Karl Koller

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

Karl Koller (ur. 8 lutego 1929 w Hölles, zm. 24 stycznia 2009 w Wiedniu) – austriacki piłkarz grający na pozycji pomocnika. Brązowy medalista MŚ 54. Wieloletni zawodnik First Vienna FC.

Reprezentacja Austrii w piłce nożnej – narodowy zespół piłkarski Austrii. Od 1902 roku reprezentuje Austrię w międzynarodowych rozgrywkach piłkarskich.Pomocnik (ang. midfielder) – zawodnik w piłce nożnej, który gra w środku pola między atakującymi napastnikami a broniącymi obrońcami. Rozróżnia się pomocników: defensywnych, środkowych, ofensywnych, bocznych oraz cofniętych skrzydłowych.

Piłkarzem First Vienna FC był w latach 1949-1966. W 1955 zdobył tytuł mistrza kraju. W reprezentacji Austrii zagrał 86 razy i strzelił 5 bramek. Debiutował 23 marca 1952 w meczu z Belgią, ostatni raz zagrał w 1965. Podczas MŚ 54 wystąpił we wszystkich meczach Austrii w turnieju. Podobnie było cztery lata później, a w meczu z reprezentacją Anglią strzelił bramkę.

V Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w roku 1954 zorganizowano w Szwajcarii, kraju neutralnym w czasie II wojny światowej i przez to w znacznym stopniu niedotkniętym zniszczeniami wojennymi. Do eliminacji zgłosiła się rekordowa liczba 45 państw (36 z nich rozegrało przynajmniej jeden mecz). Wśród niezgłoszonych był Związek Radziecki, a także będąca w konflikcie z władzami FIFA Argentyna. Tytułu mistrza świata broniła drużyna Urugwaju.VI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 1958 roku zostały rozegrane w Szwecji w dniach 8-29 czerwca. Po wybraniu Szwecji na gospodarza Mistrzostw Świata FIFA zadecydowała, że Mistrzostwa Świata będą się odbywały naprzemiennie w Europie i Ameryce.

Przypisy[ | edytuj kod]

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Karl Koller w bazie National Football Teams (ang.)
  • Reklama