Nomos Karditsa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Karditsa (prefektura))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Prefektura Karditsa w Grecji

Karditsa (gr. Καρδίτσα) - do reformy administracyjnej w 2011 roku jedna z prefektur w Grecji w regionie administracyjnym Tesalia, ze stolicą w mieście Karditsa. Graniczyła od północy z prefekturą Trikala, od wschodu z Larisą (obie w regionie Tesalia), od południa z Ftiotydą i Eurytanią (region Grecja Środkowa), od zachodu z Artą (region Epir). Powierzchnia prefektury wynosiła 2636 km², zamieszkiwało ją 130 214 osób (stan z roku 2005).

Trikala (gr. Τρίκαλα) − jedna z prefektur w północno-centralnej Grecji ze stolicą w mieście Trikala. Prefektura należy do regionu administracyjnego Tesalia. Graniczy od wschodu z prefekturą Larisa, od południa z prefekturą Karditsa (obydwie w regionie Tesalia), od południowego zachodu z prefekturą Arta, od północnego zachodu z Janiną (obydwie z regionu Epir) i od północy z Greweną (region Macedonia Zachodnia). Powierzchnia prefektury wynosi 3384 km² i zamieszkuje ją 137 723 ludzi (stan z roku 2005).Region Grecja Środkowa (nwgr. Στερεά Ελλάδα, trl. Stereá Elláda) – jeden z 13 regionów administracyjnych Grecji położony w centralnej części kraju, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Obejmuje swoim obszarem krainę historyczną Grecja Środkowa z wyłączeniem jej zachodniej części. Do regionu przynależy również duża wyspa Eubea u jego wschodnich wybrzeży. Region graniczy od południowego wschodu z regionem Attyka, od północy z regionem Tesalia, od zachodu z Grecją Zachodnią. Od południa ograniczony jest Zatoką Koryncką, od wschodu Morzem Egejskim.
Epir (grecki Ήπειρος – Ipiros, co po polsku oznacza kontynent lub wnętrze dużego lądu) – górzysta kraina położona w północno-zachodniej części Grecji, nad Morzem Jońskim, na północy graniczy z Albanią, na wschodzie z Tesalią, a na południu z Etolią i Akarnanią. Ponadto istnieje także Epir Północny, czyli zamieszkały przez Albańczykow, Greków i Wołochów obszar, położony po albańskiej stronie granicy.Tesalia (gr. Θεσσαλία - trl. Thessalía) – kraina historyczna i region administracyjny współczesnej Grecji położona nad Morzem Egejskim na południe od Macedonii.
Warto wiedzieć że... beta

Ftiotyda (gr. klas. Φθιώτις, gr. Φθιώτιδα) – kraina historyczna w Grecji, obecnie prefektura w regionie administracyjnym Grecja Środkowa ze stolicą w Lamii. Graniczy od północy z prefekturami Magnezja, Larisa i Karditsa w regionie administracyjnym Tesalia, od zachodu z prefekturą Eurytania z regionu Grecja Środkowa oraz z prefekturą Etolia i Akarnania (region Grecja Zachodnia), od południa z Fokidą i Beocją (Grecja Środkowa). Od wschodu prefektura ma dostęp do Morza Egejskiego poprzez Zatokę Eubejską Północną, oddzielającą stały ląd od wyspy Eubei. Współczesna prefektura Ftiotyda zajmuje powierzchnię 4441 km², zamieszkuje ją 181 383 (stan z roku 2005).
Nomos (gr. νομός), inaczej prefektura albo departament – dawna jednostka podziału terytorialnego Grecji, okręg geograficzno-kulturowy. Do 2010 w Grecji było 51 nomosów. Jednostki te zostały zlikwidowane z dniem 1 stycznia 2011 roku, w wyniku reformy administracyjnej.
Karditsa (gr. Καρδίτσα) – miasto w środkowej części Grecji, w regionie Tesalia, stolica prefektury Karditsa, 37 768 mieszkańców (stan z roku 2001).
Arta (gr. Άρτα) - jedna z prefektur w Grecji w regionie administracyjnym Epir, u północno-wschodnich wybrzeży Zatoki Ambrakijskiej (Morze Jońskie). Graniczy od zachodu z prefekturą Preweza, od północy z prefekturą Janina (obydwie w regionie Epir), od północnego wschodu z Trikalą, od wschodu z Karditsą (region Tesalia), od południowego wschodu z Eurytanią (Grecja Środkowa) i od południa z Etolią i Akarnanią (Grecja Zachodnia).
Eurytania (gr. Ευρυτανία) - kraina historyczna w Grecji, współcześnie prefektura (nomos) w regionie administracyjnym Grecja Środkowa, ze stolicą w mieście Karpenisi. Graniczy od wschodu z prefekturą Ftiotyda (także w regionie Grecja Środkowa), od południa i zachodu z Etolią i Akarnanią (region Grecja Zachodnia), od wschodu i północnego wschodu z prefekturą Karditsa (region Tesalia), a od północnego zachodu z Artą w regionie Epir. Powierzchnia prefektury Eurytania wynosi 1867 km². W 2005 roku mieszkało tu 34855 osób.
Podział administracyjny Grecji – Grecja od 1 stycznia 2011 roku podzielona jest na jednostki administracyjne trzech poziomów: 7 administracji (αποκεντρωμένη διοίκηση – apokendromeni diikisi), które dzielą się na 13 regionów (περιφέρεια – periferia) podzielonych następnie na 325 gmin (δήμος – dimos).
Larisa (gr. Λάρισα) – jedna z prefektur w Grecji w regionie administracyjnym Tesalia, ze stolicą w mieście Larisa. Graniczy od północy z prefekturami Kozani (region Macedonia Zachodnia) i Pieria (region Macedonia Środkowa), od północnego zachodu z Greweną (Macedonia Zachodnia), od zachodu z Trikalą i Karditsą (region Tesalia), od południa z Ftiotydą (Grecja Środkowa), od południowego wschodu Magnezją (Tesalia). Od wschodu prefekturę ogranicza Morze Egejskie. Powierzchnia prefektury wynosi 5381 km², zamieszkuje ją 282 447 osób (stan z roku 2005).

Reklama