Kasia Klich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kasia Klich, właśc. Katarzyna Zofia Klich-Płocica (ur. 11 maja 1973 w Poznaniu) – polska wokalistka popowa. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.

Krajowe Eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji 2004 – polskie selekcje do 49. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbył się w Abdi İpekçi Arena w Stambule (Turcja). Finał eliminacji odbył się 24 stycznia 2004 roku w Studiu 5 w siedzibie TVP przy ul. Woronicza 17, a wygrał je zespół Blue Café z utworem „Love Song”.XLV Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu odbył się w dniach 13-15 czerwca 2008. 46 lat od pierwszej edycji, pozostaje najpopularniejszym festiwalem polskiej muzyki rozrywkowej w kraju. Program 45. edycji KFPP został skonstruowany według dotychczasowej formuły (3 dni, konkursy premier, debiutów, Superjedynki i Kabareton). Ostatni dzień zamknął koncert przypominając 45-letnią historię Festiwalu. Nowym elementem były recitale gwiazd rozpoczynające kolejne dni - Maryli Rodowicz, Beaty Kozidrak i Ryszarda Rynkowskiego.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie studiowała na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej.

Kariera[ | edytuj kod]

Pojawiała się gościnnie w nagraniach innych wykonawców, m.in. w utworze „Ta sama miłość” zespołu Pod Budą z 1995 roku czy w przeboju „Dżu-dżu” Krzysztofa Kasowskiego. Pisała teksty piosenek dla żeńskiej grupy Taboo pod koniec lat 90., a od 1999 roku śpiewała w grupie Yak!.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Wiosną 2002 roku zadebiutowała singlem „Lepszy model”, który stał się przebojem w Polsce. W sierpniu wydała debiutancką płytę studyjną, także zatytułowaną Lepszy model, której producentem i współtwórcą był Jarosław Płocica, partner życiowy Klich. Kolejnymi singlami z płyty były piosenki: „Będę robić nic” i „Nie dbam o jutro”. Piosenkarka została trzykrotnie nominowana do Nagrody Fryderyk, ostatecznie zdobywając statuetkę w kategorii „nowa twarz fonografii”.

Związek Producentów Audio-Video (ZPAV) – polskie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów. Przewodniczącym zarządu jest Andrzej Puczyński.Viva Polska, zapisywane graficznie jako VIVA Polska – stacja telewizyjna o profilu muzyczno-rozrywkowym uruchomiona 10 czerwca 2000. Należy do MTV Networks i jest jednym z dwóch kanałów muzycznych należących do tej spółki (drugi to MTV). Jest polską wersją międzynarodowej Vivy.

Jesienią 2003 roku wydała drugą płytę studyjną zatytułowaną Kobieta-szpieg, za której produkcję odpowiadał Yaro. Album promowany był przez single „Pies ogrodnika” i „Calvados”. W 2004 roku z utworem „Let Me Introduce” uczestniczyła w krajowych eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji. W finale, rozgrywanym 24 stycznia, zajęła ósme miejsce.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.

W 2006 roku, po dłuższej przerwie w karierze, wydała trzecią płytę studyjną zatytułowaną Zaproszenie, która stylistycznie prezentowała mniej komercyjne brzmienie w porównaniu z poprzednimi albumami artystki. Płyta promowana była przez single: „Toksyczna miłość” i „Kto uratuje”, w której gościnnie pojawił się DonGURALesko.

Yaro, właściwie Jarosław Płocica (ur. 18 kwietnia 1970 w Poznaniu) – polski raper i producent muzyczny. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Nagroda Muzyczna „Fryderyk” – nagrody muzyczne przyznawane w Polsce od roku 1995. Od 1999 przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina.

W czerwcu 2008 Klich wydała i współprodukowała czwarty album studyjny zatytułowany Porcelana, wydany przez Agorę. Z tytułowym utworem zgłosiła się do konkursu „Premier” na 45. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na którym zajęła szóste miejsce. W październiku wywołała skandal, publikując na swojej stronie internetowej wpis sugerujący, jakoby rozważała popełnienie samobójstwa. Niedługo później Yaro opublikował opinię na temat polityki, jaką rządzą się duże, komercyjne stacje radiowe w Polsce. Sprowokowało to dyskusję medialną na temat jakości utworów granych przez polskie rozgłośnie radiowe.

Donguralesko (zapisywane jako donGURALesko lub DonGuralEsko), właściwie Piotr Górny (ur. 8 marca 1980 w Poznaniu), znany również jako Gural, Guraal, DGE, DJ Dziadzior, Giovanni Dziadzia, Dziadzia Giovanni, Osieroconych Płyt Selektor – polski raper i producent muzyczny. Działa na polskiej scenie hip-hopowej od 1994 roku i jest członkiem takich grup muzycznych jak Rapscalion X, Killaz Group, Super Grupa, K.A.S.T.A., PDG Kartel oraz GTW. Donguralesko współpracował z takimi wykonawcami jak Tede, Sido, DJ Kostek, Matheo, Paluch, Miodu, Waldemar Kasta, VNM, Wdowa, Brahu, Pih, Rafi, Shellerini, Fokus, Grubson czy Pezet.Muzyka pop – ogólnie muzyka popularna, termin ten jest jednak wieloznaczny, w najszerszym sensie oznacza każdy rodzaj muzyki rozrywkowej, niezależnie od jej charakteru.

W latach 2008–2009 zasiadała w jury programu rozrywkowego VIVA Polska Hot or Not. W 2014 roku wydała singiel „W tobie tonę”, do którego nagrała teledysk z gościnnym udziałem Michaliny Olszańskiej.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – najstarsza wyższa uczelnia działająca na Górnym Śląsku.

Reklama