Kariera Nikodema Dyzmy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hotel Europejski w Warszawie, w którym rozpoczyna się kariera Nikodema Dyzmy
Pałac Rady Ministrów – w okresie międzywojennym siedziba rządu i premiera – w którym Dyzma otrzymuje misję utworzenia Państwowego Banku Zbożowego i nominację na jego prezesa
Pałac Prymasowski, siedziba Ministerstwa Rolnictwa i Reform Rolnych. Miejsce pracy ministra Jaszuńskiego i wiceministra Ulanickiego
Siedziba Ministerstwa Komunikacji przy ul. Nowy Świat 14, miejsce intrygi związanej z dostawami podkładów kolejowych, która miała zatrzymać Kunickiego w Warszawie
Ulica Nowy Świat, w okresie międzywojennym popularne miejsce pracy warszawskich prostytutek, z których usług korzystał Dyzma

Kariera Nikodema Dyzmy – powieść Tadeusza Dołęgi-Mostowicza wydana w 1932 w Warszawie przez Towarzystwo Wydawnicze „Rój”.

Ułan (ang. Uhlan, niem. Ulan) – żołnierz jazdy lekkiej uzbrojonej w lance, szable oraz broń palną, charakterystycznej głównie dla kawalerii polskiej.Sanacja (łac. sanatio – uzdrowienie) – potoczna nazwa rządzącego obozu piłsudczykowskiego 1926–1939, powstała w związku z głoszonym przez Józefa Piłsudskiego hasłem „sanacji moralnej” życia publicznego w Polsce, wysuwanym w toku przygotowań i w okresie przewrotu majowego 1926.

Akcja powieści rozgrywa się w Polsce końca lat 20. XX wieku.

Okoliczności powstania powieści[ | edytuj kod]

Powieść napisana jako odwet za to, co spotkało pisarza ze strony sanacji. Był dziennikarzem bardzo krytycznie wyrażającym się o ówczesnych władzach i Piłsudskim. Pomimo licznych ostrzeżeń nie zaprzestał wyrażania krytycznych opinii o rządzących i w związku z tym został porwany przez kilku żołnierzy (po cywilu, czego nigdy nie udowodniono), a następnie pobity i wyrzucony z samochodu poza miastem.

Weksel (z nm. Wechsel ‘zmiana’) – rodzaj papieru wartościowego imiennego lub na zlecenie, w którym wystawca weksla (trasant) zobowiązuje się bezwarunkowo, że inna osoba (trasat) dokona na rzecz odbiorcy weksla (remitenta) zapłaty określonej sumy pieniężnej (weksel trasowany) albo sam przyrzeka, że zapłaci sumę wekslową odbiorcy weksla (weksel własny, sola weksel). Przy wekslu własnym wystawca jest głównym dłużnikiem odbiorcy weksla – odwrotnie niż przy wekslu trasowanym, gdzie dłużnikiem głównym jest trasat, który przyjął weksel (jako akceptant), a dłużnikiem ubocznym wystawca, który odpowiada w razie niewypłacalności dłużnika głównego.Nekrolog (gr. nekros — trup, logos — słowo) – informacja o śmierci danej osoby, podana do publicznej wiadomości.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
II Rzeczpospolita (II RP) – Rzeczpospolita Polska w latach 1918–1945, od odzyskania suwerenności państwowej w 1918 do wycofania uznania międzynarodowego dla Rządu RP na uchodźstwie w konsekwencji wykonania porozumień między mocarstwami wielkiej trójki na konferencji jałtańskiej w 1945.
Adolf Dymsza, właściwie Adolf Bagiński, w filmie znany jako Dodek (ur. 7 kwietnia 1900 w Warszawie, zm. 20 sierpnia 1975 w Górze Kalwarii) – polski aktor kabaretowy i filmowy.
Pałac Prezydencki w Warszawie (również Koniecpolskich, Radziwiłłów, Lubomirskich, Namiestnikowski, Rady Ministrów) – zabytkowy pałac w Śródmieściu Warszawy przy ul. Krakowskie Przedmieście 46/48. Od 1994 oficjalna siedziba Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Kariera Nikosia Dyzmy – album Elektrycznych Gitar do filmu komediowego Jacka Bromskiego o tym samym tytule, wydany w 2002. Zawiera on stare, mniej lub bardziej znane piosenki Elektrycznych Gitar i Kuby Sienkiewicza nagrane na nowo (Spokój grabarza, Leasing, Dojrzały człowiek), jak i piosenki premierowe. Całość przeplatana zabawnymi fragmentami dialogów z filmu. Nagrany z udziałem gościnnym czterech muzyków, którzy uczestniczyli dotychczas w solowych dokonaniach lidera grupy.
Cyrk Braci Staniewskich – cyrk i murowany budynek cyrku znajdujący się na rogu ulic Ordynackiej i Okólnik w Warszawie. Funkcjonował od 1883 do 1939 roku. Został zniszczony w wyniku bombardowania Warszawy w 1939.
Tadeusz Dołęga-Mostowicz (ur. 10 sierpnia 1898 w Okuniewie na Witebszczyźnie, zginął 20 września 1939 w miejscowości Kuty na Pokuciu) – polski pisarz, prozaik, scenarzysta. Autor kilkunastu powieści, m.in. Kariera Nikodema Dyzmy, zekranizowanej w serialu telewizyjnym o tym samym tytule.

Reklama