Karty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Karty do gry – papierowe lub plastikowe przybory do gier karcianych.

Gra fabularna (inaczej RPG, z ang. role-playing game, nieraz zwana grą wyobraźni, potocznie erpegiem lub rolplejem) – gra towarzyska oparta na narracji, w której gracze (od jednego do kilku) wcielają się w role fikcyjnych postaci. Cała rozgrywka toczy się zazwyczaj w fikcyjnym świecie, istniejącym tylko w wyobraźni grających. Jej celem na ogół jest rozegranie gry według zaplanowanego scenariusza i osiągnięcie umownie określonych lub indywidualnych celów, przy zachowaniu wybranego zestawu reguł, zwanego mechaniką gry.Karty polskie – tradycyjna nazwa na talię 36 kart w tzw. typie niemieckim. Składa się z czterech barw: Wina (jego odpowiednikiem w typie francuskim jest pik), Czerwieni (kier), Żołędzia (trefl) i Dzwonka (karo) oraz pięciu figur: Tuz (as), Kralka (dziesiątka), Król (król), Wyżnik (dama), Niżnik (walet) i czterech blotek: dziewiątka, ósemka, siódemka, szóstka. Niekiedy można było spotkać: piątkę, czwórkę i trójkę

Prawdopodobnie były już znane w Chinach przed X wiekiem. Powstały na skutek przeniesienia na papier notacji używanej w czasie gry w kości; niektóre karty wywodzą się także z chińskich papierowych pieniędzy – uważa się, że w najstarszych grach używano prawdziwych banknotów.

Do Europy karty trafiły około XIV w. i zostały spopularyzowane po rozpowszechnieniu się druku wynalezionego przez Johannesa Gutenberga. Już w 1329 roku, za papieża Jana XXII, synod w Würzburgu wydał zakaz uprawiania hazardu, w tym gry w karty, w kości, szachy i w kule.

Tysiąc – gra karciana dla dwóch, trzech bądź czterech graczy, której zwycięzcą zostaje osoba, która dzięki sumie punktów zdobytych w poszczególnych rozdaniach, jako pierwsza zdobędzie co najmniej 1000 punktów. Gra przeprowadzana jest za pomocą 24 kart, od 9 do Asa, przy czym pary Dama - Król tego samego koloru - w każdym z czterech kolorów, tworzą "meldunki" o wartości punktowej 40, 60, 80 i 100 w zależności od koloru.Kartownik (łac. cartarius, chartarius, cartularius, niem. Kartenmacher) – dawniej rzemieślnik, artysta zajmujacy się wytwarzaniem drukowanych i malowanych kart do gry i zabawy. Kartownicy, malarze kart, w Polsce od końca XV wieku do okresu przemysłowego zajmowali się wytwarzaniem papierowych kart przeznaczonych do gier karcianych czy wróżby.

Wykonuje się je z kilku warstw papieru, od trzydziestu lat powlekanego cienką warstwą plastiku. Wykonuje się także karty o mniejszych wymiarach, wygodne przy stawianiu pasjansów, oraz większe, lepiej widoczne na scenie w czasie pokazów. Dziś standardowe wymiary karty wynoszą 88 × 57 mm.

Skład talii[ | edytuj kod]

W taliach typu francuskiego[ | edytuj kod]

Standardowy zestaw kart do gry (talia) zawiera 52 / 56 prostokątne karty o wymiarach 63 × 88 milimetrów (karty do pokera), 57 × 88 milimetrów (karty do brydża) lub 60 × 113 milimetrów (karty do tarota) w 4 kolorach:

