Karabin maszynowy Lewis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lewisbrytyjski lekki karabin maszynowy zaprojektowany przed I wojną światową pozostający na wyposażeniu brytyjskich sił zbrojnych do końca II wojny światowej.

II Rzeczpospolita (II RP) – Rzeczpospolita Polska w latach 1918–1945, od odzyskania suwerenności państwowej w 1918 do wycofania uznania międzynarodowego dla Rządu RP na uchodźstwie w konsekwencji wykonania porozumień między mocarstwami wielkiej trójki na konferencji jałtańskiej w 1945.Karabin maszynowy Vickers (ang. Vickers machine gun lub Vickers gun) - ciężki karabin maszynowy kalibru 0,303 cala (7,7 mm) produkowany przez firmę Vickers.

Historia[ | edytuj kod]

Nowy karabin został zaprojektowany przez pułkownika armii amerykańskiej Isaaca Newtona Lewisa w 1911, ale początkowo nowa broń nie wzbudziła entuzjazmu w wojsku amerykańskim i sfrustrowany Lewis opuścił służbę czynną i przeniósł się do Belgii, gdzie nowy karabin szybko wszedł do produkcji i na wyposażenie belgijskiej armii. Lewis zadebiutował bojowo po ataku Niemiec na Belgię w 1914 i od niemieckich żołnierzy otrzymał przezwisko "belgijski grzechotnik".

Lotniczy karabin maszynowy wzór 92 (九二式七粍七機銃, Kyūni-shiki nana-miri-nana kijū) - japoński lotniczy karabin maszynowy kalibru 7,7 mm z okresu II wojny światowej używany w samolotach Japońskiej Cesarskiej Marynarki Wojennej. Karabin był niewiele zmodyfikowaną kopią brytyjskiego Lewisa.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

Brytyjczycy wprowadzili ten karabin do uzbrojenia w 1915, był on używany nie tylko przez piechotę, ale także przez pierwsze czołgi i wszystkie brytyjskie samoloty z tego okresu.

Karabin maszynowy Lewis i karabin Lee Enfield

Amerykanie rozpoczęli użytkowanie tego karabinu w 1917, ale szybko został on zastąpiony słynnym później ręcznym karabinem maszynowym M1918 (BAR).

W momencie rozpoczęcia II wojny światowej Lewis był już bronią raczej przestarzałą. Brytyjska piechota była już przezbrojona w rkm Bren, ale Lewis pozostał w służbie, stanowiąc uzbrojenie niektórych pojazdów i samolotów, przede wszystkim z powodów ekonomicznych, gdyż Wielkiej Brytanii nie było wtedy stać na wprowadzenie nowszych modeli broni.

Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Lekki karabin maszynowy (lkm) – rodzaj karabinu maszynowego, lżejszego od ciężkiego karabinu maszynowego. Jest wyposażony w dwójnóg i kolbę, podobnie jak ręczne karabiny maszynowe, lecz jest od nich cięższy.

Po zakończeniu II wojny światowej Lewis został oficjalnie zastąpiony karabinami Bren, Vickers i innymi karabinami maszynowymi.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

M1918 Browning Automatic Rifle (BAR) – ręczny karabin maszynowy używany przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych głównie podczas II wojny światowej. Został zaprojektowany w 1917 przez Johna Browninga jako następca francuskiego rkm-u Chauchat M1918 i lkm-u Benet-Mercie M1909.
Broń strzelecka jest to broń palna przystosowana do amunicji strzeleckiej, której kaliber nie przekracza na ogół (z wyjątkiem wyspecjalizowanych środków np. granatników, rusznic przeciwpancernych) 20 mm. Do broni strzeleckiej zaliczamy także granaty ręczne.
Isaac Newton Lewis (ur. 12 października 1858 w New Salem, stan Pennsylvania, zm. 9 listopada 1931 w Hoboken w stanie New Jersey - amerykański konstruktor broni strzeleckiej. Po ukończeniu Akademii Wojskowej West Point i otrzymaniu patentu oficerskiego - pułkownika w dziedzinie artylerii, rozpoczął pracę nad konstruowaniem wojskowej broni lufowej, opracował szereg elektrycznych urządzeń odpalających do dział. W 1911 roku skonstruował karabin maszynowy Lewis wz. 15 oraz Lewis wz. 16. W 1916 roku odszedł z armii i zajął się produkcją skonstruowanych przez siebie karabinów.
I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
Wspólnota Narodów (ang. The Commonwealth, także Commonwealth of Nations; do 1949 Wspólnota Brytyjska, British Commonwealth i Brytyjska Wspólnota Narodów, British Commonwealth of Nations) – międzynarodowa organizacja powstała w 1931, gdy przyjęty został Statut Westminsterski. Obecnie zrzesza ona niepodległe kraje, z których większość była w ubiegłych wiekach częścią brytyjskiego imperium kolonialnego. Część z nich to dawne dominia brytyjskie.
Gwiezdne wojny (ang. Star Wars) – seria filmów fantastycznych z gatunku space opera (science fantasy) George’a Lucasa oraz innych produktów związanych ze światem stworzonym w filmie: wydawnictw literackich, komiksów, gier fabularnych, gier komputerowych itp.
Ręczny karabin maszynowy (rkm) – broń strzelecka indywidualna, karabin maszynowy strzelający amunicją karabinową lub pośrednią (karabinek maszynowy) z podstawy dwunożnej. Najlżejszy rodzaj zespołowej broni maszynowej, stanowi główną broń drużyny piechoty. Zasadniczym rodzajem ognia jest ogień krótkimi (3-6 strzałów) seriami. Zasilanie magazynkowe lub taśmowe. W celu zwiększenia szybkostrzelności praktycznej, ręczne karabiny maszynowe wyposaża się w lufy ciężkie, często szybkowymienne.

Reklama