Kasari (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kasari (est. Kasari jõgi) – rzeka w zachodniej Estonii. Rzeka wypływa z okolic wsi Rabivere w gminie Kohila. Uchodzi do zatoki Matsalu na terenie Parku Narodowego Matsalu. Ma długość 131,4 km i powierzchnię dorzecza 3213 km². Głównymi dopływami są: Vardi, Luiste, Vigala, Allika, Vanamõisa, Liivi, Penijõgi, Tuudi.

Luiste (est. Luiste jõgi) – rzeka w zachodniej Estonii. Wypływa z okolic wsi Loodna w gminie Märjamaa. Wpada do rzeki Kasari parę kilometrów na południe od wsi Teenuse. Ma długość 15,6 km i powierzchnię dorzecza 40,3 km².Tuudi (est. Tuudi jõgi) – rzeka w zachodniej Estonii. Rzeka wypływa z okolic wsi Tuhu w gminie Lihula. Wpada do rzeki Kasari parę kilometrów na północ od wsi Kirikuküla na terenie Parku Narodowego Matsalu. Ma długość 26,6 km i powierzchnię dorzecza 195,7 km².

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Estonii
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kasari jõgi (est.). Keskkonnaregister. [dostęp 2016-03-06].
  2. Veekogu: Kasari jõgi VEE1107000 (est.). Keskkonnainfo. [dostęp 2016-03-06].
  Vanamõisa (est. Vanamõisa jõgi) – rzeka w zachodniej Estonii. Rzeka wypływa z okolic wsi Lõpe w gminie Koonga. Wpada do rzeki Kasari w okolicy wsi Seira. Ma długość 23,2 km i powierzchnię dorzecza 141,4 km².Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.
  Warto wiedzieć że... beta

  Vigala (est. Vigala jõgi) – rzeka w zachodniej Estonii. Rzeka wypływa z okolic wsi Linnaaluste w gminie Kehtna. Przepływa przez miasto Rapla. Wpada do rzeki Kasari. Ma długość 103,3 km i powierzchnię dorzecza 1577,2 km².
  Liivi (est. Liivi jõgi) – rzeka w zachodniej Estonii. Rzeka wypływa z okolic wsi Rehemäe w gminie Nissi. Wpada do rzeki Kasari w okolicy wsi Laiküla na terenie Parku Narodowego Matsalu. Ma długość 47,6 km i powierzchnię dorzecza 252,7 km².
  Allika (est. Allika jõgi) – rzeka w środkowej Estonii. Wypływa z okolic wsi Pereküla w prowincji Parnawa. Uchodzi do rzeki Kasari w gminie Martna, Läänemaa na północ od wsi Seira. Ma długość 27,8 km i powierzchnię dorzecza 59,2 km².

  Reklama