Baśnie i waśnie – 13-odcinkowy telewizyjny serial animowany dla dzieci, powstały w 1964 r. w Studiu Miniatur Filmowych w Warszawie.Trefl SA – polska firma produkująca puzzle i gry planszowe z siedzibą w Sopocie. Dystrybutor zabawek marek SIKU i VTech oraz figurek Animal Planet. Założona w 1985 roku przez Kazimierza Wierzbickiego.
 • pik lub wino (z jęz. francuskiego „pique” – grot, również: wino; ang. Spades)
 • kier lub czerwo (z jęz. francuskiego „cœur” – serce, również: czerwień; ang. Hearts)
 • trefl lub żołądź na południu też krajc (z jęz. francuskiego „trèfle” – koniczyna, również: żołądź; ang. Clubs)
 • karo lub dzwonek (z jęz. francuskiego „carreau” – czworokątny, również: dzwonek; ang. Diamonds)
 • Pik

  Pasjans (z fr. patience "cierpliwość") – gra karciana, zazwyczaj jednoosobowa. Rozgrywka odbywa się za pomocą jednej lub dwóch talii kart. Zwykle celem gry jest ułożenie wszystkich kart (od najmniejszej do największej) na asach.Wróżenie (wróżbiarstwo, dywinacja) – zespół czynności związanych z próbami przepowiadania przyszłości z pomocą specjalnych przedmiotów i technik, a według niektórych interpretacji, także sił nadnaturalnych. W środowisku naukowym wróżenie uznawane jest za pseudonaukę. Na chwilę obecną nie istnieje żaden dowód w jakikolwiek sposób potwierdzający skuteczność wróżenia.
 • Kier

 • Trefl

 • Karo

 • W talii znajdują się także dwa jokery – czerwony i czarny, albo dwadzieścia dwa taroki, w tym jeden joker.

  Każdy z kolorów posiada 9 / 10 kart numerowanych od 1 / 2 do 10, oraz (gdy nie ma 1) dodatkową kartę – As (ang. Ace, niem. Ass, ros. Туз, fr. 1)

  Oraz 3 / 4 figury:

  Kości – popularna gra dla 2-4 osób, w której gracze turlają 5 typowymi sześciennymi kostkami, by uzyskać określone układy oczek, za które otrzymuje się punkty. Celem gry jest uzyskanie największej ilości punktów. Wbrew pozorom nie jest to gra zależna tylko od szczęścia -- liczy się w niej raczej umiejętność kalkulacji.Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
 • Walet (ang. Jack, niem. Bube, fr. Valet, ros. Валет)
 • Jeździec (Knight), występuje tylko w tarocie
 • Dama (ang. Queen, niem. i fr. Dame, ros. Дама)
 • Król (ang. King, niem. König, fr. Roi, ros. Король)
 • co daje 13 / 14 kart jednego koloru. Pogrubione cechy odnoszą się do taroku.

  Kolekcjonerskie gry karciane (pot. karcianki, z ang. collectible card games (CCG) lub trading card games (TCG)) – gry, w których każdy z graczy korzysta z osobistej talii specjalnie przeznaczonych dla danej gry kart. Gra jest dwu- lub wieloosobowa.Dzwonek (niem. Schelle) – jeden z czterech kolorów w kartach wzoru niemieckiego. Jego odpowiednikiem w kartach francuskich jest karo.

  Figury według starszeństwa

  Inne


  Taroki

  W taliach typu niemieckiego[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Karty niemieckie.

  Standardowy zestaw kart do gry (talia) zawiera 40 / 36 / 32 prostokątne karty w 4 kolorach:

 • Wino (jego odpowiednikiem w typie francuskim jest pik)

 • Czerwień (jego odpowiednikiem w typie francuskim jest kier)

  Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
 • Żołądź (jego odpowiednikiem w typie francuskim jest trefl)

 • Dzwonek (jego odpowiednikiem w typie francuskim jest karo)

 • Każdy kolor posiada 6 / 5 / 4 blotki numerowane od 5 / 6 / 7 do 10

  oraz 4 figury:

  Figury według starszeństwa

  Inne

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Kier (fr. cœur = „serce”) – jeden z czterech kolorów w kartach typu francuskiego oznaczony czerwonym sercem (♥).

  W taliach typu polskiego[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Karty polskie.

