Karl Otto Koch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.zolnierz-lotnictwo td.naglowek{color:black!important;background:#95a7b9!important}.mw-parser-output table.zolnierz-marynarka td.naglowek{color:white!important;background:#6082B6!important}.mw-parser-output table.zolnierz-lądowe td.naglowek{color:white!important;background:#556B2F!important}.mw-parser-output table.zolnierz-paramilitarny td.naglowek{color:black!important;background:#b6b3c7!important}

Karl Otto Koch (ur. 2 sierpnia 1897, zm. 5 kwietnia 1945) – zbrodniarz hitlerowski, SS-Standartenführer, komendant niemieckich obozów koncentracyjnych Buchenwald i Majdanek oraz Sachsenhausen (KL). Członek NSDAP (numer legitymacji partyjnej 475 586) i SS (numer ewidencyjny 14 830), wyróżniony odznakami pierścienia SS i szpady SS. Jego żoną była Ilse Koch.

Obozy w III Rzeszy – obozy i podobozy przeznaczone do przetrzymywania (w niektórych przypadkach także uśmiercania) ludzi kierowane przez SA, a później SS, policję lub Wehrmacht. Utworzone w latach 1933–1945 przez władze niemieckie. Obozy te, w liczbie przynajmniej 12 tysięcy, umiejscowione były na własnym terytorium III Rzeszy oraz na ziemiach państw okupowanych. Drezno (niem. Dresden, górnołuż. Drježdźany, czes. Drážďany, dawniej Drezdno) – miasto we wschodnich Niemczech na Pogórzu Zachodniosudeckim, położone nad Łabą, stolica kraju związkowego Saksonia. Aglomeracja drezdeńska liczy ok. 1,036 mln mieszkańców (2004).

Życiorys[ | edytuj kod]

Koch urodził się w Darmstadt, gdzie pracował jako urzędnik bankowy. Walczył w I wojnie światowej, podczas której został ranny i dostał się do brytyjskiej niewoli (wypuszczony został w październiku 1919). W 1930 wstąpił do NSDAP, a w 1931 do SS. Od 1934 rozpoczął służbę w obozach koncentracyjnych (m.in. w Sachsenburgu), a w 1935 został kierownikiem osławionego więzienia „Columbia-Haus” w Berlinie. W 1936 Koch pełnił funkcję komendanta obozów w Esterwegen. Rok później poślubił pochodzącą z Drezna Ilse Koch (panieńskie nazwisko Köhler).

Jeńcy sowieccy w niewoli niemieckiej (1941–1945) – około 5,7-milionowa grupa żołnierzy Armii Czerwonej, wziętych do niewoli przez wojska niemieckie w trakcie działań wojennych prowadzonych na froncie wschodnim II wojny światowej w latach 1941–1945.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

1 sierpnia 1937 Koch został powołany na stanowisko komendanta nowo powstałego obozu koncentracyjnego Buchenwald i jednocześnie awansowany do stopnia SS-Standartenführera. Ilse Koch została SS-Aufseherin (główną nadzorczynią obozu kobiecego, podlegały jej wszystkie esesmanki). W niedługim czasie, swoim sadystycznym i patologicznie okrutnym zachowaniem, uzyskała sobie przydomek „Wiedźma (lub Suka) z Buchenwaldu”. Więźniowie zeznawali po wojnie, iż Ilse Koch rozkazywała wyrabianie rękawiczek i abażurów z ludzkiej skóry (z tego względu nosiła też przydomek „Ilsa-Abażur”), a stół, przy którym Kochowie spożywali obiady udekorowany był specjalnie spreparowanymi ludzkimi czaszkami. Karl Koch pełnił funkcję komendanta obozu do 1941 i jest odpowiedzialny za masowe zabijanie, maltretowanie i głodzenie więźniów oraz wykorzystywanie ich do wykonywania niewolniczej pracy.

KZ-Kommandant - komendant niemieckiego obozu koncentracyjnego. Był najwyższy stopniem i najważniejszym członkiem załogi obozu. Kierował Wydziałem I (komendanturą) i był w pełni odpowiedzialny za całokształt spraw obozowych. Jego zadania i obowiązki wynikały z Regulaminu obozów koncentracyjnych powstałego w 1936.III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).

We wrześniu 1941 Karl Koch został mianowany pierwszym komendantem obozu koncentracyjnego (który pełnił funkcję także obozu zagłady) Majdanek w okupowanej Polsce. Wcześniej był to obóz dla radzieckich jeńców wojennych prowadzony przez Waffen-SS. Koch rozbudował obóz, w którym umieszczono tysiące cywilów z Polski i innych krajów okupowanych (w tym wielu Żydów). Wybudowano krematoria i komory gazowe, a ogólną liczbę ofiar Majdanka oblicza się na ok. 320 tysięcy ludzi. Koch sprawował swoją funkcję do lipca 1942, gdy został zawieszony z powodu ucieczki 14 lipca 1942 r. 86 radzieckich więźniów. Postawiono go przed sąd SS i Policji w Berlinie, ale w lutym 1943 został uniewinniony. Następnie Koch pełnił służbę administracyjną związaną z ochroną przesyłek pocztowych.

