Kary Mullis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kary Banks Mullis (ur. 28 grudnia 1944 w Lenoir, zm. 7 sierpnia 2019 w Newport Beach) – amerykański biochemik, wynalazca reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR), fundamentalnej dla biologii molekularnej techniki, pozwalającej na kopiowanie specyficznych sekwencji DNA. Za pracę w tej dziedzinie Kary Mullis otrzymał w 1993 Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii, którą dzielił z Michaelem Smithem.

Kontaminacja (łac. contaminatio - zetknięcie, zbrukanie) - skażenie danego materiału lub terenu obcymi czynnikami, zwłaszcza biologicznymi.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Kontrowersje[ | edytuj kod]

W rozmowie z Albertem Hofmannem wyznał, że odkrycie reakcji łańcuchowej polimerazy zawdzięcza po części LSD. W wywiadzie opublikowanym we wrześniowym wydaniu California Monthly (1994), Mullis powiedział, że „w latach sześćdziesiątych i wczesnych siedemdziesiątych XX wieku zażywałem dużo LSD, podobnie jak inni pracownicy Uniwersytetu Berkeley. Było to doświadczenie otwierające umysł. Dużo ważniejsze niż jakiekolwiek zajęcia, w których brałem udział”.

Science – recenzowane czasopismo naukowe wydawane przez American Association for the Advancement of Science. Ukazuje się jako tygodnik ilustrowany.San Diego – miasto w Stanach Zjednoczonych w stanie Kalifornia położone nad Oceanem Spokojnym oraz siedziba hrabstwa o tej samej nazwie.

W 1995 był jednym z konsultantów obrony O.J. Simpsona. W sprawie o morderstwo, określanej mianem procesu stulecia, policja korzystała z analizy DNA metodą PCR. W tym czasie nie była ona jeszcze standardową metodą wykorzystywaną w genetyce sądowej i nie istniały ściśle określone procedury postępowania. Policja popełniła szereg błędów podczas zabezpieczania śladów na miejscu zdarzenia, jak również podczas ich przechowywania. W efekcie tych działań materiał nie był należycie zabezpieczony przed degradacją i kontaminacją. Kary Mullis był na liście biegłych sądowych obrony, której strategia zakładała podważenie przez niego sposobu w jaki wykorzystano jego metodę. Ostatecznie nie zdecydowano się na jego przesłuchanie, ze względu na obawy przed podważeniem wiarygodności Mullisa w związku z nadużywaniem przez niego alkoholu i narkotyków.

Michael Smith (ur. 26 kwietnia 1932 w Blackpool, zm. 4 października 2000 w Vancouver) – kanadyjski chemik pochodzenia brytyjskiego, laureat Nagrody Nobla.Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley (University of California, Berkeley), skrótowo nazywany UC Berkeley lub po prostu Berkeley czy Cal – najstarszy i najważniejszy spośród dziesięciu kampusów Uniwersytetu Kalifornijskiego. Położony w Berkeley w Kalifornii nad Zatoką San Francisco.

Kary Mullis był wielobarwną postacią. Podważał zarówno istnienie globalnego ocieplenia, jak i dziury ozonowej. Uważał też, że nie ma wystarczających dowodów, by twierdzić że AIDS jest wywoływany przez wirusa HIV. Był zdania, że pacjenci leczeni azydotymidyną są zwyczajnie truci. Był również założycielem firmy sprzedającej biżuterię z DNA znanych osób i orędownikiem astrologii. W 1998 wydał książkę autobiograficzną pod tytułem Dancing Naked in the Mind Field, w której zawarł wiele ze swoich kontrowersyjnych opinii.

Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Był zapalonym surferem. Za pieniądze uzyskane dzięki wynalezieniu metody PCR przeniósł się do San Diego, gdzie osiedlił się w pobliżu znanego surferskiego spotu na plaży Windansea Beach.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Dreher High School grad who revolutionized DNA has died. (ang.) charlotteobserver.com, 2019-08-09 [dostęp 2019-08-09]
 2. The Nobel Prize in Chemistry 1993. (ang.) nobelprize.org [dostęp 2019-08-10]
 3. Ann Harrison: LSD: The Geek's Wonder Drug?. W: Wired [on-line]. Wired, 2006-01-16. [dostęp 2008-03-11]. Cytat: Like Herbert, many scientists and engineers also report heightened states of creativity while using LSD. During a press conference on Friday, Hofmann revealed that he was told by Nobel-prize-winning chemist Kary Mullis that LSD had helped him develop the polymerase chain reaction that helps amplify specific DNA sequences.
 4. Russell Schoch. Q&A – A Conversation with Kerry Mullis. „California Monthly”. 1 (105), s. 20, wrzesień 1994. Berkeley, CA: California Alumni Association. [dostęp 2008-03-11]. 
 5. Dylan Loeb McClain, Kary B. Mullis, 74, Dies; Found a Way to Analyze DNA and Won Nobel, „The New York Times”, 15 sierpnia 2019, ISSN 0362-4331 [dostęp 2020-02-22] (ang.).
 6. J Cohen, Genes and behavior make an appearance in the O. J. trial, „Science”, 268 (5207), 1995, s. 22–23, DOI10.1126/science.7701333, ISSN 0036-8075 [dostęp 2020-02-22] (ang.).c?
 7. Column: Barry Scheck on the O.J. trial, DNA evidence and the Innocence Project, Los Angeles Times, 18 czerwca 2014 [dostęp 2020-02-22] (ang.).
 8. p, Gone surfing, The Biomedical Scientist, 25 września 2019 [dostęp 2020-02-22] (ang.).
 9. Kary Mullis, Inventor of the PCR Technique, Dies, The Scientist Magazine® [dostęp 2020-02-22] (ang.).
 10. Dorothy Nelkin, Lori Andrews, Homo Economicus: Commercialization of Body Tissue in the Age of Biotechnology, „The Hastings Center Report”, 1 września 1998, s. 30, ISSN 0093-0334 [dostęp 2020-02-22].
 11. Kary Mullis, quirky Nobel laureate whose DNA discovery changed the science world, dies, Los Angeles Times, 13 sierpnia 2019 [dostęp 2020-02-22] (ang.).
 12. La Jolla Surfer Among Nobel Science Winners, Los Angeles Times, 14 października 1993 [dostęp 2020-02-22] (ang.).
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Dziura ozonowa – zjawisko spadku stężenia ozonu (O3) w stratosferze atmosfery ziemskiej. Występuje głównie w obszarach podbiegunowych. Tworzenie się i rozpad O3 zachodzi pod wpływem światła, którego natężenie różni się dla danego obszaru w poszczególnych porach roku. Naturalna zawartość ozonu zmienia się z szerokością geograficzną, dlatego trudno jest podać uniwersalną wartość stężenia granicznego, które określa pojawienie się dziury ozonowej. W przypadku Antarktyki graniczna wartość stężenia O3 określająca naturalny stan ozonosfery i dziurę ozonową wynosi 220 DU. Do 1979 r. nie notowano w tym rejonie niższych stężeń O3, a późniejsze spadki zawartości ozonu miały charakter antropogeniczny. Powstawanie dziury wiązane jest zazwyczaj z antropogeniczną emisją freonów.
Warto wiedzieć że... beta

Lenoir - miasto we wschodniej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Karolina Północna, w hrabstwie Caldwell. Ma 16 793 mieszkańców (2000). Jest częścią obszaru metropolitalnego Hickory—Lenoir—Morganton liczącego około 360 tys. mieszkańców (2007).
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Biologia molekularna – nauka podstawowa zajmująca się biologią na poziomie molekularnym. Bada, w jaki sposób funkcjonowanie organizmów żywych uwarunkowane jest właściwościami budujących je cząsteczek, a zwłaszcza biopolimerów, jakimi są kwasy nukleinowe i białka. Zazębia się ona z takimi dziedzinami wiedzy jak genetyka, biochemia, biofizyka czy cytologia.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Newport Beach - niewielkie miasteczko nad oceanem w USA w stanie Kalifornia w hrabstwie Orange. Rozgrywa tam się m.in. akcja serialu The O.C. (Orange County) emitowanego w Polsce przez stację TVN, a także częściowo powieści Fałszywa Pamięć amerykańskiego pisarza Deana Koontza.
Globalne ocieplenie – obserwowane od połowy XX wieku podwyższenie średniej temperatury atmosfery przy powierzchni ziemi i oceanów oraz przewidywane ocieplenie w przyszłości.
O.J. Simpson, właściwie Orenthal James Simpson (ur. 9 lipca 1947 w San Francisco, Kalifornia) - zawodnik futbolu amerykańskiego i aktor filmowy.

Reklama