  Standardowy zestaw kart do gry (talia) zawiera 40 / 36 / 32 prostokątne karty w 4 kolorach:

 • Wino (jego odpowiednikiem w typie francuskim jest pik)

 • Czerwień (jego odpowiednikiem w typie francuskim jest kier)

 • Żołądź (jego odpowiednikiem w typie francuskim jest trefl)

  Arkana Wielkie (łac. arcana – wtajemniczenie, wiedza tajemna) to grupa kart talii tarota. Autorem terminu arkana wielkie jest Jean-Baptiste Pitois, który posłużył się nim do opisania tej grupy kart w książce pt.: Historie de la Magie, du monde Surnaturel et de la fatalité a travers les Temps et les Peuples (wyd. 1870).Arkana Małe (łac. arcana – wtajemniczenie, wiedza tajemna) – grupa kart talii tarota. Autorem terminu arkana małe jest Jean-Baptiste Pitois, który posłużył się nim do opisania tej grupy kart w książce pt.: Historie de la Magie, du monde Surnaturel et de la fatalité a travers les Temps et les Peuples (wyd. 1870).
 • Dzwonek (jego odpowiednikiem w typie francuskim jest karo)

 • Każdy kolor posiada 7 blotek numerowanych od 3 do 9

  oraz 5 figury:

  Figury według starszeńtwa


  CIEKAWOSTKA: Tuz (w typie niemieckim, polskim i szwajcarskim) jest odpowiednikiem zarówno francuskiej dwójki i francuskiego asa. Dobrze to widać w najstarszych taliach gdzie są blotki: piątka, czwórka i trójka

  W taliach typu szwajcarskiego[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Karty szwajcarskie do gry.

  Standardowy zestaw kart do gry (talia) zawiera 36 / 48 prostokątne karty w 4 kolorach:

  Wino (niem. Grün) – jeden z czterech kolorów w kartach wzoru niemieckiego. Jego odpowiednikiem w kartach francuskich jest pik.As − pierwotnie najmłodsza, choć obecnie w większości gier najstarsza w talii karta do gry (w niektórych grach "ważniejszy" od asa jest joker). As w żargonie brydżystów to tuz.
 • Tarcza (jego odpowiednikiem w typie francuskim jest pik)

 • Róża (jego odpowiednikiem w typie francuskim jest kier)

 • Żołądź (jego odpowiednikiem w typie francuskim jest trefl)

 • Dzwonek (jego odpowiednikiem w typie francuskim jest karo)

 • Każdy kolor posiada 7 / 4 blotki numerowane od 3 / 6 do 9

  Bicycle – najpopularniejsza marka kart do gry na świecie produkowana od 1885 roku przez United States Playing Card Company (przed 1894 United States Printing Company).Jan Gutenberg, właściwie Jan Gensfleisch, niem. Johannes Gensfleisch zur Laden zum Gutenberg (ur. ok. 1399, zm. 3 lutego 1468) – złotnik i drukarz moguncki, niemiecki rzemieślnik, twórca pierwszej przemysłowej metody druku na świecie.

  oraz 5 figury:

  Figury według starszeńtwa

  W taliach typu łacińskiego[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Karty łacińskie.

  W taliach podtypu północnowłoskiego[ | edytuj kod]

   Zobacz więcej w artykule Karty łacińskie, w sekcji Podtyp Północnowłoski.

  Standardowy zestaw kart do gry (talia) zawiera 40 / 52 prostokątne karty w 4 kolorach:

 • Miecz (jego odpowiednikiem w typie francuskim jest pik)

