Karen Black

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Karen Black, właśc. Karen Blanche Ziegler (ur. 1 lipca 1939 w Park Ridge, zm. 8 sierpnia 2013 w Los Angeles) − amerykańska aktorka, nominowana do Oscara za drugoplanową rolę w filmie Pięć łatwych utworów (1970).

Alfred Joseph Hitchcock (ur. 13 sierpnia 1899 w Londynie, zm. 29 kwietnia 1980 w Los Angeles) – brytyjski reżyser i producent filmowy odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego, pionier suspensu i thrillera psychologicznego. Po zrealizowaniu wielu udanych filmów w Wielkiej Brytanii przeniósł się do Hollywood. W 1956 otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Często uważany jest za najlepszego brytyjskiego reżysera wszech czasów i jednego z najlepszych i najbardziej wpływowych reżyserów w historii kina. Do jego najważniejszych filmów należą: Okno na podwórze, Zawrót głowy, Psychoza, Północ, północny zachód, Ptaki, Rebeka.Melodramat (gr.) – gatunek literacki lub filmowy o sensacyjnej fabule, zwykle miłosnej, nasyconej patetyczno-sentymentalnymi efektami i kończącej się z reguły pomyślnie dla bohaterów szlachetnych, a źle dla tzw. "czarnych charakterów". Początki melodramatu sięgają XVIII wieku, kiedy był to utwór dramatyczny opatrzony muzyką. Schemat miłości w melodramacie: miłość + przeszkoda nie do pokonania = cierpienie. Melodramat zatem to film o miłości trudnej lub niemożliwej do zrealizowania.

Życiorys[ | edytuj kod]

Córka Normana A. Zieglera i pisarki Elsie Reif Ziegler, dorastała wraz z siostrą Gail. Jej dziadek ze strony ojca, Arthur Charles Ziegler, był pierwszym wiolonczelistą w Orkiestrze Symfonicznej w Chicago. Po ukończeniu szkoły średniej Lafayette Jefferson High School w Lafayette w stanie Indiana, przez dwa lata uczęszczała na Northwestern University w Evanston, lecz porzuciła studia, przeniosła się do Nowego Jorku i występowała na scenie Off-Broadwayu.

Francis Ford Coppola (ur. 7 kwietnia 1939 w Detroit) − reżyser i scenarzysta, również kompozytor, producent filmowy i aktor amerykański.Ich pięcioro (ang. Party of Five) – amerykański serial telewizyjny wyprodukowany przez stację Fox. W Stanach Zjednoczonych nadawany był przez 6 sezonów od 12 września 1994 do 3 maja 2000. W Polsce serial nadawała TVP2.

W 1960 zadebiutowała rólką w B-klasowym filmie The Prime Time. W 1965 zadebiutowała na scenach Broadwayu dobrze przyjętą przez krytykę rolą w sztuce Salonik. Pierwszym ważnym filmem w jej karierze był komediodramat Francisa Forda Coppoli Jesteś już mężczyzną z 1966. Kolejną znaczącą kreację stworzyła w legendarnym filmie drogi Dennisa Hoppera pt. Swobodny jeździec (1969) z Peterem Fondą i Jackiem Nicholsonem. Za drugoplanową rolę kelnerki Rayette Dipesto w dramacie muzycznym Pięć łatwych utworów (1970) otrzymała nagrodę Złotego Globu i była nominowana do Oscara. Kreacja Myrtle Wilson, nieszczęśliwej żony właściciela stacji benzynowej w melodramacie Wielki Gatsby (1974) przyniosła jej kolejną nagrodę Złotego Globu. W tym samym okresie zagrała również w tak znanych i cenionych filmach jak: Port lotniczy 1975 (1974), Dzień szarańczy (1975) i Nashville (1975). W 1976 wystąpiła w ostatnim filmie Alfreda Hitchcocka pt. Intryga rodzinna. To był właściwie ostatni znaczący film w karierze aktorki. Co prawda grała bardzo dużo, bo od końca lat 70. pojawiła się w przeszło 100 filmach, to jednak żaden z nich nie odniósł większego sukcesu. W horrorze Dom tysiąca trupów (2003), uważanym za kultowe dzieło gatunku, zagrała psychopatkę, Mamę Firefly.

Komediodramat, film tragikomiczny – utwór filmowy, który łączy w swej konstrukcji elementy komizmu, liryzmu i tragizmu, tworząc z nich zarazem komediową i dramatyczną wizję świata wywołującą zarówno śmiech, jak i współczucie widza.Gracz – amerykańska tragikomedia z 1992 roku na podstawie powieści Michaela Tolkina pod tym samym tytułem. Film jest satyrą na Hollywood.

Była czterokrotnie zamężna. Pierwsze trzy małżeństwa zakończyły się rozwodami: z Charlesem Blackiem (byli małżeństwem w latach 1955-62), Robertem Burtonem (lata 1973-74) i L.M. Kitem Carsonem (lata 1975-83), z którym miała syna Huntera (ur. 26 września 1975). 27 września 1987 roku wyszła po raz czwarty za mąż za Stephena Eckelberry'ego, z którym zaadoptowała córkę Celine (ur. 1987). Pozostali małżeństwem do śmierci Karen.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Aktorka zmarła w następstwie choroby nowotworowej, z którą zmagała się przez ostatnie 3 lata życia.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Film dramatyczny – gatunek filmowy zawierający najczęściej utwory o charakterze fabularnym, rzadziej także dokumentalnym, których struktura ma za zadanie poruszyć emocje widza. Akcja filmu skupia się wokół głównego konfliktu. W zależności od typu konfliktu i problematyki występują różne odmiany gatunku.
Koziorożec 1 (ang. Capricorn One) – amerykańsko-brytyjski dramat sensacyjny z 1978 roku w reżyserii Petera Hyamsa. Film opowiada o trójce astronautów, którzy biorą udział w zainscenizowanym lądowaniu na Marsie. Za inspirację do stworzenia tej historii posłużyły teorie spiskowe o lądowaniu na Księżycu.
Intryga rodzinna – amerykańska komedia kryminalna z 1976, zrealizowana na podstawie powieści The Rainbird Pattern Victora Canninga.
Adopcja (łac. adoptio), przysposobienie, usynowienie – forma przyjęcia do rodziny osoby obcej, stwarzająca stosunek podobny do pokrewieństwa. Jest to przybranie dziecka (często w wieku dziecięcym) za swoje.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Złote Globy dla najlepszej aktorki drugoplanowej jest to kategoria Złotych Globów, przyznawana od 1944 roku przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej.

Reklama