Katarzyna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Katarzyna – imię żeńskie pochodzące od greckiego słowa katharós „czysty”, „bez skazy”. Do Polski imię to trafiło za pośrednictwem łaciny.

Katarzyna Janowska – polska dziennikarka, od lipca 2011 p.o. dyrektora TVP Kultura, wcześniej m.in. dyrektor kanału nTalk i była redaktor naczelna magazynu Przekrój.Katarzyna Kołeczek (ur. 30 listopada 1984 w Warszawie) – polska aktorka. W 2008 ukończyła PWST w Warszawie. Aktorka Teatru Polskiego w Warszawie.

Imię znane w Polsce już w średniowieczu w formach Kachna, Kata, Katarzena, Katarzyna, Katerzena, Katerzyna, Katuszka. W dawnych polskich dokumentach pojawia się od XII w., a co najmniej od XV w. przez kolejne stulecia znajduje się w pierwszej trójce najchętniej nadawanych imion żeńskich, z wyjątkiem XIX w., kiedy była uważana za imię przestarzałe. Jej powrót do grupy najchętniej nadawanych imion wzrósł w latach 60. XX w. Katarzyna zyskała wówczas dużą popularność, która w dalszych dekadach malała. Jednak w XXI wieku imię to nosi nadal ponad 600 tysięcy Polek w różnym wieku i jest to jedno z trzech najczęściej spotykanych imion po Annie i Marii.

Katarzyna Janina Łaniewska-Błaszczak (ur. 20 czerwca 1933 w Łodzi) – polska aktorka teatralna i filmowa, działaczka opozycji antykomunistycznej w PRL.Katarzyna Zofia Klich (ur. 11 maja 1973 w Poznaniu) – polska wokalistka popowa. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.

Statystyka[ | edytuj kod]

Wśród imion nadawanych nowo narodzonym dzieciom w 2009 r. Katarzyna zajmowała 32. miejsce w grupie imion żeńskich. W 2010 roku było siódme co do popularności imię w Polsce (trzecie wśród imion żeńskich), noszone przez niespełna 600 tys. osób.

Katarzyna Kępka (ur. 22 września 1982 w Warszawie) – polska prezenterka telewizyjna i aktorka. Znana głównie jako była prowadząca programy rozrywkowe w telewizji Viva Polska.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.

W roku 2019 imię Katarzyna spadło na 58. miejsce w popularności nadawanych imon żeńskich. W 2019 roku nadano nowo narodzonym dziewczynkom imię Katarzyna już tylko 702 razy czyli ośmiokrotnie zmnieszyła się jego wybieralność w ciągu 20 lat.

W 2019 roku imię Katarzyna nosiło w całej Polsce 609 363 Polek co daje temu imieniu 3 miejsce po Annie i Marii a przed Małgorzatą (4 miejsce).

Katarzyna Cichopek (ur. 7 października 1982 w Warszawie) – polska aktorka, tancerka i prezenterka telewizyjna. Popularność zyskała dzięki roli Kingi Zduńskiej w serialu "M jak miłość" oraz dzięki udziałowi w programach: "Taniec z gwiazdami", "Jak Oni Śpiewają?" i "Tylko nas dwoje".Katja Seizinger (ur. 10 maja 1972 w Datteln) – niemiecka narciarka alpejska, reprezentantka klubu SC Halblech. Trzykrotna złota medalistka olimpijska, dwukrotna mistrzyni świata, dwukrotna zdobywczyni Pucharu Świata.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Katarzyna Aleksandryjska, cs. Wielikomuczenica Jekatierina (ur. ok. 282, zm. ok. 300) – męczennica chrześcijańska, jedna z Czternastu Świętych Wspomożycieli, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego.
Język litewski (lit. lietuvių kalba) - język z zespołu wschodniobałtyckiego języków bałtyckich, wchodzących w skład języków bałtosłowiańskich, którym posługuje się ok. 5 mln osób. Oprócz Litwy językiem tym posługują się Litwini zamieszkujący na zachodzie Białorusi i północno-wschodniej Polsce (Suwalszczyzna), a także w Rosji, Łotwie oraz emigranci w USA, Kanadzie, Australii, Niemczech. Jest językiem urzędowym Litwy.
Katarzyna Zawidzka (ur. 1961 w Gorzowie Wielkopolskim) – modelka, wielokrotna uczestniczka konkursów piękności w Polsce i na świecie.
Katarzyna del Ricci, właśc. Alessandra Lucrezia Romola (ur. 23 kwietnia 1522 we Florencji, zm. 2 lutego 1590 w Prato) – święta Kościoła katolickiego, mistyczka, wizjonerka, stygmatyczka.
Kajsa Kling (ur. 25 grudnia 1988 w Åre) — szwedzka narciarka alpejska. Uczestniczka Igrzysk Olimpijskich 2010, na których zajęła 26 miejsce w slalomie gigancie. 28 grudnia 2010 w Semmering uległa wypadkowi, który wykluczył ją z zawodów do końca sezonu. Pierwsze zwycięstwo w zawodach FIS osiągnęła 20 kwietnia 2009 w Vemdalen, a pierwszy raz została sklasyfikowana 17 grudnia 2003 w rodzinnej miejscowości. W 2007 wystąpiła na mistrzostwach świata, ale nie ukończyła żadnej konkurencji. Ma 4 rodzeństwa. Reprezentuje klub Åre SK.
Katarzyna Aragońska (ur. 16 grudnia 1485 w Alcalá de Henares, zm. 7 stycznia 1536 w Kimbolton) – królewna aragońska i kastylijska, księżna Walii w latach 1499–1509 i 1533–1536, królowa Anglii w latach 1509–1533 jako pierwsza żona Henryka VIII Tudora, regentka Anglii w roku 1513, matka Marii I.
Catherine Zeta-Jones (ur. 25 września 1969 w Swansea jako Catherine Jones) – brytyjska aktorka filmowa, mieszkająca w Stanach Zjednoczonych. Laureatka Oscara za drugoplanową rolę w filmie Chicago.

Reklama