  Walet (z franc. valet = giermek) – najniższa figura w kartach do gry. W hierarchii ważności walet umiejscowiony jest między dziesiątką a lub jeźdźcem lub damą. Na karcie znajduje się wizerunek giermka, ewentualnie halabardnika (zwykle w przypadku waleta trefl i karo). Jedna talia kart do gry zawiera cztery walety, po jednym w każdym kolorze (trefl, karo, kier i pik).Zgadywanie karty – rodzaj trików iluzjonistycznych, polegających na wskazaniu przez wykonującego trik karty wybranej przez uczestnika pokazu - widza. Iluzjonista poprzez odpowiednie operowanie kartami stwarza wrażenie, że potrafi - w jakiś niepojęty sposób - odgadnąć, którą kartę wybrał widz. W rzeczywistości w każdej z tego rodzaju sztuczek wykonujący trik zdobywa informację, którą kartę wybrał widz, jednak ten zwykle nie potrafi dostrzec, jak on to robi.
 • Kielich (jego odpowiednikiem w typie francuskim jest kier)

 • Maczuga (jego odpowiednikiem w typie francuskim jest trefl)

 • Moneta (jego odpowiednikiem w typie francuskim jest karo)

 • Każdy kolor posiada 7 / 10 blotek numerowanych od 1 do 7 / 10

  oraz 3 figury:

  Druk – wielokrotne odbicie obrazu z formy drukowej na podłoże drukowe (np. na papier). Potocznie nazywana drukiem jest również każda kopia, czyli odbitka drukowa.Siergiej Siergiejewicz Prokofjew, ros. Серге́й Сергеевич Проко́фьев (ur. 11 kwietnia/23 kwietnia 1891 w Soncowce, w Rosji, zm. 5 marca 1953 w Moskwie, ZSRR) – rosyjski kompozytor muzyki poważnej i filmowej oraz pianista. Jeden z najwybitniejszych, najpopularniejszych i najczęściej nagrywanych kompozytorów XX w. Jako pianista, kontynuator tradycji świetnych rosyjskich kompozytorów- pianistów: Antona Rubinsteina, A. Skriabina czy S. Rachmaninowa. Jako kompozytor muzyki fortepianowej stworzył własny styl, którego cechą charakterystyczną jest szczególnie intensywne wykorzystanie dynamicznych możliwości instrumentu i związanych z nimi efektów dźwiękowych, charakteryzujący się ilustracyjnością, humorem, bogatą ekspresją, umiejętnym łączeniem dysonansu z tonalnością oraz elementów muzyki industrialnej z elementami ludowymi. Wraz z Igorem Strawinskim, Dymitrem Szostakowiczem i Paulem Hindemithem jeden z najważniejszych reprezentantów neoklasycyzmu w muzyce. Wykształcił rozpoznawalny styl, popularność zawdzięcza przede wszystkim Symfonii Klasycznej, bajce symfonicznej Piotruś i Wilk, III Koncertowi fortepianowemu C-dur, baletowi Romeo i Julia, suicie Porucznik Kiże oraz muzyce do filmów Siergieja Eisensteina.

  Figury według starszeńtwa

  Inne

  W taliach typu: południowowłoskiego, hiszpańskiego i u Rdzennych Amerykanów[ | edytuj kod]

  Standardowy zestaw kart do gry (talia) zawiera 40 / 48 prostokątne karty w 4 kolorach:

 • Miecz (jego odpowiednikiem w typie francuskim jest pik)

  Store Norske leksikon (Wielka encyklopedia norweska) - norweska encyklopedia w języku bokmål. Powstała po fuzji dwóch dużych, tworzących encyklopedie i słowniki wydawnictw norweskich Aschehoug i Gyldendal w 1978 roku, które utworzyły wydawnictwo Kunnskapsforlaget. Były cztery wydania papierowe: pierwsza w latach 1978-1981 w 12 tomach, druga w latach 1986-1989 w 15 tomach, trzecia w latach 1995-1999 w 16 tomach i czwarta w latach 2005-2007 w 16 tomach. Ostatnie wydanie zawierało 150 tys. haseł i 16 tys. ilustracji i zostało opublikowana przy wsparciu finansowym stowarzyszenia Fritt Ord. W 2010 roku ogłoszono, że nie będzie już wydań papierowych encyklopedii. Encyklopedia dostępna jest on-line od 2000 roku, a od 2009 roku może być edytowane przez użytkowników. Kunnskapsforlaget korzysta jednak z pomocy ekspertów przy sprawdzaniu treści zamieszczonych przez czytelników.Krajowa Agencja Wydawnicza (KAW) – polskie wydawnictwo w Warszawie działające w latach 1974–2004, do 1991 część koncernu RSW Prasa-Książka-Ruch.
 • Kielich (jego odpowiednikiem w typie francuskim jest kier)

