Katarzyna Kolenda-Zaleska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Katarzyna Teresa Kolenda-Zaleska (ur. 21 listopada 1963) – polska dziennikarka telewizyjna i radiowa, publicystka, prezes Fundacji TVN.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Fakty po Faktach – program publicystyczny nadawany od 5 maja 2008 na antenie TVN24. Emisja rozpoczyna się o godz. 19:25 i trwa nieco ponad 30 minut. Emitowany jest od poniedziałku do piątku, a od stycznia 2010 również w soboty i niedziele.

Życiorys[ | edytuj kod]

Katarzyna Kolenda-Zaleska i ks. Adam Boniecki na III Warszawskich Targach Książki

Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracę dziennikarską rozpoczynała w „Nowohuckim Biuletynie Solidarności”, „Gazecie Krakowskiej” i „Czasie Krakowskim”.

Przekrój – tygodnik społeczno-kulturalny, wydawany w latach 1945-2002 w Krakowie, następnie w Warszawie (2002-2009). Po kolejnej sprzedaży ponownie wydawany był w Krakowie, a jego ostatni numer ukazał się 30 września 2013. Obecnym właścicielem pisma jest Tomasz Niewiadomski.Ciało − polska czarna komedia z 2003 roku w reżyserii Tomasza Koneckiego i Andrzeja Saramonowicza. Premiera tego filmu w Polsce miała miejsce 22 sierpnia 2003 r.

Od 1993 pracowała w Wiadomościach w TVP1, gdzie relacjonowała m.in. wydarzenia w parlamencie i pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i na Ukrainę. Na początku 2003 została reporterką TVN24, a we wrześniu tego samego roku także reporterką Faktów w TVN. Na antenie TVN24 prowadziła program Gość poranny. W 2011 zaczęła prowadzić w TVN24 program Fakty po Faktach.

TOK FM – Pierwsze Radio Informacyjne – polska ponadregionalna stacja radiowa o charakterze informacyjno-publicystycznym, nadawana w siedemnastu miastach Polski: Elblągu, Gdańsku, Gdyni, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Płocku, Radomiu, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu, a także za pośrednictwem Internetu i jako niekodowana z satelity Hot Bird.Rada Etyki Mediów – organizacja powstała 29 marca 1995 z inicjatywy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, na mocy Karty Etycznej Mediów, zajmująca się opiniowaniem zachowań dziennikarzy oraz innych spraw istotnych dla mediów i ludzi związanych zawodowo z mediami.

W latach 2003–2010 prowadziła poranny program na antenie radia Tok FM. Odeszła po tym, jak jej główny pracodawca uznał tę działalność za konkurencyjną.

Publikuje felietony na łamach „Tygodnika Powszechnego”, „Gazety Wyborczej” oraz „Przekroju”. Jest autorką książek: Pielgrzymka 2002 (2002), Zrozumieć papieża. Rozmowy o encyklikach (2003), Benedykt XVI – Pielgrzymka do Polski 2006 (2006). W 2009 zrealizowała dokument Chwilami życie bywa znośne poświęcony Wisławie Szymborskiej. Zagrała epizodyczne role w filmach Ciało (2003) i Idealny facet dla mojej dziewczyny (2009).

Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.Dziennikarz, dziennikarka – osoba zajmująca się przygotowaniem i prezentowaniem materiałów w środkach masowego przekazu.

W 2012 prowadziła program Fakty po Faktach, w którym gościem był m.in. Krzysztof Rutkowski. W ocenie Rady Etyki Mediów poprzez zbyt emocjonalne zachowanie dziennikarka nie zachowała w tej audycji obiektywizmu.

W kwietniu 2016 zastąpiła Bożenę Walter na stanowisku prezesa Fundacji TVN Nie jesteś sam (od 2021 działającej pod nazwą Fundacja TVN).

Fakty – polski program informacyjny telewizji TVN nadawany od 3 października 1997 codziennie o godz. 19:00 (do 1 maja 1998 Fakty nadawano o godzinie 19:30) na kanałach TVN i TVN24 BiS oraz w rozdzielczości HDTV (1920x1080 z przeplotem) na kanale TVN HD i TVN24 HD. Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Idealny facet dla mojej dziewczyny – polski film komediowy z 2009 roku w reżyserii Tomasza Koneckiego, na podstawie scenariusza Andrzeja Saramonowicza. W głównych rolach wystąpili Marcin Dorociński i Magdalena Boczarska. Zdjęcia powstały w Warszawie i Częstochowie w okresie od 5 sierpnia do 4 października 2008.
Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
21 listopada jest 325. (w latach przestępnych 326.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 40 dni.
Tygodnik Powszechny” – ukazujący się od 1945 r. tygodnik katolicki o tematyce społeczno-kulturalnej, założony przez kardynała Adama Stefana Sapiehę.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Reklama