Karioka (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Karioka (ang. Flying Down to Rio) – amerykański film muzyczny z 1933 w reżyserii Thorntona Freelanda. Role główne grali Dolores del Río i Gene Raymond, ale dziś jest pamiętany jako pierwszy wspólny występ Freda Astaire'a i Ginger Rogers. Para ta zagrała razem jeszcze w dziewięciu dalszych filmach.

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Dolores del Rio, właśc. Dolores Martinez Asunsolo y López Negrete (ur. 3 sierpnia 1905, zm. 11 kwietnia 1983) – meksykańska aktorka filmowa i telewizyjna.

Karioka zdobyła jedną nominację do Oscara w kategorii najlepsza piosenka. Pochodzące z tego filmu piosenki: „Carioca” i „Orchidea” (oryg. Orchids in the Moonlight) śpiewała w Polsce Wiera Gran (utwory były wydane w 1935 na płytach wytwórni Syrena Electro 8274 i 9407).

  • Dolores del Río i Gene Raymond w scenie filmu

    Wiera Gran, właściwie Dwojra Grinberg lub Dwojra Grynberg (ur. 20 kwietnia 1916 przypuszczalnie w Białymstoku w Rosji, zm. 19 listopada 2007 w Paryżu) – polska piosenkarka, aktorka kabaretowa i filmowa. Używała również pseudonimów Sylvia Green, Wiera Green na płytach firmy Syrena Electro oraz Mariol na płytach Melodja Electro, po wyjeździe do Francji znana była jako Vera Gran .Nagroda Akademii Filmowej – powszechnie znana jako Oscar (ang. Oscar lub Academy Awards) – coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w dziedzinie filmu. Została ufundowana w 1927 roku.
  • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Karioka w bazie IMDb (ang.)
  • Karioka w bazie Filmweb
  • Reklama