 • Maczuga (jego odpowiednikiem w typie francuskim jest trefl)

 • Moneta (jego odpowiednikiem w typie francuskim jest karo)

 • Każdy kolor posiada 7 / 9 blotek numerowanych od 1 do 7 / 9

  oraz 3 figury:

  Remik (remi, remibrydż, żolik) – gra karciana, w której może uczestniczyć praktycznie dowolna liczba uczestników. Stosownie do tej liczby należy (według uznania) rozgrywać grę odpowiednią liczbą talii. Dla 3-4 graczy zwykle gra się dwiema pełnymi taliami (talie po 52 karty) z uzgodnioną ilością dżokerów - 2, 4 lub 6.Szachy – rodzina strategicznych gier planszowych rozgrywanych przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy, za pomocą zestawu bierek (pionów i figur). Popularnie, choć nieprecyzyjnie, szachami nazywa się również wspomniane bierki.

  Figury według starszeńtwa

  W taliach podtypu portugalskiego[ | edytuj kod]

   Zobacz więcej w artykule Karty łacińskie, w sekcji Podtyp Portugalski.

  Standardowy zestaw kart do gry (talia) zawiera 48 prostokątne karty w 4 kolorach: Miecz, Kielich, Maczuga, Moneta

  Każdy kolor posiada 8 blotek numerowanych od 2 do 9

  „Miłość do trzech pomarańczy” (ros. Любовь к трём апельсинам) – opera w czterech aktach z prologiem skomponowana przez Siergieja Prokofjewa, do której libretto napisał sam kompozytor na podstawie bajki Carlo Gozziego. Swoją premierę miała w Chicago w 1921 roku.Dama – figura w kartach do gry, trzecia co do starszeństwa po asie, i królu (w niektórych grach, np. w tysiącu, czwarta z kolei po asie, dziesiątce, i królu), starsza od waleta.

  oraz 4 figury:

  Figury według starszeńtwa

  W taliach podtypu japońskiego[ | edytuj kod]

   Zobacz więcej w artykule Karty łacińskie, w sekcji Podtyp Japoński.

  W taliach tarotowych[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Tarot.

  Standardowy zestaw kart do gry (talia) zawiera 56 prostokątne karty w 4 kolorach:

  Każdy kolor posiada 10 blotki numerowane od 1 do 10

  Trzy karty, trzy kubki, żargonowo benkle lub benkiel – rodzaj gry hazardowej, często łączącej się z oszustwem. Gra odbywa się na bazarach, czasami też w miejscach nieprzeznaczonych do handlu, na przykład w miejscowościach wypoczynkowych. Lewis Carroll, właściwie Charles Lutwidge Dodgson (ur. 27 stycznia 1832 w Daresbury, zm. 14 stycznia 1898 w Guildford) – brytyjski pisarz, poeta, matematyk i fotograf. Najbardziej znany jako autor Alicji w Krainie Czarów i jej kontynuacji Po drugiej stronie lustra.

  oraz 4 figury:

  Figury według starszeństwa

  Inne

  Wielkie Arkana

  W talii znajduje się również 22 wielkich arkanów

  Tichu[ | edytuj kod]

  Dostępne są również chińskie karty zwane Tichu, w którym kolorami są czerwone gwiazdy, zielone jadeity, niebieskie pagody i czarne miecze.

