Katapultowanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pilot katapultuje się z F-16

Katapultowanie – sposób awaryjnego opuszczania samolotu (lub innego aparatu latającego) przez członka załogi, który wraz z fotelem zostaje wyrzucony z kabiny za pomocą specjalnego mechanizmu napędzanego gazami z ładunku prochowego lub silnika rakietowego. Po oddzieleniu się pilota od fotela następuje automatyczne otwarcie spadochronu, po czym pilot może wylądować z jego pomocą na ziemi.

Kokpit (kabina pilota) – w lotnictwie wydzielone pomieszczenie statku powietrznego przeznaczone dla załogi pilotów, sterujących jego lotem. Znajdują się tu wszystkie urządzenia służące do sterowania samolotem, znajdujące się w samolocie wyposażonym również w inne pomieszczenia.Samolot – statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), utrzymujący się w powietrzu dzięki wytwarzanej sile nośnej za pomocą nieruchomych, w danych warunkach względem statku, skrzydeł. Ciąg potrzebny do utrzymania prędkości w locie poziomym wytwarzany jest przez jeden lub więcej silników.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • fotel wyrzucany
  • kabina oddzielana
  • F-16 Fighting Falcon (ang. Walczący Sokół) – samolot wielozadaniowy zaprojektowany przez amerykańską wytwórnię General Dynamics. Od 1993 produkowany przez Lockheed Corporation, obecnie Lockheed Martin. Od drugiej połowy lat 70 XX w. do 2007 wyprodukowano 4459 egzemplarzy.Spadochron lotniczy - spadochron używany przez załogi samolotów w razie awarii i konieczności opuszczenia samolotu przez załogę, jest spadochronem siedzeniowym, otwieranym samoczynnie po katapultowaniu lub wyskoku z samolotu. Spadochron lotniczy jest również spadochronem ratowniczym.
    Warto wiedzieć że... beta

    Fotel wyrzucany (katapulta) – system ratunkowy stosowany głównie w samolotach wojskowych, przeznaczony do szybkiej ewakuacji załogi samolotu w przypadku utraty jego własności lotnych, poprzez wystrzelenie fotela członka załogi za pomocą zainstalowanego pod nim ładunku pirotechnicznego, najczęściej silnika rakietowego. Fotel po wyrzuceniu go z kabiny oddziela się od lotnika, uwalniając spadochron ratowniczy.

    Reklama