Kasztelania krakowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Kasztelanowie krakowscy)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kasztelania krakowskakasztelania mieszcząca się niegdyś w województwie krakowskim, z siedzibą (kasztelem) w Krakowie.

Starosta – urząd związany z zarządzaniem jednostką administracyjną. W Polsce urząd starosty został wprowadzony podczas panowania króla Wacława II (1291-1305) z czeskiej dynastii Przemyślidów w celu sprawniejszego zarządzania krajem. Stanowisko to na przestrzeni lat zmieniało swoje znaczenie i funkcje, znane jest też w sąsiednich krajach. Obecnie w Polsce funkcja starosty oznacza osobę kierującą powiatem. Marek Jerzy Minakowski (ur. 13 czerwca 1972 w Olsztynie) – polski filozof, historyk i genealog. Doktor nauk humanistycznych z zakresu filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego (1998).

Kasztelanowie krakowscy[ | edytuj kod]

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • lista polskich herbów szlacheckich
 • urzędy senatorskie
 • senat (I Rzeczpospolita)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Marek Minakowski, Senat I RP, Wielka Genealogia Minakowskiego, Sejm-Wielki.pl [dostęp 2021-06-11].
  2. Polski słownik biograficzny, t. T. 1–53 [dostęp 2021-07-09] (pol.).
  Kasztel (łac. castellum) – staropolska nazwa zamku lub jego głównej części w postaci warownego budynku mieszkalnego, zajmowanego przez kasztelana lub pana feudalnego, często (szczególnie na Słowacji) stosowana jako określenie renesansowego dworu obronnego.Polski Słownik Biograficzny (PSB) – wielotomowa publikacja mająca na celu gromadzenie biografii zasłużonych, nieżyjących już osób związanych z Polską (również z Wielkim Księstwem Litewskim, z Rzecząpospolitą Obojga Narodów i ich lennami), mieszkających czy działających w kraju i za granicą – od czasów legendarnego Popiela począwszy, aż do roku 2000.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kasztelania, okręg grodowy – jednostka administracyjna podziału terytorialnego średniego szczebla w średniowiecznej Polsce wchodząca w skład danej ziemi lub prowincji, ośrodkiem kasztelanii był kasztel (zamek lub znaczący gród); kasztelania odpowiadała późniejszemu (od XV w.) powiatowi.

  Reklama