• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kasjan z Tangeru

  Przeczytaj także...
  Kult świętych – w katolicyzmie i prawosławiu szczególny szacunek do osób uważanych za zbawione, oraz do świętych aniołów, którzy stawiani są za wzór dla wszystkich żyjących. Do świętych można zwracać się z prośbą o wstawiennictwo do Boga.Aurelius Prudentius Clemens - rzymski poeta chrześcijański, urodzony w prowincji Tarraconensis (obecnie północna Hiszpania) w 348 r. n.e. Zmarł prawdopodobnie w Hiszpanii, krótko po 405 r. n.e., być może około 413 r. n. e.
  Tanger albo Tangier (arab. طنجة, łac. Tingis z tamazight tingis = "bagna") – miasto w północno-zachodnim Maroku w Zatoce Tangerskiej, ośrodek administracyjny prowincji Tangeru, port nad Cieśniną Gibraltarską. Liczy około 670 tys. mieszkańców.

  Kasjan z Tangeru – żyjący w III lub IV wieku święty Kościoła katolickiego.

  Szczegóły życia jak i męczeńskiej śmierci Kasjana z Tangeru, mimo iż samą postać otacza niesłabnący od wieków kult, zostały zapomniane i brak pewnych źródeł historycznych dla ich odtworzenia. Według anonimowych i niepotwierdzonych badaniami zapisków hagiograficznych był urzędnikiem, którego według przekazów śmierć miała związek z protestem jaki wyraził na wieść o skazaniu Marcelego z Tangeru.

  Martyrologium – w Kościele katolickim i w prawosławiu, uporządkowana chronologicznie księga liturgiczna zawierająca informacje o męczennikach, świętych, błogosławionych i obchodzonych uroczystościach.Dies natalis (łac. dzień narodzin) – obyczaj wywodzący się z rzymskiego zwyczaju wspominania śmierci bliskich zmarłych (łac. anniversarium), przejęty przez chrześcijan, któremu nadali oni odmienne znaczenie i charakter.

  Poniósł śmierć w Tangerze jako jeden z „Żołnierzy Chrystusa” 3 grudnia. Jest wspominany przez Martyrologium Rzymskie jako święty w dzienną rocznicę śmierci.

  Aurelius Prudentius Clemens poświęcił mu strofy czwartej części Peristephanon („O wieńcach”).

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • wstawiennictwo świętych
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 3: H-Ł. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 1997, s. 443. ISBN 83-7097-464-3.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Kasjan, męczennik z Tangeru
 • Wspomnienie – w liturgii katolickiej dzień obchodów w roku liturgicznym o randze mniejszej niż święto. Dzień obchodów wspomnienia wyznacza data lub kalendarz liturgiczny (→święta ruchome). Hagiografia (gr. hagios = święty, graphein = pisać) – dział piśmiennictwa religijnego zapoczątkowany w starożytności (za czasów pierwszych chrześcijan, prawdopodobnie w Rzymie), który obejmuje żywoty świętych, legendy z nimi związane oraz opisy cudów, a także nauka pomocnicza w badaniach historycznych - wiedza o pismach hagiograficznych.
  Warto wiedzieć że... beta

  O. Henryk Fros SJ (ur. 18 stycznia 1922 w Rybniku, zm. 24 kwietnia 1998 w Krakowie) – polski jezuita, teolog, badacz literatury hagiograficznej, mediewista.
  Wstawiennictwo świętych – doktryna występująca w części wyznań chrześcijańskich, przede wszystkim katolickich i prawosławnych, zakładająca możliwość wstawiennictwa zbawionych zmarłych w modlitwach zanoszonych do Boga oraz uznająca zanoszenie próśb przez wiernych w formie modlitwy skierowanej do świętego o wstawiennictwo u Boga. W pobożności katolickiej i prawosławnej występują tzw. patroni, uchodzący za posiadających szczególną skuteczność wstawienniczą w danych problemach.
  Franciszek Sowa (ur. 1946) – polski językoznawca. Starszy wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku. Współautor z Henrykiem Frosem Księgi imion i świętych.
  Święty – stosowane przez chrześcijan określenie osoby w sposób wybitny realizującej określone, specyficzne dla nich wartości. Święci pełnią funkcję wzorca osobowego i są otaczane kultem.
  Marceli, męczennik z Tangeru, cs. Muczenik Markel Afrikanskij (Tanżerskij) (zm. 298 w Tangerze) – afrykański męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego, ewangelickiego i prawosławnego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.