  Liczba kart w talii[ | edytuj kod]

  Pełna talia kart zwykłego typu liczy 52 karty (od dwójek do asów). Zależnie od gry używa się części talii, np. 24 karty (mała talia kartowana od dziewiątek do asów) w tysiącu, 32 karty w pikiecie i skacie (najczęściej w wersji niemieckiej), jednej talii, np. brydż, lub dwóch pełnych talii, np. kanasta. Używa się także całkowicie odmiennych zestawów kart, np. 25 kart do gry w Piotrusia czy 78 kart w tarocie.

  Doomtrooper to gra karciana, osadzona w uniwersum Kronik Mutantów, której akcja rozgrywa się na planetach układu słonecznego. Planety te podzielone są pomiędzy pięć megakorporacji: Bauhaus, Cybertronic, Imperial, Capitol, Mishima, organizację religijną zwaną Bractwo oraz Legion Ciemności - armię służącą złu. Gra składa się z wersji podstawowej oraz dodatków: Inquisition, Golgotha, WarZone, Apokalipsa, Paradise Lost oraz Mortificator (dodatek który nie został wydany po polsku).Iluzja karciana – gatunek sztuki iluzji oparty na manipulacji z użyciem kart do gry. Iluzje karciane są często elementem mikroiluzji, czy iluzji ulicznej. Królem kart nazywany był Houdini. Iluzjoniści specjalizujący się w tym rodzaju sztuki iluzji to między innymi: Dai Vernon, Ed Marlo i René Lavand, choć triki z kartami są lub były także nierzadko wykonywane przez takich iluzjonistów jak David Copperfield, Criss Angel, David Blaine, czy Dynamo. Iluzje karciane to na przykład: fałszywe tasowanie, przemiana karty w inną, przejście karty wybranej przez widza na górę talii i wiele innych. Często iluzja karciana jest uzupełniana efektownym przekładaniem kart (ang. card flourish).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Giuseppe Fortunino Francesco Verdi (ur. 10 października 1813 w Le Roncole koło Busseto, zm. 27 stycznia 1901 w Mediolanie) – kompozytor włoski. Studiował w Mediolanie. Opery komponował przez całe życie, sporadycznie komponował też inne gatunki - najsławniejszym przykładem Requiem. Z czasem zdobył wielką sławę i uznanie. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców operowych. Jego muzyka zawiera melodie podkreślające akcję sceniczną, oddające wielkie uczucia i dramaty.
  Pik (fr. pique – grot, pika) – jeden z czterech kolorów w kartach typu francuskiego, oznaczony czarnym pojedynczym listkiem (♠).
  Ferd. Piatnik & Söhne (A. G.), znana jako Piatnik – austriacka firma z Wiednia, znana z produkcji kart do gier. Założona w roku 1824 przez Antona Mosera, od 1843 własność Ferdynanda Piatnika przez małżeństwo z wdową po Moserze, od 1882 w nazwie firmy znajdują się także synowie. W końcu XIX wieku Piatnik nabył praską firmę Ritter & Cie i rozpoczął ekspansję na inne kraje. Od lat 60. XX wieku firma zajmuje się także produkcją gier, m.in. puzzli.
  Brydż – gra logiczna rozgrywana przy użyciu kart, w której bierze udział czterech graczy stanowiących dwie pary. Gracze w jednej parze starają się uzyskać wynik lepszy od wyniku drugiej pary poprzez skompletowanie jak największej liczby lew. Używana jest standardowa talia 52 kart.
  Tarok (tarock, tarot) – gra karciana, do której używa się specjalnej talii (od 40 do 78 kart), w której główną rolę odgrywają 21 taroki. W rozmaitych wariantach gra od trzech do sześciu osób.
  Würzburg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, położone w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Dolna Frankonia, w regionie Würzburg, siedziba powiatu Würzburg. Leży nad rzeką Men. Liczy 133 808 mieszkańców (31 grudnia 2011) oraz 87,63 km².
  Tasowanie – procedura polegająca na wymieszaniu kart w talii, aby zapewnić element losowości w rozgrywce. Po tasowaniu często następuje przełożenie, które ma upewnić grających, że tasujący nie manipulował kolejnością kart.

  Reklama