Konzentrationslager Sachsenhausen – niemiecki obóz koncentracyjny założony w lipcu 1936 w miejscowości Sachsenhausen (obecnie dzielnica Oranienburga) około 30 km na północ od Berlina. Funkcjonował do 22 kwietnia 1945.Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników (niem. Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, NSDAP) – niemiecka partia polityczna, zwana potocznie nazistowską, sprawująca totalitarną władzę w III Rzeszy w latach 1933–1945 z Adolfem Hitlerem jako kanclerzem Rzeszy (od 30 stycznia 1933), a od sierpnia 1934 Führerem i kanclerzem Rzeszy. Podczas norymberskich procesów korpusu kierownictwa politycznego została uznana za organizację zbrodniczą odpowiedzialną za szereg zbrodni przeciwko ludzkości.

W sierpniu 1944 został jednak ponownie aresztowany przez Gestapo. Zarzucono mu: fałszerstwa, defraudację, groźby wobec innych funkcjonariuszy III Rzeszy oraz nadużycia władzy poprzez dopuszczenie się licznych okrucieństw w trakcie pełnienia funkcji komendanta Buchenwaldu. Wraz z nim oskarżono Ilse Koch. Oskarżycielem był sędzia SS Konrad Morgen. Na początku 1945 Sąd Najwyższy SS i Policji (Oberstes SS- und Polizeigericht) w Monachium skazał Karla Kocha na karę śmierci, natomiast jego żonę uniewinnił. Egzekucja odbyła się 5 kwietnia 1945, tydzień przed wyzwoleniem Buchenwaldu przez wojska amerykańskie.

SS (niem. Die Schutzstaffel der NSDAP, pol. "eskadra ochronna NSDAP") – paramilitarna i początkowo elitarna niemiecka formacja nazistowska, podległa Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP).Obóz koncentracyjny – miejsce przetrzymywania, zwykle bez wyroku sądu, dużej liczby osób uznawanych z różnych powodów za niewygodne dla władz. Służyć może różnym celom: od miejsca czasowego odosobnienia osób, wobec których zostaną podjęte później inne decyzje, poprzez obóz pracy przymusowej, czyli de facto niewolniczej, aż po miejsce fizycznej eksterminacji.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Moja dusza. Rozwój, życie i przeżycia. W: Rudolf Höss: Wyznania spod szubienicy autobiografia Rudolfa Hössa komendanta KL Auschwitz spisane w krakowskim wiezieniu Montelupich. Kraków: Wydawnictwo Mireki, 2012, s. 278. ISBN 978-83-89533-98-2.
  2. Oświęcim w oczach SS”, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau 2011, ​ISBN 83-85047-71-9​, s. 275.
  3. Army seeks new charges against butcher widow The Evening Independent, 29.9.1948, s. 3.
  4. Chris Webb, Carmelo Lisciotto, Majdanek Concentration Camp (KL Lublin). SS- Standartenführer Karl Otto Koch H.E.A.R.T, Holocaust Research Project.org 2007.
Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Warto wiedzieć że... beta

Esterwegen - niemiecka miejscowość i gmina w kraju związkowym Dolna Saksonia, w powiecie Emsland, siedziba gminy zbiorowej Nordhümmling. Liczy ok. 5,2 tys. mieszkańców.
SS-Aufseherin (niem. Aufseherin – pol. nadzorczyni; l. mn. SS-Aufseherinnen) – funkcja kobiet pełniących służbę w nazistowskich obozach koncentracyjnych III Rzeszy w latach 1938–1945.
Konzentrationslager Sachsenburg – niemiecki obóz koncentracyjny położony w Saksonii w Niemczech w pobliżu miasta Zschopau, istniejący w latach 1933-1937.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Margarete Ilse Koch, z domu Köhler (ur. 22 września 1906 w Dreźnie, zm. 2 września 1967 w Aichach) – niemiecka nadzorczyni SS (SS-Aufseherin) w nazistowskich obozach koncentracyjnych, od 1936 żona Karla Otto Kocha, komendanta obozu w Buchenwaldzie, zbrodniarka wojenna, w powojennych Niemczech zwana "Komandorową z Buchenwaldu".
Zbrodnia nazistowska (w rozumieniu ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu) – czyn popełniony przez funkcjonariuszy publicznych III Rzeszy Niemieckiej (1933-1945), albo przez nich inspirowany lub tolerowany, będący zbrodnią przeciwko ludzkości, a w szczególności zbrodnią ludobójstwa (w rozumieniu Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa, przyjętej w dniu 9 grudnia 1948 r.), a także innym poważnym prześladowaniem z powodu przynależności osób prześladowanych do określonej grupy narodowościowej, politycznej, społecznej, rasowej lub religijnej. Czyn ten, stanowiący według prawa międzynarodowego zbrodnię przeciwko pokojowi, zbrodnię przeciwko ludzkości lub zbrodnię wojenną, nie ulega przedawnieniu.

Reklama