Kasjan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kasjanimię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od nazwiska rodu rzymskiego Cassianus. Imię to nosiło około dwunastu świętych i błogosławionych.

Teolog – specjalizacja akademicka, której tematem jest systematyczne, wykorzystujące metody filozoficzne, historyczne i in., studium objawionych prawd religijnych dotyczących Boga oraz Jego relacji do świata, w myśl maksymy (łac.) fides quaerens intellectum - wiara szukająca zrozumienia. Najczęściej związana z chrześcijaństwem. Poprzez zapożyczenie, czasem teologami nazywa się nauczycieli innych religii, jak judaizm czy islam.Ród – grupa społeczna oparta na wspólnocie krwi, obejmująca rodziny wywodzące swe pochodzenie od wspólnego przodka. Więź wewnętrzną rodu u większości ludów pierwotnych oraz w bardziej rozwiniętych ustrojach stanowiło pochodzenie ojcowskie. Ród jest pojęciem nadrzędnym w stosunku do rodziny, składa się bowiem z wielu rodzin posiadających niejednokrotnie inne nazwiska.

Kasjan obchodzi imieniny 13 marca, 26 marca, 4 maja, 23 lipca, 5 sierpnia,7 sierpnia, 13 sierpnia i 3 grudnia.

Święci o tym imieniu:

 • Kasjan z Tangeru - męczennik
 • Kasjan z Imoli (IV wiek) – nauczyciel, zabity rylcami do pisania przez swoich uczniów-pogan.
 • Jan Kasjan (360-435) – kapłan chrześcijański, teolog, święty.
 • Kasjan z Nantes (1607-1638) – franciszkanin, męczennik.
 • Kasjan Sakowicz (1578-1647) – działacz cerkiewny i pisarz polemista, później kapelan w klasztorze augustynianów w Krakowie
 • Żeński odpowiednik: Kasjana

  Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.Kasjan z Nantes (ur. 14 stycznia 1607 we Francji, zm. 5 sierpnia 1638 w Gonder) – misjonarz, zakonnik Braci Mniejszych Kapucynów, męczennik, błogosławiony Kościoła katolickiego.

  Zapoznaj się również z:

 • Kasjan (województwo lubelskie)
 • Kasjany – miejscowość w Polsce
 • Saint-Cassien (Dordogne)
 • Saint-Cassien (Isère)
 • San Cassiano
 • Saint-Cassien – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania-Limousin-Poitou-Charentes, w departamencie Dordogne.Jan Kasjan, cs. Prepodobnyj Kassian Rimljanin (ok. 360, zm. ok. 435 w Marsylii) – mnich, teolog, asceta, popularyzator monastycyzmu i ascetyzmu wschodniego w Kościele zachodnim. Założyciel jednej z pierwszych wspólnot monastycznych w Europie Zachodniej. Wliczany w poczet Ojców Pustyni i Kościoła, święty Kościoła wschodniego, oraz nieoficjalnie Kościoła zachodniego.
  Warto wiedzieć że... beta

  13 sierpnia jest 225. (w latach przestępnych 226.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 140 dni.
  Kasjany – kolonia kolonii Kapitańszczyzna w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Narewka.
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Kasjan – nieoficjalna nazwa części wsi Siennica Nadolna w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim, w gminie Krasnystaw.
  Zakon Braci Mniejszych (łac. Ordo Fratrum Minorum, siglum: OFM, pot. franciszkanie, franciszkanie brązowi) – katolicka wspólnota zakonna z grupy zakonów żebrzących. Założona w 1209 przez św. Franciszka z Asyżu. Jeden z największych zakonów katolickich (ponad 13 tys. braci). Do wspólnoty należą na równych prawach zarówno kapłani, jak i bracia laicy. Kościół zalicza Braci Mniejszych do instytutów kleryckich.
  San Cassiano – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Apulia, w prowincji Lecce. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia św. Kasjana.
  Święty (hebr. qodesz lub kodesz oznacza oddzielony) – stosowane przez chrześcijan określenie człowieka w sposób wybitny realizującego określone specyficzne dla nich wartości - często pełniący funkcję wzorca osobowego lub wręcz otaczany kultem. Mianem świętego określa się zazwyczaj męczenników za wiarę, mistyków, ludzi o wielkiej pobożności, często założycieli bractw religijnych i zakonów, ale też filozofów i kapłanów.

  Reklama