• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karol Berger

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego – jednostka Wydział Nauk o Kulturze i Sztuce Uniwersytetu Warszawskiego.

  Karol Berger (ur. 26 października 1947 w Bytomiu) – amerykański muzykolog.

  Bytom (łac. Bitom, Bithom, niem. Beuthen, śl-niem. Beuthn, śląs. Bytůń) – miasto na prawach powiatu, położone w południowej Polsce, na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, na Wyżynie Śląskiej, w centrum konurbacji górnośląskiej.Fundacja im. Aleksandra von Humboldta (niem. Alexander-von-Humboldt-Stiftung) – niemiecka instytucja, której celem jest wspieranie międzynarodowej współpracy między naukowcami. Finansuje ona stypendia umożliwiające prowadzenie działalności naukowej w Niemczech ponad 1800 naukowcom z całego świata rocznie.

  Studiował muzykologię w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. W 1968 przerwał studia i wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. W 1975 otrzymał stopień doktora na Yale University w New Haven. W latach 1975–1982 wykładał muzykologię na Boston University. Od 1982 profesor Wydziału Muzykologii na Uniwersytecie Stanforda w Stanach Zjednoczonych. W 2014 został członkiem American Academy of Arts and Sciences. Członek zagraniczny Polskiej Akademii Nauk (Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych).

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. New Haven – miasto w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, siedziba Hrabstwa New Haven położonego w stanie Connecticut. W 2019 miasto posiadało ponad 130 tys. mieszkańców.

  Publikacje[ | edytuj kod]

 • Musica Ficta: Theories of Accidental Inflections in Vocal Polyphony from Marchetto da Padova to Gioseffo Zarlino (1987)
 • Bach’s Cycle, Mozart’s Arrow (2007)
 • Potęga smaku. Teoria sztuki (2008)
 • Nagrody[ | edytuj kod]

 • 1988 – Nagroda im. Ottona Kinkeldeya za książkę Musica Ficta
 • 1995 – Nagroda Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego
 • 2011 – nagroda Glareana Szwajcarskiego Stowarzyszenia Muzykologicznego
 • 2014 – Humboldt-Forschungspreis, przyznana przez Fundację im. Alexandra von Humboldta
 • 2018 - nagroda Otto Kinkeldeya Amerykańskiego Towarzystwa Muzykologicznego
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Członkowie Polskiej Akademii Nauk, PAN [dostęp 2019-08-07].
  2. Otto Kinkeldey Award Winners - American Musicological Society, www.amsmusicology.org [dostęp 2020-09-04].
  Uniwersytet Yale (Yale University) – prywatny uniwersytet w Stanach Zjednoczonych, w mieście New Haven, w stanie Connecticut. Jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów amerykańskich, należący do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League). Yale University przoduje m.in. w rankingach kierunków prawniczych.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Alfred Jurzykowski (1899-1966) – handlowiec, przemysłowiec i działacz społeczny; oficer Wojska Polskiego w kampanii wrześniowej 1939; od 1940 w USA, w latach 1950-1960 w Brazylii; 1956 przy współpracy z firmą Mercedes-Benz założył w Brazylii fabrykę samochodów i autobusów; prowadził także w Brazylii działalność społeczną i charytatywną; 1960 utworzył fundację swego imienia (Fundacja Jurzykowskiego).
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.745 sek.