji polskiej w reżyserii Anny Sokołowskiej z 1976. Film jest ekranizacją powieści "Inna?" Ireny Jurgielewiczowej - kontynuacji książki "Ten obcy".Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Stwardnienie rozsiane (łac. sclerosis multiplex, SM, ang. multiple sclerosis, MS) – przewlekła, zapalna, demielinizacyjna choroba ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do wieloogniskowego uszkodzenia (demielinizacji i rozpadu aksonów) tkanki nerwowej.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera (PWSFTviT, nazwa pierwotna: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa) – uczelnia państwowa założona 8 marca 1948 w Łodzi, kształcąca przyszłych aktorów, reżyserów, operatorów filmowych i telewizyjnych, artystów fotografików, montażystów, scenarzystów oraz organizatorów produkcji telewizyjnej i filmowej.
FilmPolski.pl – największa pośród istniejących baz polskich filmów, redagowana w Bibliotece i Ośrodku Informacji Filmowej PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi, przez Jarosława Czembrowskiego. Istnieje od 1990, początkowo udostępniana w Bibliotece PWSFTviT, od marca 1998 również w internecie.
Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Reklama